Народные блоги
http://narodna.pravda.com.ua/rus/politics/470952c7e960e/

Політичний вплив "Газпрому"

Максим Побарабанів | 8.10.2007 00:42

Гарний приклад для українських газетярів того, як треба захищати економічні інтереси української держави, користуючись своїм "службовим становищем"

Політичний вплив ''Газпрому''
"Файненшіал Таймс", 03.10.07

"Газпрому" подобається представляти себе суто комерційною компанією. Але вчора підконтрольний державі російський газовий монополіст продемонстрував свій політичний вплив. Рішення "Газпрому" пригрозити Києву відключенням газу одразу ж після того, як у прозахідних партій з'явилася надія на прихід до влади в Україні, було сприйнято зарубіжними спостерігачами як недвозначний політичний крок.

Російський концерн міг би оприлюднити свою вимогу про повернення боргу 1,3 млрд доларів (637 млн фунтів, 918 млн євро) за тиждень-другий перед виборами чи ж після них. Проте таку заяву було оприлюднено оідразу після того, як з'ясувалося, що Віктор Янукович, симпатичний Росії прем'єр-міністр, може отримати поразку після виборів, і йому доведеться поступитись місцем Тимошенко – опозиційному лідеру, що неодноразово виступала проти темних схем, супутніх російсько-українській газовій торгівлі.

Прес-секретар єврокомісара з енергетики Андріса Пибалгса почав вимагати від сторін залагодження конфлікту.

Якщо в Європі така новина викликала острах, то Україні це може стати у пригоді, оскільки такі дії є ще одним аргументом на користь кампанії, яку проводить Європейська Комісія за консолідацію європейських держав – покупців газу.

Такий жест "Газпрому" не допоможе йому реалізувати свої надії на глибше впровадження до ринків Євросоюзу, оскільки основна побоювання критиків "Газпрому" у Європі стосуються саме його політичного впливу.

Вчора представники "Газпрому" спростували присутність політичного мотиву у своїх діях: "Ми спеціально не порушували це питання до та під час виборів, щоб уникнути звинувачень у тому, що хочемо політизувати питання та якось вплинути на результати, – сказав співробітник експортного підрозділу "Газпрому". – у зв'язку із наближенням осені ми змушені піднімати всі питання пов'язані з заборгованостями. Такі речі завжди відбуваються вчасно".

Втім, за словами московських галузевих експертів, демарш "Газпрому", схоже, є політичним попередженням Києву, зважаючи на те, що прозахідна коаліція Тимошенко і президента Віктора Ющенка невдовзі може знову опинитись при владі. "Заява пов'язана з результатами парламентських виборів, а також і з майбутніми змінами в уряді, – сказав аналітик ІК "Трійка Діалог" Валерій Нєстєров. – Вочевидь, що Росії доведеться розпочати ділог з Україною про поставки газу з чистого аркушу, оскільки, виникли сумніви у тому, що чинну угоду буде продовжено".

Тимошенко взяла на себе зобов'язання розібратися з "корумпованою" газовою торгівлею України з Москвою і Туркменією. Відповідальність за борги вона поклала на попередній уряд на чолі з Януковичем. "Сьогодні очевидно, наскільки несумлінним був уряд Януковича, – сказала Тимошенко. – Ми зробимо все необхідне, аби унеможливити імовірність відключення газу. Однак всів мають знати, що ця загроза стала наслідком політики Януковича".

Український газовий монополіст "Нафтагаз Україна" опинився під тиском через спроби впоратися з підвищенням ціни на російський газ та посилення конкуренції з дочірнім підприємством "Газпрому". "Газпром" підвищив ціни на початку 2006 року, після конфлікту із припиненням подачі газу в Україну, призначивши підвищення цін на січень 2007.

Україна, яка перекачує левову частку газу до Європи, сьогодні платить 130 доларів за тисячу кубометрів. Але "Газпром" має намір з початку наступного року підвищити ціни. Поставки газу на Укриану здійснюються через швейцарську компанію "Росукренерго", половина акцій є власністю "Газпрому".

Представники "Росукренерго" вчора заявили, що газорозподільна компанія "Укргазенерго" заборгувала компанії 1,3 млрд доларів. Не пояснили, яку роль ці переговори грає "Газпром". "Укргазенерго" є спільною власністю "Росукренерго" і "Нафтогазу України".

Джонотан Стерн з британського Oxford Institute for Energy Studies припустив, що своїм втручанням "Газпром" прагне недопущення банкрутства "Росукренерго".

"Файненшіал Таймс", 04.10.07

Погрози "Газпрому" можуть нашкодити йому самому

Панове, ще одна перемога помаранчевої команди, і нові погрози від "Газпрому". Цікаво, а "Газпром" коли-небудь зрозуміє, що відключення газу, та погрози відключення викликають у споживачів недовіру, негативно впливають на репутацію, та на законність і надійність експорту, який здійснює компанія?

А в обговоренні "Газпрому" та його погрозах припинити газові поставки, завжди непомітним залишається те, що такі дії можна розцінити, як порушення Росією своїх міжнародних зобов'язань. В Енергетичній Хартії, яку підписала Російська Федерація є пункт про те. Що недопустимо припинення поставок. Невиконання взятих на себе міжнародних зобов'язань, може стати приводом для серйозних питань до Газпрому та Російської Федерації, чому ж не виконуються міжнародні та комерційні зобов'язання щодо поставок енергоносіїв до ЄС.

Неналежна повага до законів – це лише частина тієї шкоди, яку "Газпром" сам собі завдає. Найбагатші споживачі газу, що експортує "Газпром", які платять 200 доларів за метр кубічний, живуть в ЄС. Роблячи будь-які кроки до погроз своїм споживачам, приведуть до серйозних міркувань стосовно надійності самого "Газпрому". Адже у "Газпрома" більше немає таких багатих споживачів, кому б він міг постачати газ по таких цінах. У нього, на приклад, немає газо гону до Китаю, але, навіть, якщо "Газпром" і прокладе таку трубу, він навряд чи знайде споживачів, які готові будуть платити за його газ за європейськими цінами. У Китаю є достатньо дешевого вугілля, яке потіснить російський газ з ринку.

Третій, та найгірший фактор те, що "Газпром" не усвідомлює, що сам по собі газ можна купувати і у інших постачальників. Наприклад, такі країни, як Лівія, Алжир та Норвегія здатні забезпечити газом ЄС. На приклад газ з Катру зараз надходить на п'ять британських терміналів. До наступного року самі ці термінали, в принципі, можуть забезпечити половину від поставок "Газпрому" до ЄС. Газ з інших країн може йти через всю Європу і не буде потреби у газогоні Газпрому.

Якщо "Газпром" продовжуватиме в своєму стилі і погрожувати та припиняти поставки, він просто втратить своїх споживачів. Вже час "Газпрому" прокинутись та усвідомити свої комерційні і правові зобов'язання на європейських ринках. Йому варто пошвидще переглянути та змінити стосунки з партнерами і намагатись їм подобатись – врешті решт вони платять йому гроші.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua