Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Про історичну правду і історичний міф

Никита | 29.08.2012 01:40

9
Рейтинг
9


Голосов "за"
10

Голосов "против"
1

Історичний міф – це створене за допомогою ідеологічної машини держави або групи інтелектуалів-політиків і впроваджене для широкого загалу уявлення про своє минуле. За допомогою міфів на рівні колективної пам'яті спільноти формується масова свідомість, національна самоідентифікація, вирізнення себе з-поміж інших національних спільнот.

Про історичну правду і історичний міф
Історичний міф є складовою частиною національного міфу.

1. Історична правда

У Другій світовій війні Франції довелося пережити повний розгром і окупацію. 10 травня 1940 року німецькі війська почали наступ, а вже 17 червня прем*єр-міністр Петен по радіо звернувся до французів так: "З болем у серці я кажу вам сьогодні, що треба припинити боротьбу"...

Старий маршал казав це "з болем у серці", – проте переважна більшість французів слухали його з полегшенням і радістю: воювати ніхто не хотів. Сучасники описують атмосферу, що панувала влітку 1940-го: всі люди – селяни, городяни і деморалізовані військові – всі хотіли тільки одного: щоб усе це страхіття якомога швидше закінчилося... У всіх на вустах було тільки одне слово – armistіce (перемир*я). Перемир*я за будь-яку ціну!

І слід сказати, що Промова де Голля 18 червня з Лондона (наступного дня після Петена!) особливого успіху тоді не мала. Це тепер її вчать напам*ять у школі і читають викарбовану на граніті – а тоді, 18 червня 1940-го року, по-перше, той виступ чули дуже мало людей (хоча згодом багато стверджували, що саме їм пощастило на власні вуха чути заклик генерала). А по-друге – з тих, хто чули – буквально одиниці відразу відгукнулися на його заклик.

"Франція не самотня! Вона не самотня! Ї Вона не самотня!" – заклинав де Голль – але насправді це саме він тоді був самотнім – у своєму заклику продовжувати боротьбу.

.........

У серпні 1944 генерал де Голль повернувся у звільнений Париж вже не самотнім – французи зустрічали його як героя і рятівника нації.

2. Історичний міф.

Звільняли французьку столицю американці, британці, канадці та інші, але генерал де Голль оголосив, що Париж звільнив себе сам з допомогою усіх армій Франції.

Справжня Франція, Франція, яка не скорилася, у його розумінні перемогла.

Саме таке твердження стало одним з принципів, на якому засновувалася повоєнна Франція. Саме завдяки цьому Франція мала чим пишатися і відбудовувати свою національну гордість.

Письменник Артур Кестлер в одному зі своїх есе писав: "Францію визволили не макі, а англо-американська військова машина... І ось не минуло й року, як кожен середній француз був сповнений щирої віри в те, що Франція поразки не зазнала, що здобула вона звільнення завдяки зусиллям самих французів, і що якийсь мосьє Дюпон був, якщо розібратися, відважним учасником руху опору, і якби трапилася слушна нагода, він би це чудово довів. Пам'ять про його справжні думки і вчинки у похмурі роки "інтермецо 1940-1943" була успішно витіснена...".

Міф про героїчних французів і перемогу Франції у Другій світовій війні є життєво важливою частиною самоусвідомлення французької нації. Цей міф не виник сам по собі – його створила французька еліта на чолі з генералом де Голлем.А навіщо я зараз пишу про це?

А тому, що впродовж останніх днів в українській блогосфері довелося багато разів прочитати, що незалежність наша якась несправжня, невиборена (а тому й не цінується), що "якщо коли-небудь Україна стане насправді незалежною, то це свято гидких червоних щурів (24 серпня – Н.) буде скасоване" – пише Ірина Магрицька.

"А ниньки буде Парад вишиванок. Надзвичайно яскраве дійство, особливо з огляду на становище країни і атмосферу в суспільстві. Очолить парад, очевидно, колона кровосісів з борцем з папередніками у вишиванках принципово партійного синього кольору", – пише Ліна Костенко.

"У нинішній ситуації, за цієї влади – свято абсолютно не відчувається, а святкування і взагалі всі розмови про Незалежність виглядають профанацією", – скаржиться Олена Білозерська...

Ці й подібні висловлювання тиражуються і перепощуються – натикаєшся на них то там, то тут...

Отже, саме такий міф про українську незалежність пропонує українцям укрсучеліта??

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua