Народные блоги
http://narodna.pravda.com.ua/rus/politics/4963846c4ab95/

Політична ціна газу

В. Безымяный | 6.01.2009 18:18

[B]P.S. Цікаво, чиїми ж вустами відреагує Кремль на підписану Хартію – МЗС чи "Газпрому"?[/B]
Ось Вам, панове редакція "Дзеркала тижня", і не забарилася [B]реакція Кремля "вустами "Газпрому". [/B]Спочатку 250 дол/тис. куб. метрів, потім 418. А зараз – "На коліна, неіснуюча нація і неіснуюча держава! Вклонитесь, попросите пробачення – отримаєте з


Політична ціна газу
Те, що ціна російського та й середньо азійського природного газу для України всі роки її незалежності є не економічною, а політичною категорією, відомо майже всім. Яскраво і недвозначно це продемонстрував 15 років тому президент Росії Б. Єльцин своїм риторичним запитанням: "Що нам робити із Україною"? Це питання супроводжувалось жестом, який імітував закриття засувки. Майже вперше велику надію на перехід до економічної категорії ціни газу давав жовтневий меморандум Тимошенко-Путіна. Що ж черговий раз завадило його впровадженню у життя? А те, що "різдвяним подарунком" назвала газета "Дзеркало тижня". Йдеться про підписання українсько-американської Хартії про стратегічне партнерство. Те, що у цього подарунка буде гіркий присмак, передбачалося наприкінці статті "Американська підписка"http://www.dt.ua/1000/1550/65031/. У ній Хартію прокоментував посол США Вільям Тейлор. Оскільки газове питання і Хартія на сторінках НП не пов'язувалися, нижче я приводжу повний текст статті із "ДТ" N48 (727) 20 – 26 грудня 2008.

"Підписання цієї п'ятниці у Вашингтоні українсько-американської Хартії про стратегічне партнерство – різдвяний подарунок Україні від адміністрації Джорджа Буша-молодшого, яка в останній рік доклала чималих зусиль для того, аби наша країна приєдналася до Плану дій щодо членства в НАТО. Цей документ – наслідок світової стурбованості: Україна, яка не є членом європейської системи колективної безпеки, буде після Грузії наступною ціллю росіян. Вашингтонська хартія – спроба заповнити вакуум безпеки, у якому перебуває наша країна, сигнал Російській Федерації, що є межа, яку не повинна переступати жодна держава, намагаючись відновити сфери свого впливу.

У п'ятницю ми спробували взяти коментар сторін, які підписали хартію. З українського боку жодна людина з тих, до кого ми звернулися – у МЗС і СП, не наважилася розповісти про документ і дати йому оцінку. З американцями ж проблем не виникло. "ДТ" зв'язалося з послом Сполучених Штатів Америки в Україні Вільямом ТЕЙЛОРОМ, і дипломат без вагань погодився прокоментувати основні положення підписаного документа:

- Ми раді успішному завершенню переговорів, результатом яких стало підписання держсекретарем Сполучених Штатів Кондолізою Райс і міністром закордонних справ України Володимиром Огризком українсько-американської Хартії про стратегічне партнерство. Цей документ став підтвердженням важливих гарантій безпеки, які були зафіксовані в тристоронній заяві президентів України, США та Росії від 14 січня 1994 року, а також у Будапештському меморандумі про гарантії безпеки від 5 грудня 1994 року у зв'язку з приєднанням України до договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

У першому розділі хартії підтверджується незалежність, суверенітет і територіальна цілісність двох країн, а також недоторканність кордонів. Ці принципи – фундаментальні в наших відносинах.

Другий розділ присвячений сфері оборони та безпеки. У ньому говориться про те, що обидві країни зацікавлені в сильній, незалежній, демократичній Україні. Поглиблення її інтеграції в європейські структури є обопільним пріоритетом. У цьому розділі знову підкреслюється, що Україна буде членом НАТО.

А, визнаючи глобальні загрози стабільності у світі, для запобігання їм Україна та Сполучені Штати будуть зміцнювати своє співробітництво в питаннях оборони і безпеки.

У цьому розділі Хартії також говориться про те, що партнерст¬во у сфері оборони і безпеки між Сполученими Штатами й Україною відповідає інтересам як обох сторін, так і регіону. Далі йдеться про те, що метою нашої роботи в комісії Україна-НАТО є посилення здатності взаємодії сил Північноатлантичного альянсу й України. Зокрема і з допомогою підвищення рівня підготовки та поставок військової техніки для українських сил.

У хартії є ще кілька розділів. Так, третій розділ присвячений економіці, торгівлі та співробітництву в сфері енергетики. У четвертому говориться про зміцнення демократії. А п'ятий розділ присвячений розширенню контактів між людьми і співробітництву в галузі культури. Тут ідеться і про те, що Україна вітає намір Сполучених Штатів збільшити свою дипломатичну присутність у Криму.

- Це буде консульство?

- Ми ще обговорюємо формат цієї присутності. Але це може бути структура з певними консульськими функціями.- Чи передбачає Хартія підписання додаткових угод? Наприклад, про розширення співробітництва розвідок, обмін інформацією між ними тощо.


- Наскільки я знаю, про якісь додаткові угоди не йдеться. Зокрема і в галузі співробітництва розвідок. Ми вже маємо чинні угоди.- Про яку практичну допомогу українській армії можна говорити?
- Нині вже тривають переговори між нашими двома міністерствами оборони про те, яка саме техніка буде включена до цієї категорії. Остаточне рішення ще не прийнято. Але, наскільки я знаю, міністри оборони Єхануров і Гейтс обговорювали, зокрема, питання про фрегати.- Передбачена їхня безоплатна передача чи покупка кораблів?


- Йшлося про те, щоб або продати, або якимось чином передати українській стороні один-три фрегати зі складу ВМС США. Але ці переговори нині перебувають на найбільш ранній стадії.

- Сполучені Штати підписали з іншими країнами документ, аналогічний українсько-американській Хартії? У чому принципова відмінність Вашингтонської хартії від Будапештського меморандуму? Які додаткові зобов'язання сторони беруть на себе?

- Насамперед Хартія підтверджує Будапештський меморандум. Повторю, що в цьому документі недвозначно говориться про суверенітет, незалежність, територіальну цілісність і непорушність кордонів. Далі йдеться про те, що Сполучені Штати й Україна зацікавлені в сильній, незалежній, демократичній Україні. Цей документ визнає серйозність загроз світові та стабільності в ньому. Далі стверджується, що Україна та Сполучені Штати розширюватимуть своє співробітництво у сфері оборони та безпеки.

- Чи означає це, що коли кордони України будуть порушені якоюсь державою, то Сполучені Штати готові будуть військовими засобами підтримати нашу країну?

- У тій ситуації, що описана, Хартія не зобов'язує жодну з двох сторін надавати допомогу військовими засобами. Такого роду гарантії безпеки мають бути ратифіковані конгресом. Але в Хартії знову підтверджується принцип Будапештського меморандуму: якщо буде порушено кордони, то в цьому разі ми зустрінемося й обговоримо наші наступні кроки.

- А в контексті енергетичної безпеки?

- Тут ми маємо намір розширювати наш діючий формат співробітництва. Передбачаємо розпочати діяльність двосторонньої робочої групи з енергетичної безпеки, а також збираємося розвивати тристоронній діалог між Сполученими Штатами, Україною та Європейським Союзом.

- З американської сторони цю групу очолить сенатор Лугар, який заявив, що Україна краде газ?

- Я отримав від сенатора Лугара інформацію про те, що він насправді сказав в ефірі радіостанції "Эхо Москвы". Він не казав, що Україна нині краде газ. Він сказав, що росіяни три роки тому звинувачували Україну в тому, що вона краде газ. І закликав до переговорів, аби вирішувати такі проблеми.

Гадаю, в нинішній ситуації проблему треба вирішувати за столом переговорів, оскільки це комерційний спір. А коли переговори нічого не дадуть – звернутися в міжнародний арбітражний суд. Але цей спір не можна вирішувати шляхом відключення споживачів від газу.

P.S. Цікаво, чиїми ж вустами відреагує Кремль на підписану Хартію – МЗС чи "Газпрому"?

Ось Вам, панове редакція "Дзеркала тижня", і не забарилася реакція Кремля "вустами "Газпрому". Спочатку 250 дол/тис. куб. метрів, потім 418. А зараз – "На коліна, неіснуюча нація і неіснуюча держава! Вклонитесь, попросите пробачення – отримаєте за 450 дол/тис. куб. метрів. Ні – не отримаєте нічого".

Чи може тут спрацювати європейська енергетична Хартія? Чи допоможе Стокгольмський Арбітраж? Однозначно ні! Чергова "мюнхенська змова" європейських "бюргерів" тільки сприяє переможній ході російського фашизму. Ще вчора він набирався сил і нарощував мускули виключно у внутрішній політиці. Вже сьогодні це страхіття виходить при сприянні Європи на "велику дорогу" світової політики.

Наразі є чудовий шанс на тлі світової фінансової кризи, нашої вітчизняної, на 90% рукотворної, спочатку захопити контроль над економікою Вкраїни, а потім, через продажних політиків – і політичний. А, кажучи про рукотворність, я, можливо, помиляюсь. Не виключається і таке, що атака на "Промінвестбанк" у вересні – це заздалегідь запланована операція встановлення контролю над банківською системою, а потім і над усією економікою.

Можливо подальший розвиток подій висвітлить дещо із того, що сьогодні закрито від людських очей. Цілком вірогідно, що для цього знадобляться десятки років, як для визнання відомих всім протоколів до договору Молотова-Ріббентропа.

У газовому виклику є і якийсь позитив. Те, що ми із нашою енерговитратною металургією, хімією та житлово-комунальним господарством завжди будемо у газових лещатах Росії, наші експерти писалі ще на початку 90-х. Можливо не тільки фінансова, а й газова криза призведуть до суттєвої модернізації нашої економіки.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua