Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Суспільствознавчий словник: політика, політична діяльність, громадська діяльність...

Киянка | 10.03.2008 12:00

7
Рейтинг
7


Голосов "за"
7

Голосов "против"
0

Продовжую "кущем" слів про політику.
Щиро дякую всім, хто відгукується, за небайдужість та поради.


Політика, політична організація, громадська організація, політична діяльність, громадська діяльність

Політика – від грец. державні та суспільні справи – діяльність, що впорядковує та регулює взаємини між людьми/колективами, аж до державних утворень. Основна передумова політики – усвідомлення того, що стан колективного утворення можна й потрібно регулювати. Висхідний стимул для появи політичних установ/інституцій – це спільні інтереси індивідів по впорядкуванню хаосу та збільшенню міру своєї безпеки. Тому "ставлення себе поза/над політикою" є нічим іншим, як ставленням себе поза суспільством, відмова від суттєвої частки своєї відповідальності за організацію життя суспільства, членом якого об'єктивно кожен є.

Політичні установи/інституції – необхідні функціональні складові політичної системи суспільства, яка починається (зокрема, в сьогоденні) з виборця. Недосконалість, хиби політичної системи починаються з нього ж, тому критикувати й поборювати варто: для початку власну політичну безграмотність та безвідповідальність, некорисні правила, за якими функціонує та чи інша політична система, окремі її недоліки та окремі політичні персоналії (політиків), а не політичну систему як таку та політичні установи/інституції як такі (перша і другі були й будуть – навіть в стані анархії вони фактично наявні, ми не винайдемо другого велосипеду).

Політичні організації - добровільні об'єднання громадян, побудовані на формальному членстві та покликані сприяти розвитку політичної, а також – соціальної та культурної активності й самодіяльності своїх членів, задоволенню їх інтересів та потреб. Бувають двох основних видів, які функціонують як самостійні структурні елементи політичної системи: політичні партії, та рухи й органи громадсько-політичної самодіяльності населення (в тому числі ними можуть бути громадські організації). Політичні організації ведуть боротьбу за здобуття чи утримання політичної влади.

Громадські організації як об'єднання громадян утворюються для спільної реалізації спільних інтересів (культурних, економічних, вікових, гендерних, регіональних, релігійних, професійних, соціальних тощо). Як правило, мають статут та програму, а також членство, що відрізняє їх від громадських рухів, де вони не є обов'язковим. Громадські організації, які об'єднують людей, що прагнуть здійснювати суспільно значущу діяльність (патріотичну, демократизаційну, реформістську тощо) є по суті суспільно-політичними організаціями, відкривають альтернативні політичним партіям шляхи реалізації суспільно-політичної ініціативи та самоврядування.

Політична діяльність - сукупність дій індивідів та соціальних груп (партій, суспільних організацій), спрямована на реалізацію їх політичних інтересів, насамперед – завоювання, утримання та використання влади. Включає вироблення, формулювання й обґрунтування цілей політики, вибір засобів досягнення цілей, процес використання обраних засобів і результати діяльності. Теоретична політична діяльність формує політичну свідомість, мислення, менталітет суб'єктів політики, практична – включає організаційну та контрольну діяльність, конкретне управління, керування, підготовка, добір та ставлення кадрів, вироблення й прийняття рішень, акумулювання й обмін інформацією тощо. Рівень політичної участі – це вибори, мітинги, збори, маніфестації, голодування, альтернативні рухи, страйки тощо; рівень політичного функціонування – професійна політична діяльність – робота членів уряду, депутатів парламенту, керівництва партій, рухів, політичних інституцій, політологів, апаратників тощо.

Громадська діяльність - діяльність із забезпечення інтересів людей як членів тієї чи іншої громади (громадського об'єднання). Може включати суспільно-політичну діяльність, якщо громада розглядається як частка суспільства, в тому числі й територіальна (а не громадське об'єднання за специфічними інтересами з наведених вище), а може й обмежуватися реалізацією соціально-побутових інтересів громадян (наприклад, протидія незаконним забудовам чи знесенню зелених зон, облаштування довкілля чи відповідних самоврядних органів тощо).

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua