Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Юлій Хвещук: Зі Служби Безпеки – до міністерства фінансів

jurko | 25.01.2012 23:41

1
Рейтинг
1


Голосов "за"
2

Голосов "против"
1

Нє падкачай, Валєрчік!
Цими днями виявилося, що на "регіональній біржі" акції міністерства фінансів котуються суттєво вище, аніж акції СБУ.


Юлій Хвещук: Зі Служби Безпеки – до міністерства фінансів
Нє падкачай, Валєрчік!

Цими днями виявилося, що на "регіональній біржі" акції міністерства фінансів котуються суттєво вище, аніж акції СБУ. 18 січня міністр фінансів Федір Ярошенко доповів президенту Януковичу про стан фінансової системи України, про показники, з якими країна завершила 2011 рік, та плани на 2012-ий. Після чого попросив звільнити його із займаної посади за власним бажанням. Янукович пропозицію підтримав, Ярошенко написав заяву. А до кінця дня президентським указом на його місце вже призначено мільйонера, генерала армії Валерія Хорошовського (до цього часу – керівника Служби Безпеки України).

Сам екс-міністр зазначив, що залишається прихильником реформаторського курсу і після "відновлення форми" проситиме президента довірити йому роботу на тій ділянці, на якій той вважатиме за доцільне. А також повідомив, що попередньо радився з прем'єром, перед тим, як прийняти рішення. Щоправда, виникають певні сумніви в його щирості, оскільки Азаров заявив, що коментуватиме відставку аж через два дні, 20 січня. Виглядає на те, що ця кадрова ротація стала для нього хоч і очікуваною, та все ж несподіванкою. Власне, швидкість призначення Хорошковського свідчить, що саме зі сторони Януковича ця ротація кадрів була спланована та належно підготована. До слова, 20 січня на прес-конференції, присвяченій підсумкам 2011 року, Азаров, оговтавшись, позитивно відгукнувся як про Ярошенка, так і про його наступника (назвавши того енергійною та здібною людиною). Зрештою, ніхто й не сподівався на якусь критику.

Ярошенко обіймав посаду міністра фінансів з березня 2010 року. Попри її важливість, він був всього лиш сірим бухгалтером, хоч і кваліфікованим. Це була людина Азарова, і прем'єр особисто контролював діяльність міністерства. Значних проблем у бюджетній сфері, які б вимагали відставки, йому вдавалося уникати. Бюджет-2011 виконувався задовільно, проект бюджету-2012 був розроблений не найгірше і поданий вчасно. Попри критику опозиції, ціна на російській газ, скорочення доходів та видатків (через прогнози зменшення ВВП) – це проблеми влади загалом, а не лише фінансового відомства. Аналогічно, визначення сфер, у яких скорочено видатки – теж не самостійне рішення міністра.

Ярошенко міг би й надалі залишатися ретельним виконавцем, якби задовільною була не тільки його особиста робота, але й загалом уряду. Натомість фінансово-економічне становище погіршується, соціальні протести наростають, а перспективи стабілізації не помітні. Літній Азаров зі своєю командою просто не здатний протидіяти кризовим явищам, а це вже становить загрозу не тільки для уряду, але й для президента.

Янукович вже не один раз заявляв, що програма економічних реформ у 2011 році не принесла "тих швидких результатів, яких ми очікували", та закликав міністрів самостійно подати у відставку у разі, якщо вони відчувають, що не виконують своїх обов'язків належним чином. Особисто Ярошенка він попереджав про відставку ще у травні минулого року, під час засідання комітету економічних реформ у Миколаєві. У жовтні в міністерстві фінансів проводилася комплексна перевірка, яку трактували як пошук приводів для відставки. Але тоді категорично проти виступив Азаров, доводячи, що під час підготовки нового бюджету та очікуваного приїзду місії МВФ відставка неприпустима. Тепер відстояти "свого" міністра вже не зміг.

Інформація про ймовірний перехід на місце Ярошенка Хорошковського з'явилася ще восени минулого року (йшлося, зокрема, про те, що він може стати віце-прем'єр-міністром, на якого буде покладена відповідальність за завершення реформи податкової та митниці і підпорядкування їх міністерству фінансів). 43-річний Валерій Хорошковський вже працював в уряді за президентства Кучми та прем'єрства Януковича (в 2002-2004 роках очолював міністерство економіки). За президентства Ющенка він очолював Державну митну службу (з грудня 2007 по січень 2009 року), після чого перейшов на посаду першого заступника голови СБУ. А в березні 2010 р. очолив її, незабаром після того, як президентом став Янукович. Брак досвіду роботи у сфері національної безпеки він компенсував своїми управлінськими здібностями. На відміну від Ярошенка та Азарова, на його адресу ніколи не лунало критики з боку президента. Тепер, з його приходом, фінансово-економічний блок уряду повністю перейшов під контроль людей, які мають успішний досвід ведення власного бізнесу (Клюєв, Тигіпко, Колесніков). Втім, не це стало визначальним фактором для нового призначення Хорошковського. Він належить до так званої "групи Росукренерго" (у складі Дмитра Фірташа, Сергія Льовочкіна, Юрія Бойка).

Таким чином, по-перше, "фірташівці" зближуються із так званою "сім'єю" – найближчим та найнадійнішим оточенням Януковича. "Сім'я" сконцентрувала весь силовий ресурс держави. Триває фінансова криза, наближаються парламентські вибори. За виконання соціальних зобов'язань держави перед електоратом повинен буде хтось заплатити. Мінфін теж повинен перетворитися на силову структуру, яка зусиллями податкової і митниці забезпечуватиме латання дір у бюджеті та стабільність режиму. Для цього і потрібний молодий та енергійний Хорошковський, оскільки команда Азарова не надто справляється з поставленими завданнями. І йому допоможуть знайти спільну мову з потрібними людьми "сім'ї", керівниками Національного Банку – Арбузовим, податкової – Клименком.

По-друге, це неприємний сигнал іншим групам – Ахметова-Колеснікова, Андрія Клюєва, Юрія Іванющенка. Президент Янукович продовжує формувати команду "особистих людей", замість просто "людей Партії регіонів". При цьому, позиції "стародонецьких" будуть слабнути, а впливи – мінімізуватися. До речі, перший конфлікт може відбутися саме у митній сфері. Курує її, нібито, Іванющенко. Останній рік між Хорошковським та керівником митниці Ігорем Калєтніком тривали постійні тертя, СБУ не один раз псувала спокій та добробут митникам. Тепер, якщо митниця перейде у підпорядкування мінфіну, долі Калєтніка не варто заздрити. А неофіційний рейтинг Іванющенка може серйозно понизитися.

По-третє, відставка Ярошенка задля "відновлення форми" викликає запитання, чи слідом не відбудеться заміна самого Азарова з тих самих міркувань. Крім цього, сьогоднішній фаворит Хорошковський в 2004 році пішов з посади міністра економіки, заявивши про "азаровщину" у тодішньому уряді. Окрім посилення фінансово-економічної роботи уряду, напередодні парламентських виборів владі потрібно продемонструвати виборцям винуватця невдач та покарати його. Очевидно, можливі ще кілька звільнень, та прем'єра президент поки що збереже у його кріслі, приберігаючи гучну відставку ближче до виборів. Однак термін його прем'єрства закінчується. Питання лише в тому, чи Азарова залишать формальним головою Партії регіонів, чи позбавлять обох посад і відправлять на політичну пенсію. Якщо ж Хорошковський позитивно зарекомендує себе у мінфіні, цілком можливо, що саме він успадкує посаду прем'єра.

Попри внутрішні причини та мотивації змін в уряді, існують ще зовнішньополітичні фактори. Януковичу так і не вдалося знайти порозуміння з Москвою. Нібито більш-менш прихильний до нього Медвєдєв відходить, офіційно до Кремля повертається Путін з його симпатіями до Юлії Тимошенко. Тож сподіватися на якесь потепління стосунків, а перш за все – зниження ціни на російський газ, не доводиться. Потрібно або шукати якийсь інший варіант виходу з енергетично-фінансового кутка (який поки що відсутній), або ж йти на суттєві поступки (ставати на коліна перед Путіним, здавати ГТС, випускати Юлю). До цього Янукович ще не готовий. Тому, роблячи преференції "фірташівцям", просуваючи їхнього Хорошковського, він також робить завуальований реверанс у бік Путіна. Реверанс, як відомо – не стояння на колінах. Інтереси Путіна в добробуті "Газпрому", як і самого "Газпрому" – у "фірташівцях" та добробуті "Росукренерго" – теж відомі. Питання, чи оцінить це Путін, чи вважатиме реверанс достатнім. І чи не наполягатиме все ж таки на ритуальному стоянні на колінах.

Сам Хорошковський у перших публічних заявах в новому статусі сказав і те, що від нього очікували, і дещо несподіване. Наприклад, стосовно визначених президентом завдань: балансування бюджету, реформи та наявність ресурсу для їх фінансування, а також викорінення корупції, насамперед, у бюджетному фінансуванні. Також він виключив можливість своєї участі в майбутніх парламентських виборах у списку Партії регіонів, тим більше, на чолі її списку (наголосивши, що він не є членом Партії регіонів і не збирається ним бути). Крім цього, Хорошковський підкреслив, що залишається прихильником інтеграції України в Європейський Союз і, як і раніше, виступає проти вступу до ЄЕП (ця позиція свого часу стала основною причиною його відставки з поста міністра економіки і європейської інтеграції): "Я тоді вважав і зараз вважаю, що вступ на тих умовах, які пропонувалися, України в Єдиний економічний простір – це було... умовно кажучи, там були визначені положення, через які ми могли втратити частину свого суверенітету".

Залишається відкритим питання спадкоємця Хорошковського на посаді керівника СБУ. Миттєве заповнення вакансії у міністерстві фінансів контрастує з призначенням лише виконуючим обов'язки голови СБУ першого заступника, начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Володимира Рокитського. З одного боку, це може свідчити про конкуренцію серед внутрішніх угруповань в ПР за цю посаду. З іншого – Янукович міг і не особливо перейматися тим, хто її посяде. По-перше, вважаючи міністерство фінансів важливішим за спецслужбу та питання національної безпеки. По-друге, не вважаючи її важливим чинником і в ділянці власної безпеки (про це свідчить більші "увага та повага" до проблем міліції, на тлі їх браку до СБУ).

Якщо Рокитський залишиться спадкоємцем посади керівника СБУ (як "в.о.", чи повноцінний голова), це означатиме суттєве посилення впливів і Хорошківського, і "фірташівців". Янукович може зробити таку приємність Москві, знехтувавши занепокоєнням всередині інших груп "регіоналів". Однак, може й керуватися іншими міркуваннями. Наприклад, віддати СБУ першому заступнику генерального прокурора Ренату Кузьміну (який би перетворив спецслужбу виключно на знаряддя боротьби з опозицією). Серед імовірних претендентів називають також іншого заступника голови СБУ Володимира Хімея, начальника УСБУ в Луганській області Олександра Третяка, заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича і керівника Служби зовнішньої розвідки Григорія Ільяшова. Зрештою, кожен з них буде відданим президентові. Питання лише в тому, кого сам президент визначить як найнадійнішого на роль чергового елемента системи необмеженої особистої влади.

Юлій Хвещук


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua