Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

В Лукашівці Миколаївської області обрали "кого треба"


2
Рейтинг
2


Голосов "за"
3

Голосов "против"
1

В результаті технічної помилки одного зі членів Лукашівскої дільничної виборчої комісії головою місцевої сільради оголосили представницю Партії регіонів. При цьому рішення відразу чотирьох судів про необхідність перевиборів, до цього дня відверто ігнорують у Первомайській районній територіальній виборчій комісії.

В Лукашівці Миколаївської області обрали ''кого треба''
Забула підписати

Здавалося б, 31 жовтня давно минуло, а в селі Лукашівка Первомайського району ніяк не стихнуть виборчі страсті. А справа поялгає у наступному.

На дільниці N18013 у день виборів відбувся НС: член дільничної виборчої комісії "забула" поставити свій підпис на бюлетенях, які видавала виборцям. Свою помилку працівник комісії виявила приблизно о 14 годині і відразу ж сповістила про це голові й секретареві. Ті заспокоїли: мовляв, питання вирішимо потім, працюй спокійно.

Однак після закінчення голосування і підрахунку голосів були виявлені 85 бюлетенів, які визнали недійсними. В 79 з них, як потім буде встановлено в суді, не було зазначене прізвище та був відсутній підпис того самого, виненого члена виборчої комісії.

Простий арифметичний підрахунок свідчив про те, що недійсні бюлетені не просто істотно впливають на остаточний підсумок виборів. Вони віддають перемогу іншому кандидатові на посаду голови сільської ради із двох перетендентів, що набрали найбільшу кількість голосів. Відповідно до дійсних бюлетенів, за кандидата Наталію Василівну Грижук, члена Партії регіонів, було віддано 147 голосів, а за самовисуванку, члена БЮТ Тамару Сергіївну Кравченко – 129 голосів.

З урахуванням бюлетенів, які з вини члена комісії стали недійсними, розтановка сил змінювалась у протилежну сторону: 165 голосів було в Грижук, 180 – у Кравченко. Однак комісія врахувала лише ті бюлетені, які були підписані. У результаті переможцем виборів була оголошена Наталія Грижук.

Результати недійсні

Результати виборів Тамара Кравченко скаржила в Первомайськом районному суді Миколаївської області, а потім у Миколаївському окружному адміністративному суді. У відповідь в Одеському апеляційному адміністративному суді рішення двох зазначених судів оскаржили голови Лукашівскої сільської територіальної виборчої комісії й вищестоящої Первомайської районній виборчої комісії. Не заглиблюючись у нетрі юридичних формулювань, головні рішення всіх судових інстанцій можна звести до наступного. Результати підрахунку голосів, внесені до протоколу від 1 листопада, АНУЛЬОВАНІ. Дії Первомайської районної й Лукашівскої дільничної виборчих комісій визнані ПРОТИПРАВНИМИ. Первомайській районній виборчій комісії запропоновано прийняти рішення відповідно до вимог частини 8 статті 90 Закону України "Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних і міських голів". У ній говориться: "У випадку визнання судом рішення виборчої комісії протиправними, у тому числі, з питань голосування на виборчій дільниці недійсним..., рішення по цьому питанню приймається виборчою комісією, рішення якої було визнано протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, що, по суті, повторює рішення, визнане судом протиправним...". Тобто, результати голосування 31 жовтня не могли бути визнані ні в якому випадку.

Однак на ділі вийшло з точністю до навпаки. 24 листопада відбулися засідання Первомайської районної комісії й Лукашівскої дільничної. До слова, і ту, і іншу очолюють представники партії влади.

За свідченнями присутніх, засідання тривало близько 5 хвилин. Не згадуючи про рішення судів, як із чистого аркуша, голова дільничної комісії Леонід Мединський виніс на голосування єдине питання: чи визнавати вибори дійсними? З 10 членів комісії шестеро, що представляють таки Партію регіонів, висловилися за те, щоб вибори визнати дійсними, а виходить, дійсними – всупереч рішенням судів – визнавалися й результати!

У протоколі це рішення обґрунтовувалося тим, що для визнання виборів недійсними в законі передбачено лише три умови: виявлення фактів незаконного голосування, ушкодження виборчої урни й виявлення в урні кількості бюлетенів, більше 10% від кількості виборців, що одержала бюлетені.

За версією дільничної виборчої комісії, провести повторні вибори вони, нібито, не мають права: єдиним обґрунтуванням для цього (за законом!) є та обставина, що на окрузі найбільша й однакова кількість голосів набрали два або більше кандидати. Забувши про те, що частина 9 статті 90 Закону про вибори говорить, що "виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду або за власною ініціативою може скасувати рішення виборчої комісії нижнього рівня й ухвалити рішення щодо суті питання...".

Тобто це питання вирішується легко й просто: Первомайська виборча комісія має право призначити перевибори. По суті, тут не потрібно винаходити велосипед і перелопачувати законодавство в пошуках виправдань своєї бездіяльності.

Немає законних підстав?

Здавалося б все просто: протокол підрахунку голосів судом ліквідований, виборці в цьому не винуваті. Щоб врахувати тепер їхню думку, потрібно призначити повторні вибори на дільниці. Але, немає! Відразу дві виборчі комісії завзято не знаходять для цього підстав у законі! Суди йдуть за судами, пишуться гори протоколів і видаються потоки заплутаних фраз. Але за всією цією юридичною казуїстикою всі забули про головний: думки майже 85 жителів села, що становить майже 22% виборців, що проголосували, не були враховані зовсім через недбалість члена виборчої комісії. А це чи не пряме порушення основного закону нашої країни – Конституції?

Приймаючи рішення, суди сказали "а", а виборчі комісії повинні були логічно його завершити: знайти рішення, при якому думки всіх виборців були б враховані. Єдиним виходом тут є перевибори. Іншого варіанта дотримати права й кандидатів, і виборців не існує. Однак саме цього, схоже, і бояться в Лукашівці: адже зараз перевага на стороні представника опозиції. І це незважаючи на те, що в матеріалах судової справи були зазначені інші, не менш серйозні порушення з боку дільничної комісії.

Свідок у справі Наталія Дудич повідомила, що в списки виборців незаконно були внесені приблизно 40 чоловік, які не мали права голосувати на даній дільниці. Заяви, які подавалися в комісію, не реєструвалися, спостерігачі не мали можливості бачити, як заповнюються бюлетені членами комісії, а всі протоколи підписувалися олівцем. Але на це ніхто не звернув увагу.

Поспішне призначення

Судові розгляди в справі ще тривають. Однак Наталію Грижук ще до їхнього закінчення вже офіційно представили громаді. Глава Первомайської районної держадміністрації Борис Демченко назвав її повноправним головою Лукашівскої сільської ради на нараді керівного складу району 24 листопада. А голова Миколаївської обласної ради Ігор Дятлов вважає Наталію Грижук "легітимним сільським головою", мотивуючи це тим, що Тамара Кравченко вже одержала мандат депутата Первомайськрої районної ради. Втім, депутатство – справа добровільне, а пост глави сільради – це постійне місце роботи. У цьому випадку в Тамари Кравченко є вибір, і ніякого порушення закону тут немає.

- Мене просили втрутитися в ситуацію в Лукашівкці, – прокоментував конфлікт, що стався, кореспондентові "НБ" Ігор Дятлов. – Але я вирішив, що це було б неправильно. Я сказав, що втручання в цей процес обласної влади може бути розцінене як тиск. А я довіряю й правоохоронним органам, і виборчій комісії – вважаю, що вони в змозі прийняти рішення відповідно до закону.

Тим часом, схоже, що саме влада поспішає бачити Наталію Грижук главою Лукашовскої сільради: адже й кандидат, і глава райдержадміністрації, і глава облради – члени партії влади. У селі говорять про негласні вказівки виборчим комісіям голови райадміністрації Бориса Демченко. Не випадково ж, ще 16 листопада газета "Прибузький вісник" опублікувала інформацію про призначення Наталії Грижук, а вже через тиждень на її сторінках з'явилося спростування, у якому прямо говориться про порушення при підрахунку голосів.

Волаючим беззаконням назвав те, що відбувається в Лукашівці депутат Первомайської районної ради минулого скликання, голова комісії з питань депутатської діяльності, етики, законності, самоврядування, зв'язків рад, захисту громадян і споживачів, юрист за освітою Борис Порхун.

"Партія регіонів у цьому випадку не просто ігнорує рішення декількох судів. Вона обрала тактику "асфальтової ковзанки". Їй всі дарма, ніхто не указ, рішення приймаються нелогічно й протизаконно, – вважає екс-депутат. – Партійці одержали вказівку, щоб всі керівні пости зайняли регіонали. Тільки питання у тому, яким чином вони там виявилися? За допомогою тиску, шантажу й погроз? Те, що діється, – це страшно!".

Післямова

Судячи з повідомлень у пресі про дотримання законності й демократичності при проведенні виборів у місцеві ради, Лукашівська ситуація – не виняткова. Почерк у партії влади, як бачимо, той самий у всіх регіонах України.

У цьому випадку регіонали скористалися обставинами. Виходить, елементарна неуважність члена виборчої комісії виявилася декому на руку, "випадкову помилку" вони використали у своїх цілях. За їніми понятіями, заради одержання повної влади можна користуватися сумнівними методами, не враховувати думку кожного п'ятого виборця, як вийшло в Лукашівці, цинічно зневажаючи права і свободи громадян. Які, між іншим, зі своїх кишень оплачують роботу виборчих комісій. Дійшло до того, що саме справжнє підтасування представляється як верховенство закону! Хоча насправді ігноруються права людей, у чиїх інтересах і створюються закони. Сподіваємося, що ситуація в Лукашівці незабаром нормалізується, саме з урахуванням законних прав людей. Тамара Кравченко продовжує боротьбу в судах, знаючи, що насправді її підтримує більшість односільчан, і це надає їй впевненості.

Днями відбувся черговий, п'ятий за рахунком, судовий розгляд, який вона також виграла. Як і попередні.

Тетяна ФІЛІППОВА, газета "Николаевский бизнес"

Більше інформації на сайті ВГО "Сила Країни": http://syla.org.ua/novyny/27_V-Lukashivtsi-Mikolayivskoyi-oblasti-obrali-kogo-treba.html

Обговорення на форумі ВГО "Сила Країни": http://forum.syla.org.ua/viewtopic.php?f=12&t=18


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua