Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
суспільсвознавчі терміни   словник   толерантність   терпимість   терпіння

Суспільствознавча термінологія: толерантність

Киянка | 6.03.2008 14:04

5
Рейтинг
5


Голосов "за"
7

Голосов "против"
2

Цим відкриваю (на НП) серію науково-популярного словника суспільствознавчих термінів. Статті писалися для (й опубліковані в) громадської вікіпедії (вхід через "Майдан"http://www.maidan.org.ua/-WIKI-Словник)

Хоч в мене закрадаються часом підозри, що тут, як і в багатьох інших місцях, дехто просто намагається втравленням в дискусії відволікти людей від продуктивнiшої діяльності в ширших реальних (а не віртуальних) аудиторіях, все ж вирішила розмістити цей матеріал:

СЛОВА написані з використанням сучасної, визнаної принаймні більшістю суспільствознавців науково-довідкової бази (опубліковані енциклопедичні словники та відповідні Інтернет-проекти), зокрема: Філософський енциклопедичний словник (НАНУ, Ін-т філософії), Київ-2002; Філософія політики. Короткий енциклопедичний словник (НАНУ, Академія пед.наук України, Ін-т вищої освіти), Київ-2002; Політологічний енциклопедичний словник (НАНУ, Ін-т держави і права, Укр.асоціація політологів), Київ-2004; Мала енциклопедія етнодержавознавства (Ін-т держави і права НАНУ), Київ-1996; Енциклопедія етнокультурознавства (Ін-т держави і права НАНУ, Держ.академія керівних кадрів культури і мистецтв), Київ-2000 та ін.

СЛОВА пропонуються (коли це доцільно) частково в "кущовому" вигляді/проблемному колі. Після короткого максимально нейтрального визначення СЛОВА увага акцентується на тому, як саме "працює" цей термін в сучасній нашій ситуації, які були і є маніпулятивні його трактування, наголошуються ті аспекти його сутності, які були замовчувані, або які є малознані.

Оскільки цей словник створюється для нас – для "тут і зараз", то "розгортка" його термінів відбувається в колі європейського світогляду. Прохання тим, чий світогляд є оригінальним як для України, не ображатися:)

Толерантність – доброзичливе або принаймні терпиме, стримане (терпимість) ставлення до чогось; в соціальних відносинах, наприклад – до індивідуальних та групових відмінностей. Світоглядною основою толерантності є поцінування різноманітності – природної, індивідуальної, суспільної, культурної. Проте обернення цієї чесноти на практичну ПОВЕДІНКУ іншого/інакшого почасти виводить її в інше проблемне поле, а отже, частково – на непитому функціональність, з чим часто починаються маніпуляції або непорозуміння. Справа в тому, що на практиці толерантність добре "працює", якщо це – "гра в двоє воріт". Сподівання на те, що вияви толерантності до людини, яка систематично, брутально, цинічно порушує Ваші права, зрештою теж стане до Вас толерантною – як правило, не справджуються. Толерантність є сенс (і це похвально) проявляти до запрошеного гостя, який шанує господаря, а не до зайд та яничарів, бо це вже буде скоріше не толерантність, а вимушене чи тупе рабське терпіння. До толерантності часто закликають або ті, хто в меншості та слабкі (а були б в більшості та сильніші, то ще невідомо), або маніпулятори з тих чи інших суспільних позицій (в тому числі й владці, яким зручніше керувати толерантними підданими), про що в різних народів існують різноманітні байки. Сподіватися на довготривалі, а тим більше щирі толерантні стосунки з тими, з ким у Вас інтереси несумісні аж до протилежного, є даремним.

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua