Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Суспільствознавчий словник: пасіонарність, пасіонарії

Киянка | 8.03.2008 17:54

8
Рейтинг
8


Голосов "за"
9

Голосов "против"
1

Продовжую термінами, які більш (порівняно) готові.
ВСІМ тутешнім пасіонаріям присвячується, з подякою й пошаною, оскільки ВСІ вони кращі (в тому числі на мою суб"єктивну:) думку) за байдуже "болото"


Пасіонарність та пасіонарії

Пасіонарність – від лат. passio-пристрасть – поведінковий феномен, зумовлений біохімічною енергією людини, яка визначає здатність, зокрема, етнічних колективів до цілеспрямованої активної діяльності (природоперетворчої, економічної, військової, міграційної, у сфері культури, духовності і т.п.). В етнічних спільнотах пасіонарна напруга визначається кількістю енергії в системі, що складається з її членів, котрі продукують та акумулюють енергію, а спрямування та "продукти" цієї напруги залежить від міри її усвідомленості та злагодженої цілеспрямованості в кожного носія та їх об'єднань. Пасіонарність є сталим, інваріантним для різних етносів та епох комплексом психологічних та поведінкових рис.

Пасіонарність як характеристика психіки й поведінки особи – це активність, яка виявляється у здатності та навіть прагненні до неразової зверхнапруги та певної жертовності заради досягнення окресленої мети.

Пасіонарність притаманна майже всім людям, але в дуже різному ступені. Вона може бути неусвідомленою чи усвідомленою, проявлятися як владолюбство або своєрідне горде смиренство, гоноровість, діяльне милосердя, пожадливість чи жертовний аскетизм тощо, а ці якості – породжувати як подвиги, так і злочини, як добро, так і зло, творення або руйнування. Пасіонарність не дозволяє бути байдужим, конформістом, вести "рослинне" життя. Імпульс пасіонарності може бути таким сильним, що його носії – пасіонарії – можуть не завжди передбачувати всіх наслідків своїх дій, й не відмовляються від них навіть під прямою загрозою смерті, вже не кажучи про ті чи інші незручності, чийсь осуд, тимчасові, навіть значні збитки тощо (моральна оцінка пасіонарних дій по відношенню до інших людей обумовлюється насамперед об'єктивною користю для останніх, а також її суб'єктивним сприйняття з боку цих людей).

Різний ступінь вияву пасіонарності частково може спадкуватися, частково залежить від виховання, від впливу оточення та обставин. Він зумовлює відповідні різні типи людей – пасіонарії, субпасіонарії та основна маса населення. Ці типи спостерігаються всередині етносу, й не співпадають з поділом на стани, класи, етногрупи тощо; пасіонарії виявляються, втім, як правило, як яскраві чи успішні (в найоптимальнішому, найбільш конструктивному варіанті – яскраві й корисні для себе та суспільства) особистості.

Етногенез кожного народу базується на сполученні всіх типів людей по пасіонарності, однак пасіонарії є його рушіями, сіллю, "затравкою та заправкою", а їх кількість, конструктивність, здатність до згуртування між собою та проводу інших великою мірою визначає успішний розвиток етносу серед інших етносів.

Пасіонарії, природньо, активні в соціальному, суспільному житті, зокрема це вони задумують, готують, здійснюють революції;) – але й подальшу розбудовчу діяльність. Коли в силу складного комплексу причин в етносі/народі/нації з'являється певна кількість пасіонаріїв, вони вже навіть самим фактом свого активного існування порушують інерцію "болота", а його "опір" змушує їх до узгоджених дій та об'єднання, яке набуває тих чи інших соціальних форм. Активність об'єднаних пасіонаріїв сприяє створенню ситуації, коли їх кількість максимально можливо примножується, вони ведуть за собою субпасіонаріїв, а за сприятлим збігом обставин можуть підняти принаймні на разові дії навіть мало пасіонарних людей – основну масу членів тої чи іншої людської спільноти.

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua