Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Чому я вважаю, що в Україні не виконується суспільний договір, укладений між народом і державними інститутами.

Ігор Бурдяк | 7.02.2012 13:09

5
Рейтинг
5


Голосов "за"
5

Голосов "против"
0

Роздуми, навіяні дискусією довкола статті "Євген Головаха: "Пів терміну в пустелі".

Обрана народом влада повинна виконувати ті зобов'язання, які вона на себе добровільно бере. Можуть бути форс-мажорні обставини, які не дозволяють виконати заплановане, про нього не будемо.

Стратегічна мета, яка об'єднує більшість країни – інтеграція України в ЄС. З цим згодні і влада і опозиція. Чи просунулася Україна в цьому напрямку? Недавно президент Янукович сказав, що за два роки його президентства Україна досягла більшого, ніж за усі попередні роки, починаючи з проголошення незалежності в 1991 році. Чи це справді так? Якщо мається на увазі договірний процес, то справді, новій владі вдалося зробити багато, хоча, звичайно, фундамент заклала попередня влада. Але договірний процес мав закінчитися актом парафування договору. Цього не сталося. І невідомо, коли станеться. Бо паралельно з тим, коли одні урядовці, які очевидно зацікавлені в тому, щоб Україна стала членом ЄС працювали над договором, інші руйнували той фундамент, який заклала попередня влада і таки зруйнували його – Україна втратила статус вільної країни. І аж до такої міри, що за твердженням поважних інституцій у ній людей переслідують за політичні погляди, є уже політичні в'язні. Україні ПАРЄ погрожує санкціями...

Спікер Володимир Литвин сьогодні заявив, що Європа таки мабуть введе санкції проти України.

А тому Верховна Рада має "особливо відповідально поставитися" до рекомендацій європейських структур, включаючи останню резолюцію ПАРЄ.

"Усіх нас має мобілізувати факт зміни тональності цих документів. Якщо спочатку їх лейтмотивом були заохочення і рекомендації, то останнім часом – імперативні вимоги", – сказав він.

Чому так сталося? І хто в цьому винуватий?

Президенту Януковичу вдалося сконцентрувати владу в одному центрі. І після "п'ятирічки анархії" успіхом це вважали навіть його опоненти. Але після "запаморочення від успіхів" можна було б опам'ятатися і почати робити те, що корисно суспільству, використати сконцентровану в президента владу для виконання передвиборчої обіцянки.

І найважливішою із них я вважаю вдосконалення парламенту через зміну закону про вибори. Президент мав всі можливості для цього – "провести" через парламент закон про вибори народних депутатів України за регіональними партійними списками. Це був би справді значний поступ в напрямку до "Європи".

Натомість ми отримали гірший закон, ніж попередній, по суті в цій царині теж повернулися назад, аж до 2002 року.

Бо з однієї сторони "з метою структуризації парламенту" поріг прохідного бар'єру партій у виборах за партійними списками піднімається з 3% до 5%, а з іншої сторони половину депутатів обирають у мажоритарних округах. Яка ж тут структуризація? Адже кожен депутат, обраний по "мажоритарці" – сам собі партія...

А закон про вибори народних депутатів України за регіональними партійними списками забезпечив би з однієї сторони представництво регіонів у парламенті, а з іншої його структуризацію і ранжування претендентів в депутати в партійному списку виборцями. За такої умови можна було б знизити поріг прохідного бар'єру партій до 1% (це сприяло б розвитку громадянського суспільства).

Зрештою, венеціанська комісія висловлювалася приблизно в такому дусі. Але її пропозиції не вигідні ні провладним, ні опозиційним партіям. Бо ліквідують політичну корупцію під час виборів і посилюють конкуренцію на політичному полі.

Та інтереси держави, на жаль, у наших політиків не на першому плані...

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua