Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Юлій Хвещук: Не всім героям слава

jurko | 16.10.2011 12:10

-1
Рейтинг
-1


Голосов "за"
2

Голосов "против"
3

11 жовтня молодий "герой", суддя Печерського районного суду Родіон Кірєєв проголосив обвинувальний вирок у газовій справі Юлії Тимошенко. Її засудили до 7 років позбавлення волі та заборонили 3 роки обіймати посади у владі. Суддя також постановив стягнути...

Юлій Хвещук: Не всім героям слава
11 жовтня молодий "герой", суддя Печерського районного суду Родіон Кірєєв проголосив обвинувальний вирок у газовій справі Юлії Тимошенко. Її засудили до 7 років позбавлення волі та заборонили 3 роки обіймати посади у владі. Суддя також постановив стягнути з екс-прем'єр-міністра збитки компанії НАК "Нафтогаз" у розмірі понад 1,5 млрд грн.

Суспільство спокійно реагувало на весь судовий процес. І вироком ніхто не був шокований (окрім частини "бютівців", яким за відсутності лідерки стане набагато важче працювати). Під судом сталося кілька сутичок, та врешті, отримавши підкріплення, "Беркут" переважаючими силами відтіснив протестувальників. Вже традиційно, "могильовці" візначилися кепською підготовкою, коли кількома здертими з них шоломами в натовпі зорганізували тренування з баскетболу. На даху чатували щонайменше двоє снайперів. Мабуть, побоюючись "професійності" своїх колег, мали завдання "не віддати" Тимошенко натовпові. Бо тоді Юля могла і швиденько на Банківську прогулятися. А це вже хто зна чим закінчилося б.

Найтверезіше відреагував рух FEMEN (попри їхні можливі мотивації). П'ятеро оголених активісток вилізли на дашок ЦУМу і, тримаючи транспарант з написом "Ю і Я – одна (...) ", скандували та розкидали листівки з текстом "Включи розум! Зрозумій головне: Тимошенко = Янукович". Дівчат затримала міліція.

Цікавою була реакція зі середовища "Нашої України", яке Тимошенко роками систематично знищувала, як політичного опонента. Напередодні, в інтерв'ю bbc.ua, екс-президент Віктор Ющенко заявив, що не вважає справу Юлії Тимошенко політично обумовленою. На його думку, уклавши з російським прем'єр-міністром Владіміром Путіним у 2009 році газові угоди, вона зрадила національні інтереси. Натомість "Наша Україна" вже після вироку ствердила – владний режим на чолі з Януковичем остаточно встановив в Україні авторитаризм. Партія Ющенка категорично засуджує протиправний вирок і розцінює його як акт політичних репресій режиму проти одного з лідерів опозиції. Голова каже одне, а організм стискає кулаки. Та це так, до слова.

Реакція з-за кордону була різкіша. Там звикли, що такі "процеси" відбуваються Латинській Америці, Африці чи Азії (переважно за скороченою програмою "засідання – вирок – страта"). Звикли до того, що окремим державам своїх опонентів можна проголосити "бойовиками-терористами" і просто розстрілювати (як це робить Росія, Америка, Ізраїль). Але у Європі це якось "не пасує" (Балкани – виняток, і вже майже забутий). Головні стратегічні партнери України (ЄС, Росія та США) виступили із заявами обурення.

Білий дім висловив серйозне занепокоєння щодо відданості уряду України справі демократії та верховенства права. Державний департамент уточнив: відчуваємо глибоке розчарування вироком у політично мотивованому процесі. Уряд США закликав звільнити як Тимошенко, так й інших ув'язнених опозиційних лідерів та колишніх урядовців. Там вважають, що українські опозиціонери повинні мати необмежений доступ до участі у політичному процесі України та у парламентських виборах наступного року.

Європейський Союз відреагував надзвичайно швидко і доволі різко. Верховний представник ЄС з закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон від імені Євросоюзу висловила занепокоєння вибірковим застосуванням правосуддя та політичним переслідуванням лідерів опозиції. Заява Ештон одна з найкритичніших із тих, які досі лунали від представників ЄС щодо цієї справи: "Це особливо прикро з огляду на те, що країна зараз головує у Комітеті міністрів Ради Європи. Європейський Союз закликає відповідних українських посадовців забезпечити справедливий, прозорий, і позапартійний процес під час апеляції в справі пані Тимошенко так і в справах інших колишніх українських урядовців". У заяві також йдеться про неприпустимість обмежень для лідерів опозиції брати участь у майбутніх виборах. В ЄС застерігають: від того, як українські посадовці поважатимуть верховенство права у справах опозиційних лідерів, залежать подальші стосунки України з Євросоюзом. Та попереджають про негативні наслідки для укладення угоди про асоціацію та політичного діалогу, якщо у Києві не дослухаються до цих рекомендацій.

Різка критика пролунала також від президента Європейського парламенту Єжи Бузека: Тимошенко притягли до кримінальної відповідальності за політичне рішення, що не притаманно для демократичних країн. Прем'єр-міністр Великоїбританії Девід Камерон назвав засудження Тимошенко "ганебною подією". У Празі на саміті голів урядів країн "Вишеградської четвірки" (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина) окрім іншого, обговорили питання ставлення до ув'язнення Тимошенко. Зокрема, голова уряду Чехії Петер Нечас заявив: "Не можу собі навіть уявити, щоб ми могли гладко ратифікувати Договір про асоціацію Європейського Союзу з Україною, коли там не працює правова система і ув'язнена колишній прем'єр". Цю позицію Чехії підтримали також керівники Угорщини та Польщі (Словаччину через внутрішні проблеми в цій країні репрезентував дише посол у Чехії).

Президент Естонії Тоомас Хендрік Ільвес скасував заплановану зустріч з міністром закордонних справ України Костянтином Грищенком, мотивуючи це зміною розкладу дня. І принагідно висловив стурбованість вироком.

Навіть міністерство закордонних справ Росії заявило, що бачить "антиросійський підтекст" у рішенні Печерського суду. Воно повторило офіційну позицію, що газові угоди у 2009 році було підписано у повній відповідності до російських і українських законів. Як кажуть, подивися, хто тебе захищає і замислись.

Із закордонних політиків оригінальну думку висловив член спортивного комітету Бундестагу ФРН Франк Штеффель (Християнсько-демократичний союз). Він закликав УЄФА зробити символічний жест проти державного свавілля і політично забарвленого правосуддя та відібрати в Україні статус господаря Євро-2012 та провести його виключно в демократичній Польщі. УЄФА регулярно забороняє матчі на стадіоні, де фани поводяться неналежним чином і панує безправ'я. Тому "коли країна нехтує правом, її треба виключити".

Одностайний шквал критики звідусіль, від Вашингтону та Брюсселю аж Москви, змусив офіційно обізватися і самого Януковича. Він визнав, що справа Тимошенко має вплив на процес європейської інтеграції України, і що особисто негативно ставиться до цього. Керувалися чинним Кримінально-процесуальним кодексом 1961 року. Президент очікує від парламенту прийняття нового КПК, тоді апеляційний суд при розгляді справи керуватиметься ним. "Але суд розглядатиме її за тими законами, які на той час діятимуть", – додав він, залишивши інтригу – а чи буде Верховна Рада поспішати?

Радник президента Ганна Герман солідарно підтвердила – справа Тимошенко, можливо, прискорить процес реформування правоохоронної системи так, щоб подібні ситуації не були настільки болісними для України...

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова зі сумним виглядом теж заявила, що вирок наочно продемонстрував численні недоліки правової системи України, пов'язані зі збереженням старої редакції КПК, ігноруванням рішень Європейського суду з прав людини. Вона не давала оцінку вироку, але зазначила, що від початку судовий процес мав невмотивовано обвинувальний ухил, сам арешт був невмотивований. Якщо рішення апеляційної інстанції не влаштує захист, адвокати зможуть потім звернутися до Вищого спеціалізованого суду з розгляду кримінальних і цивільних справ.

У будь-якому разі Янукович так "загрався у помсту" принциповому ворогові, що сам опинився у глухому кутку. Московський союзник дуже невдоволений. Європа відверто погрожує не визнавати результати виборів без участі Тимошенко, відмовитися від угоди про асоціацію (а це величезні і політичні, й економічні збитки). Отже, потрібно випускати, і то швидко, до 15 грудня, оскільки на цей день призначено саміт Україна – ЄС та планується парафувати угоду про асоціацію. Зрештою, важливо було її засудити, закарбувавши у свідомості громадян – Тимошенко порушила закон. А посадити – це зробити з неї героїню опору режиму.

Янукович міг би на публіку змилосердитись над переможеним противником (таке йому, мабуть, нашіптуватиме Герман) і помилувати її (але чи буде клопотання про помилування?) або амністувати (процедура довга, до середини грудня можна і не встигнути).

Залишаються варіанти:

1. Апеляція до Верховного Суду України, який визнає Тимошенко невинною. Кірєєву вказують на брак досвіду і прибирають з людських очей кудись на підвищення.

2. Верховна Рада вносить відповідні поправки в законодавство, які декриміналізують статті КПК, за якими Тимошенко визнано винною в перевищенні владних повноважень. Мабуть, саме на народних депутатів Янукович і перекладе вирішення проблеми.

Коли в процесі винесення вироку Юлія Тимошенко гукнула "Слава Україні!", традиційну відповідь хотілося замінити відповіднішою в даній ситуації – "Не всім героям слава". Людина вперто рвалася вперед, до абсолютної влади, приміряючи то сукню "газової принцеси", то українську вишиванку. Прагнула знищити конкурента Віктора Ющенка, однак так захопилася, що пропустила зміцніння Януковича і замість абсолютної влади опинилася за гратами. Маючи колись вдосталь часу та повноважень для реформування судівництва, боротьби з корупцією, натомість приберегла існуючу систему. Для себе. Як виявилося – у буквальному розумінні.

Натомість є гарний прецедент. Тепер за Харківські угоди Януковичу з Азаровим можна кваліфікувати статтю 111 КПК ("державна зрада"), покарання від 10 до 15 років.

Українцям цей судовий процес продемонстрував – влада відчула збайдужіння народу, отже, її дії будуть нахабнішими, аморальнішими – тому що безкарними. Потрібно показати владі готовність відстоювати своє право на справедливий суд, демократичні вибори, на гідність та добробут. Українці усього світу повинні не допустити перемоги регіоналів над українським народом, нести правду про владу Януковича урядам своїх країн. І згодом спільно нарешті зробити правильний, український вибір. Тому що не хочеться, щоб в Україні сформувалася нова політична традиція – майбутній президент або прем'єр-міністр повинен побувати в ув'язненні.

Юлій Хвещук


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua