
У ході засідання були представлені виборчі системи, які пропонується застосувати на парламентських виборах авторами цілої низки законопроектів, а саме – реєстраційні NN2097, 3150, 3209, 3210, 3366, 3441, 3468, 3684.
Зважаючи на важливість та актуальність проблеми визначення виборчої системи для проведення парламентських виборів в Україні, у роботі круглого столу взяли участь експерти – члени Венеціанської Комісії, яка неодноразово надавала експертні висновки щодо виборчих законів. Також в обговоренні запропонованих виборчих систем брали участь народні депутати – представники Кабінету Міністрів України, Секретаріату Президента, Центральної виборчої комісії, політичних партій, громадських організацій, науковці.
Свій коментар дав учасник круглого столу – Голова КОО "Молодий Народний Рух" Дмитро Сінченко: "Проблема, взята для обговорення – надзвичайно актуальна і конче потребує вирішення. Попри всі намагання керівництва держави політично структуризувати суспільство – поки що всі спроби є безуспішні! Сьогоднішня виборча система вбиває внутрішньопартійну конкуренцію і не дозволяє сформувати єдиної команди однодумців. Однак чи сприятиме вирішенню цього питання ухвалення якогось із запропонованих проектів закону? Сумніваюсь! Не зважаючи на задеклароване прагнення виписати максимально прості положення законів, в підсумку в них навіть експерти не відразу розберуться! Як на мене, найприйнятнішим є законопроект N3441, згідно з яким партія делегує своїх представників у 450 виборчих округів. Мандати отримують ті політ. сили, що в підсумку набрали 3%, а місця в списку розташовується згідно кількості голосів за того чи іншого кандидата. Однак цей проект закону не враховує використання реєстру виборців, підняття виборчого бар'єру для блоків партій, використання цензів – обмежень, що дають можливість недопущення безвідповідальних кандидатів до виборів. Також, на мою думку, у майбутньому Виборчому кодексі варто було би врахувати і проведення місцевих та президентських виборів і уніфікувати ці процеси, що значно спростило б роботу виборчих комісій... А найгіршим є те, що ЖОДНА з пропозицій не давала механізму відповідальності влади – можливості відкликання депутата і його звітності перед виборцями!
Та реальність свідчить про інше – і найбільшим фракціям, і їхнім депутатам сьогоднішня ситуація вигідна, і змінювати її вони не збираються. Тому даний круглий стіл можна охарактеризувати приказкою: "Я за колгосп, але не в нашому селі!"