Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
Всеукраїнський форум інтелігенції   інтелігенція   розум нації   Влада   Віктор Ющенко   імідж Президента   культурна революція

Всеукраїнський форум інтелігенції і знову "... ЄЦ"


0
Рейтинг
0


Голосов "за"
3

Голосов "против"
3

"Українським інтелігентом у нас вважається – або сам себе вважає – кожен, хто може українською мовою висловити свій патріотичний сентимент. Така профанація статусу українського інтелігента..."

(Нещодавно у програмі Ганни Безулик "Я так думаю" на каналі "1+1" на прохання прокоментувати створення нової партії "Єдиний Центр", яку очолив Ігор Кріль, Тимошенко здивувалася й запитала: "Це той, що "Гарт"? І далі: "Тепер це "Єдиний Центр"? А скорочено, як ЄЦ? Я б не радила Віктору Балозі займатися справами, які закінчуються на...єц. Я маю на увазі, погано закінчуються", – пожартувала Тимошенко).

"Українським інтелігентом у нас вважається – або сам себе вважає – кожен, хто може українською мовою висловити свій патріотичний сентимент. Така профанація статусу українського інтелігента..."

/Іван Дзюба, з виступу на Форумі української інтелігенції/

Президентську передвиборчу кампанію ніхто не об'являв, а вона вже набирає обертів. Фонтанують інформаційні приводи, як з одної, так і з другої сторони. Попри зовнішню змаганість щоразу в боротьбі за порядок денний перемагає Юлія Тимошенко. Секретаріату Президента доводити лише констатувати, що Юля зверху. Усі старання приборкати ситуацію з легкої руки Юлії Володимирівни перетворюється на "... ЄЦ".

Заради правди відзначимо, що винуватцем "свята" у владних коридорах не завжди буває Юлія Володимирівна. До іміджу Глави держави докладають і Раїса Богатирьова, поза конкуренцією Секретаріат, нині відзначився Голова Національної ради з питань культури і духовності пан Жулинський.

Минулого тижня у Національній опері України в Києві відбувся Всеукраїнський форум інтелігенції за ініціативи Національної ради з питань культури і духовності, та на виконання Указу Президента України "Про підготовку та проведення Всеукраїнського форуму інтелігенції". На сцені Національної опери шанована публіка, яку очолює Президент. Участь у Форумі беруть Голова Верховної Ради України А.Яценюк, міністр освіти і науки І. Вакарчук, президент НАН України Б. Патон, академік НАН України І. Дзюба, голова Національної ради з питань культури і духовності М. Жулинський, голова Конгресу української інтелігенції І. Драч, доктор медичних наук О. Богомолець. Так, ще біля сцени сидить архієпископ Греко-католицької церкви Любомир Гузар (до нього підходить Патріарх Київський і всієї України-Русі Філарет. Цілує й сідає поряд). З почесним все...

Задекларована мета Форуму – згуртування всіх ланок інтелігенції для наукового, освітнього, інформаційного, культурного та духовного забезпечення трансформації українського суспільства до суспільства знань. Головним результатом проведення Всеукраїнського форуму інтелігенції має стати схвалення "Концепції гуманітарного розвитку України", яка передбачатиме визначення загальних принципів та методологічних підходів до проблематики гуманітарної сфери та гуманітарної політики держави. Форум має прийняти звернення до національної інтелігенції. Концепція повинна бути покладена в основу Державної програми гуманітарного розвитку держави.

Безумовно, це значний крок уперед порівняно з відкритими уроками в школі, де учні вимушені відігравати роль статистів, а глядачем виступати країна, іноземні керманичі ловлять месиджі українського президента. Нині статист, глядач і отримувач повідомлення були злиті в єдине і хвилююче слова "інтелігенція".

Ось воно! Президент усвідомив роль української інтелігенції в збереженні мови, культури й національної ідентичності. "Виступаючи на форумі, Віктор Ющенко закликав українську інтелігенцію залучитися до створення Концепції гуманітарного розвитку України", – відрапортували ЗМІ як один.

Він брав слово двічі: на самому початку Форуму й перед перервою, вже підбиваючи певні підсумки обговорення й прагнучи розставити певні акценти. "У цій залі зібрався квіт української інтелігенції... Але головне – фіналом нашої сьогоднішньої зустрічі може бути прекрасна робота, яка не буде закінчуватися цим зібранням", – підкреслив В.Ющенко. "Перед нами – численні, великі завдання. Це – відродження єдиного гуманітарного простору, мови, культури, ідентичності", – виголосив Віктор Ющенко.

Президент згадав про 800 років бездержавності, про 300 років утисків, переслідувань та заборон нашої мови, історичної пам'яті та культури. Думати над цим – ось "домашнє завдання" для інтелігенції, вирішив Президент. "Даючи відповідь сьогодні, яким буде гуманітарний простір, буде відповідь на те, якою буде наша Україна, її соборність, державність, територіальна цілісність", – наголосив Президент країни. "Тільки цілісна нація може висувати високі й амбітні проекти", – кашляючи, заявив Віктор Ющенко.

Не забув Президент про своє головне завдання – щодо втягнення України у НАТО. Підкресливши, що немає нічого дивного в тому, що у питанні приєднання нашої держави до НАТО українці розділилися на два табори: частина людей підтримує цей курс, інша – виступає проти нього, Віктор Ющенко наголосив:. "П'ятдесят років брехні з ранку до вечора про цілі, ідеали цього оборонного союзу зробили свою справу".

Віддамо належне, Концепцією визначені пріоритети гуманітарного розвитку, а саме: формування нової якості життя, створення суспільства знань, підтримка соціальної активності громадян і розвиток цивільного суспільства, а також культурна і політична консолідація українців як європейської нації.

Водночас, попри загальні, але за своєю суттю вірні слова, сказані Главою держави, формат і зміст акції викликав більше запитань, ніж надав відповідей. І чого-чого, а от до іміджу Ющенка не додав, хоча Президент на відміну хоча б від того ж Миколи Жулинського, голови Національної ради з питань культури і духовності, що займався організацією цього дійства, виглядав більш підготовленим.

Найбільша конкретика з вуст радника Президента на трибуні: "Всеукраїнський форум інтелігенції – це крик душі української людини. Це проблеми, про які інтелігенція буквально повинна кричати і вимагати їх невідкладного вирішення". Однак, про що тут говорити ідеологу Концепції у тридцять чотири сторінки, адже вже все виписано від демографії до розвитку інтелектуального потенціалу нації і як гарно: "Людина – це найпродуктивніший національний ресурс. Саме це і є основною ідею Концепції", – сказав М. Жулинський. У продовження: "Необхідно суттєво змінити державний кут зору на роль людини, створювати гідні умови для реалізації всіх інтелектуальних, культурних, творчих можливостей людини і нації. Основне інвестування має йти в людський капітал, завдяки якому формується конкурентоспроможна нація. Саме в цьому полягають національні пріоритети гуманітарного розвитку України".

Найяскравішим став виступ академіка Івана Дзюби. "Коли заходить мова про українську інтелігенцію – в контексті проблем національної культури, – то перше, що спадає на думку обивателеві, насамперед політичному обивателеві, це слоган: "Вони вміють тільки плакати, а не робити щось конкретне чи подавати конструктивні пропозиції", – почав рюмсати академік. "Якби доручити невеличкій групі експертів зібрати й проаналізувати всі ті документи на теми гуманітарного розвитку, які лежать в архівах наших міністерств, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, адміністрацій і Секретаріату Президента, – ми б жахнулися абсурду цієї крутанини в зачарованому колі ілюзорних надій", – продовжив він. А у підсумку поставив вимогу: "Шановні керівники держави і керівники опозиції! Ви кажете, що інтереси України для вас над усе. Ми схильні вам вірити, але тоді перестаньте думати про наступні президентські вибори".

"Підсумковий документ Всеукраїнського форуму інтелігенції має містити практичні підходи щодо реалізації його основних засад", – наголосив Президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський.

Голова Конґресу української інтелігенції, член оргкомітету Іван Драч висунув свої припущення стосовно результатів проведення форуму: "Це може бути справді дуже важливим моментом нашого українського життя, а може бути черговою булькою".

Півтори тисячі представників інтелігенції з усіх регіонів України. Виступ Президента тривав більше години. Залишилося одне – вирішувати ці проблеми. "Концепції гуманітарного розвитку України" – брошурка з соняхом і гербом на обкладинці. Документ презентували й активно обговорили. Пропозиції з приводу реалізації Концепції помістилися на одній сторінці. Виїзний фуршет добігає кінця. Все гучніше лунають сумніви щодо невдалості постановки і дієвості подібних постанов. "Пустопорожня балаканина!" – заявляють "песимісти". "Наш авторитет використовують, а потім скажуть, що все обговорено, а ухвалять казна що!" – вигукують "оптимісти". "Концепція – це папір... жодних натяків на реалізацію", – констатують "центристи".

З форумчанами не погодився тільки Микола Жулинський. "Я переконаний, що форум виправдав сподівання його учасників", – наголосив президентський радник, відповідаючи журналістам щодо результатів акції. За його словами, на форумі була дуже серйозна, відверта розмова. "Президент України Віктор Ющенко з розумінням поставився до проблем, обговорюваних сьогодні. Він відчув наш дух переживання за долю України – чи вона буде українською, чи буде розмита процесами денаціоналізації – і це для мене найголовніше", – підкреслив голова Нацради з питань культури і духовності.

Міністр культури Василь Вовкун закликав до "національної культурної революції"... Знову гасло "Усі на боротьбу за культуру!". Це вже було в історії. "Культурна революція стає зараз тою ланкою, за яку ми повинні вхопитися, аби витягти весь ланцюг соціалізму", – писала газета "Правда" 26 листопада 1927 року...

Культурою знову намагаються керувати, інтелігенцію – спрямовувати. Духовність можна втратити, а ще продати, як душу. Купити інтелігенцію, культуру – ні. Тільки традиції, спадкоємність поколінь, і та невидима духовна нитка, що з'єднує часи, дає людству той культурний досвід, який і дозволяє йому вважати себе вінцем творіння. А складають традиції Людина, Час, Історія і... Бог.

P.S. За роки незалежності Україна у світовому індексі людського розвитку перемістилася з 45 на 76 місце.

Валентин Лисенко,

політолог

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua