Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Мова в Луганську

Олексій Бритюк | 25.02.2008 12:04

2
Рейтинг
2


Голосов "за"
8

Голосов "против"
6

Ситуація з вивченням української мови в обласному центрі є не просто загрозливою – вона катастрофічна.

Зараз деякі посадовці на всю Україну розкричалися про те, що в Луганську утискають російську мову. Так, в чомусь вони праві. Тільки з точністю до навпаки. Ситуація з вивченням української мови в обласному центрі є не просто загрозливою – вона катастрофічна.

Мало хто із "захисників" російської взагалі володіє даними по обласному центру.

Загалом в м. Луганську налічується 67 загальноосвітніх шкіл. З них повністю українськими – такими, де всі предмети викладаються українською мовою є три N21, N31 та N59. Ще є один ліцей при Луганському національному педагогічному університеті ім. Т.Шевченка, де навчаються учні тільки третьої ступені. Школи це за нашими мірками дуже малі – в них навчається загалом 845 дітей. Для півмільйонного міста – це крапля в морі. В звичайних російськомовних шкіл спальних районів зазвичай ходить до півтори тисячі учнів. До того ж якимось дивним чином сталося так, що українські школи рознесені у просторі... просто по околицях Луганська: селище Тельмана, Кам'яний Брід, самий край південних кварталів.

Певна кількість учнів навчається в класах з українською мовою викладання, їх кількість зараз мені не відома, але симптоматично, що кожного року кількість таких класів не збільшується. "Ви би знали, які зусилля варто мені було покласти, щоб заохотити батьків віддати дітей до українського класу" – так коментує ситуацію директор СШ N44 Віктор Шутов. – "Справа в тому, що школа у нас не є самостійною інституцією, вона просто відображає ті тенденції, які відбуваються в суспільстві загалом. Безлад в країні призводить до безладу в системі освіти в цілому, і у мовному питанні зокрема". Цього року, наприклад, в 44-й школі не було сформовано жодного першого українського класу.

В.Шутов розповів про те, що керівництво і міста і області взагалі не зацікавлено в розвитку освіти та культури підростаючого покоління. Фінансування шкіл походить за остаточним принципом. Як можна привернути увагу дітей та їх батьків до української мови? Тільки вмотивувати їх майбутньою перспективою, а також зацікавити гарним обладнанням, новими класами, цікавою програмою. Про яку програму можна вести мову, якщо підручники потрібно збирати "з боєм", а у класах десятки років не було ремонту. Все це виглядає так, ніби хтось поставив свідому задачу винищити освіту в Луганську як таку. Про це свідчать ї останні кроки мерії – директорів дитячих садків і шкіл позбавили права розпоряджуватися коштами ввірених їм закладів. всі закупівлі проходять через безліч посередників, на яких "осідають" і без того невеликі шкільні гроші.

Справедливості заради треба сказати, що повністю українські школи нестачі підручників не відчувають. Але в цьому заслуга виключно держави: для таких закладів література передається централізовано. І дітей в них навчають з любов'ю, виховують і патріотизм, і повагу до інших мов та культур. "У нас в школі навчається майбутнє країни, можете мені повірити", – говорить директор української школи N21 Ніна Морозова. Але ж наскільки це важко робити, і результат залежить виключно від бажання, волі та наполегливості керівництва шкіл.

На тлі показушної уваги Луганської обласної ради до питань освіти, якою вони ніби то переймаються, важко таке слухати. Не дивно після цього, що розвиток освітніх програм йде так би мовити керовано: роблять на базі школи N60 російську гімназію, підтримку якій надає персонально Юрій Лужков, кращі учні їдуть до Росії на олімпіади з російської мови, пишуть вірші "Моя столица – Москва".

Керівництво міського відділу освіти, до якого ми звернулися за коментарем, формально від розмови не відмовилося, а просто попросило передзвонити завтра... потім знову завтра. Але завтра може бути вже пізно.

Олексій Бритюк, проект Політичної партії "Велика Україна"

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua