Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
Україна   діаспора   Торонто   СКУ   Чолій   Канада   США   конгрес   світовий   міжнародний   збори   серпень   Могілянська   академія   Хотяні   захід   традиції   українство   президент   голова   розголос

Світовий Конгрес Українців. Як українцю поразумітися з українцем?!

Ивица Гжевска | 15.08.2011 15:06

-4
Рейтинг
-4


Голосов "за"
1

Голосов "против"
5

Україна для всіх одна, чи то для українців, росіян, узбеків, поляків, вірмен, американців, афганців, нігерійців що мешкають на території України, вважають і люблять її як свою країну, що зростила їх, дала заробіток та захист, чи то для діаспорців, які мешкаючи на чужині пам'ятають і про Неньку-Батьківщину, хай то й нерідну й далеку, але таку зрозум

Світовий Конгрес Українців. Як українцю поразумітися з українцем?!
Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину!

(Василь Симоненко)


Власне так, Україна об'єднує навколо себе мільйони людей: десь 46 мільйонів в Україні та до 20 мільйонів, більшість яких народжені й мешкають за межами України, – у різних діаспорах. Чим же насправді є закордонне українство для України та наскільки діаспора об'єднує українців?

Дійсно, не важливо, де особа мешкає, резидентом якої країни світу вона є, головне – ким вона себе розуміє, до якої країни себе відносить та за яку землю рідну в неї болить душа!

Питання закордонної діаспори дуже складне, оскільки ми говоримо про людей, які живуть в різних країнах, ситуація в яких безперечно впливає на світогляд людини та сприйняття ситуації в країні, яку вони вважають все ж таки за етнічну Батьківщину.

Говорячи про закордонне українство обов'язково слід зазначити, що крім єдиної Української Ідеї його об'єднує та згуртовує Світовий Конгрес Українців. Саме про нього слід сказати декілька слів у контексті відносин, що склалися між діаспорним українством та офіційною владою України, обраною в результаті чесних, демократичних та прозорих виборів.

СКУ є найвищою координаційною громадською надбудовою усіх організованих українців, які опинилися або народилися у діаспорі. Саме так себе декларує сам Конгрес, називаючись органом, який дбає про інтереси українства за кордоном, репрезентує українців діаспори, зберігає українську національну ідентичність, духовність, мову, культуру та інші надбання українців поза межами України, координує діяльність українських організацій-членів СКУ згідно з напрямами діяльності визначеними Конгресами, мобілізує громадську думку співгромадян в країнах поселення українців, для посилення прихильного ставлення до України та її державної, духовної та економічної розбудови, охороняє права українців, незалежно від місця їхнього проживання, згідно з Універсальною Декларацією Прав Людини.

Під своєю егідою СКУ згуртовує вихідців з України в усьому світі, людей, які попре за все вважають себе українцями та на чужині намагаються зберегти в собі частку етнічної Батьківщини. Калинові осередки діють у 32-ох країнах світу, у Канаді та Росії, Аргентині та Сербії, Греції та Узбекистані. Та саме СКУ бере на себе координаційні функції з об'єднання діяльності громад.

Функціонери, члени та волонтери приймають активну участь у приверненні уваги до проблематики української нації та культури як безпосередньо в Україні, так і за її межами. Вони мають чітку позицію про єдину державну українську мову, євроінтеграцію, українську освіту, доносять її до української влади, політичного й міжнародного істеблішменту в світі.

Світовий Конгрес Українців дійсно є такою організацією, яка за будь-яких умов намагається декларувати високі цілі та виступати на захист прав українців. Ні в якому разі неможна замовчувати намагання розширювати ділове партнерство між СКУ і Україною, яке у минулому році було втілено у підписання трьох меморандумів співпраці з "демократичними" владними структурами України. Неможна не згадати і участь СКУ в парламентських слуханнях на тему зарубіжного українства. У своїй повсякденній діяльності СКУ зміцнює зв'язки зі своїми складовими організаціями по всьому світу та налагоджує контакти з іншими українськими громадами, приділяє увагу розбудові діяльності молодіжних організацій та бачить перспективу в захисті людських і громадянських прав українців.

Це – з одного боку. Але, як кожна медаль має дві сторони, так і в СКУ не все так добре, як декларується. Насправді, його лідери ніяк не можуть знайти загальної мови з нинішньої українською владою. Не відомо, чи то "чорна кішка їм дорогу перетнула", чи то існують особисті конфронтації між українським істеблішментом та Конгресовим бомондом, але факт залишається фактом, що "теплі" відносини Світовий Конгрес Українців мав лише з "помаранчевими любими друзями"! Саме діаспора найпершою привітала у 2005 році президента Ющенка через "любого друга" Романа Зварича з обранням на Президентство. І чому ж тепер Діаспора Євгена Чолія так критикує нинішній уряд? Насправді, Світовий Конгрес Українців являє собою неурядову організацію, яка існує на донорські та спонсорські надходження. І чи не висловлює він, таким чином, волю донорів?

Не шукав я до тебе

Ні стежки, ні броду.

Бо від тебе узбіччям

Ніколи не брів –

Я для тебе горів,

Український народе,

Тільки, мабуть,

Не дуже яскраво горів.


Іноді з боку СКУ навіть лунають думки про неможливість співпраці діаспори з адміністрацією Януковича-Азарова, політика якої за твердженнями деяких делегатів, зокрема попереднього президента СКУ Аскольда Лозинського, формується у Москві. І такі вислови лунають тоді, коли Президент Янукович заявляє: "Я дійсно бажаю зустрітися з керівництвом Світового Конґресу Українців. Вважаю, що це – провідне об'єднання всіх громадських організацій української діаспори".

Вона так гарна, а проте

Так нещаслива, стільки лиха

Знесла, що квилить лихо те

В її кождіській пісні стиха.

Ні, хто не любить всіх братів,

Як сонце боже, всіх зарівно,

Той щиро полюбить не вмів

Тебе, коханая Вкраїно!

Подекуди здається, що певні лідери СКУ навмисно виражають протест, намагаючись своїми діями роздратувати офіційний Київ, висловлюючи підтримку Бохдану Данилишину, проти якого заведено кримінальну справу про розкрадання державного майна в особливо крупних розмірах, звертаючись до Європейських інституцій та міжнародної спільноти з проханнями здійснити тиск на українську владу задля забезпечення повної поваги до основних демократичних цінностей.

Але чи є позиція СКУ думкою всього українства за кордоном?! Невже ж не має більш вічних цінностей та тем? Ви ж українці, миролюбна нація, так йде ще з часів Великого Князя Ярослава Мудрого та Бохдана Хмельницького. Не створюйте провокацій, не піддавайтеся чужій волі, не дестабілізуйте й так уразливій parity rate та status quo.

Де ж Ви були, шановне панство, під час політичних репресій 2005-2006 років, коли під час помаранчевого "зачищення" на місцевих рівнях люди звільнялися лише з-за того, що вони мають інші, "не любі друзі" погляди. Чи може Ви теж є прихильниками подвійних стандартів?!

Чому ж прозахідно налаштований СКУ не може прислухатися до слів Валерія Семененка, співголови Об'єднання Українців Росії, який на Зборах Світового Конгресу Українців в Перемишлі зазначив: "По-перше, нинішня українська влада є результатом вибору громадян України, і треба прийняти їх вибір. Це стало можливим внаслідок незрілого безвідповідального правління національно-демократичних сил протягом п'яти років. У великій мірі, а, можливо, вирішальній, відповідальність за нинішній стан в Україні несе Президент Віктор Ющенко. По-друге, треба розрізняти питання, що стосуються внутрішніх справ України, і питання, що стосуються співпраці з українською діаспорою. Так, наприклад, дуже прикро, що під безпеку, стабільність, суверенітет України закладена міна у вигляді російського Чорноморського флоту, але треба зрозуміти, що це є внутрішньою справою України". Взаємини СКУ з українською владою мають бути конструктивними, позбавленими дріб'язковості, мають будуватися на відкритих і партнерських засадах.


А може СКУ має все ж таки всі підстави, щоб мати конфронтацію з офіційним Києвом? Може Конгрес українців дійсно вщерть обурений бездіяльністю та невиконанням обіцянок українських органів влади? Давайте запитаємо себе, чому не виконуються обіцянки, що дав Президент Янукович задля зміцнення українства в усьому світі, задля захисту культурних цінностей та надбань українського народу! Для порівняння слід навести той факт, що в Канаді та США на підтримку національної свідомості та діаспори виділяються мільярди доларів, Середньоазійські країни всіляко підтримують та заохочують своїх співвітчизників за кордоном, маючи надпотужні програми розвитку громад. Чому ж, постає питання, що на 2011 рік український уряд спромігся виділити лише 2 000 000 гривнів?! Чи це є платня за українство?

Неможна не відзначити, що сьогодні для того, щоб не допустити розколу українського суспільства Світовий Конгрес Українців не ставить на перший план питання про Степана Бандеру. СКУ відзначає, що питання суду над Іваном Дем'янюком не є принциповим питанням для СКУ (хоча Комісія Людських та Громадянських Прав писала уряду Німеччини у цій справі, зазначаючи подвійні стандарти правосуддя і порушення презумпції невиновності). Головним принциповим завданням для СКУ є та має бути у майбутньому протидія наступу на демократичні завоювання, на свободу слова в Україні. При найменшій загрозі в цій сфері має бути якнайбільший розголос серед українців світу, міжнародної спільноти, державних і громадських структур різних країн.

Підсумовуючи, можна відзначити, що СКУ залишається провідною діаспорною організацією у світі, зберігаючи кращі демократичні традиції всіх попередніх хвиль української еміграції, а також демократичні традиції Заходу.

Але вельмошановне Панство! Ми всі ж робимо єдину справу на користь нашій ненці Україні! Чи не зараз – саме час для єднення та діалогу з офіційним Києвом? Слід забути про амбіції та іноземних "панів", бо ми маємо власну думку та повинні обєднатися задля єдиної "української ідеї"!

Нехай же Всесвітній форум українців, який відбудеться 21-23 серпня цього року, стане відправним пунктом конструктивного діалогу Києва та світового українства!

Слава Україні!

Автор: Іван Прокіпчак

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua