Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
Одеса   козаки   Катерина Друга

Британський погляд на події в Одесі


5
Рейтинг
5


Голосов "за"
5

Голосов "против"
0

Журналісту Reuters дав коментар такий собі Олег Губар, представлений як історик та консультант місцевих одеських урядовців. Саме такі Губарі формують уявлення іноземних журналістів щодо суті проблеми, а також ролі й місця козацтва в українській історії.

Катерина розпалила лютість Козаків

Рон Попескі

Навколо пам'ятника Катерині Великій розгорівся не аби який конфлікт в міжнародному українському порту в Одесі, в наслідок якого, поліція розганяла з вулиці козацьких демонстраторів ще після опівночі.

Члени українського відродженого, ще з середніх віків, козацького руху розлючені відновленням пам'ятника російській імператриці 18 століття. Міська влада розглядає таке відновлення, як відродження одеського історичного центру. Такі дії влади знаходяться під патронажем міжнародної культурної організації ЮНЕСКО.

Сучасні наступники козаків, яких асоціюють з українськими націоналістами, ненавидять Катерину, та розглядують її як деспота, яка лімітувала їх автономію в свій час та розформувала військові частини їх славетних предків.

"Ми звикли до панування комунізму. Зараз нам розказують про прекрасне минуле, яке було ще до Большевіків. І люди цьому вірять", каже Сергій Гуцалюк "отаман" та лідер козацького руху в Одесі.

"Міська влада не хоче чути про примирення. А ми ніколи не приймемо жодного пам'ятника Катерині Великій".

Уродженка Німеччини Катерина поширювала та централізувала свою владу в Російській імперії понад 34 роки, знищивши автономію України та інших регіонів.

Вона ніколи не була в Одесі, але місто пов'язує свою історію з нею, як з тією, що визволила місто від турків при кінці 18 століття.

11-ти метровий пам'ятник зображає імператрицю, яка захищає та оберігає місто. Внизу чотири "засновники міста", включаючи Потьомкіна, генерала, який колонізував регіон та був фаворитом імператриці.

На демонстраціях в липні, протестанти звалили огорожу пам'ятника, та встановили православний хрест.

Влада забрала встановлений хрест а сотні членів козацької групи зібрались пізніше знову та зіткнулись у сутичці з поліцією.

Але, коли пам'ятник було нарешті встановлено на місце в середу, вже не було видно представників Козацького руху.

Символ України

Козак з широким чубом "оселедцем", в широких шароварах з шаблею часто використовується, як символ України. Сьогодні, одягнені в звичайний одяг козаки зазвичай сприймаються, як така собі чудернацька частина місцевого фольклору.

Розбійники, які організували свою автономію на Дніпрі, це Козаки 17 століття, ціллю їхнього життя була війна з турками, які перебували в Україні, а також з тими, які панували біля Чорного моря.

Вони були силою української автономії до тих пір, поки їх лідер, гетьман Богдан Хмельницький не погодився на уніфікацію з Росією. Опори Козаків змусили Катерину скасувати гетьманат, аби продемонструвати власну силу.

Роль українських Козаків – які продовжували жити звичайним життям, їздити на конях та вивчати мистецтво війни – була вже зовсім занапащена за часів Радянського Союзу, коли вони ще намагались стати військовою силою.

Напередодні встановлення пам'ятнику вони висловили новий протест та організували легальну акцію проти таких дій влади, прозоро натякаючи, що вони не зможуть контролювати своїх радикально налаштованих послідовників.

Козаки, також вимагали публічно дійти згоди: прибрати пам'ятник та припинити спорудження ще досі незакінченої церкви Святої Катерини.

Широка підтримка спорудження пам'ятника

Прибічники оновлених Козаків заявляють, що встановлення пам'ятника підриває авторитет нової української держави. Супротивники ж наголошують, що Козаки розподіляють покарання євреям, підтримують повстання селян, тому вони не мають права на існування в сучасному суспільстві.

Майор Едуард Гурвіц охарактеризував протест, як "чистої води хуліганство", а неофіційне опитування в місті показало, що тут, де проходять фестивалі гумору, в яких беруть участь представники єврейської національності, греки, татари, болгари та інші – всі вони підтримують спорудження пам'ятника.

"Пам'ятник гарно виглядає. Хай він тут і стоїть", каже підприємець Олена Вентгерсон. "Ніхто ж з тих протестантів тут не живуть".

Споруджений ще в 1900 році пам'ятник, присвячений сотій річниці міста, простояв 20 років, та був демонтований в радянські часи за наказами Большевиків, які демонтували тоді всі пам'ятники, пов'язані з монархічним правлінням.

Олег Губар, історик та консультант місцевих урядовців стосовно пам'ятнику, передбачає, що всі ці протести стихнуть самі по собі.

"Козаки присягали на вірність Катерині Великій, польським королям та навіть, турецькому султану, це був їх спосіб існування", каже він. "Сьогодні тими людьми маніпулюють. Це, відверто кажучи, ніщо більше, ніж трагічний, нецивілізований жарт".Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua