Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
Руслан Забілий   СБУ   тиск на істориків

Руслан ЗАБІЛИЙ: "Відбувається коригування української історії... Процеси демократії у нас починають згортатися."

Роман Смілка | 30.09.2010 11:57

9
Рейтинг
9


Голосов "за"
9

Голосов "против"
0

Розмова з директором львівського музею-в'язниці "Тюрма на Лонцького" Русланом Забілим.

Руслан ЗАБІЛИЙ: ''Відбувається коригування української історії... Процеси демократії у нас починають згортатися.''
Весь світ вже облетіла звістка про затримання працівниками СБУ 8 вересня на пероні київського залізничного вокзалу дослідника українського визвольного руху, директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького", що у Львові – Руслана Забілого (на знімку), котрий приїхав у столицю на зустріч із колегами. У нього вилучили ноутбук і два жорстких зовнішніх диски, де була цінна історична інформація, яку пан Руслан пильно збирав протягом десятиріччя. Чотирнадцять годин без перерв науковця допитували. Підставою для затримання в СБУ назвали усну вказівку керівника служби Валерія Хорошковського. Офіційна ж причина затримання така: Забілий мовляв намагався передати "третім особам" матеріали, які містили держтаємницю. Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом готування до розголошення співробітником СБУ відомостей, що становлять державну таємницю (за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 15, ст. 328 Кримінального кодексу України).

Світова і українська громадськість, правозахисні організації, відомі науковці оцінили факт затримання Р. Забілого як цинічний наступ на свободу в нашій країні. "Співробітники СБУ не лише намагаються приховувати злочини сталінізму, але й використовувати його практику сьогодні, наче за вікном не 2010, а 1937. Це ланки одного ланцюга, поряд із цензуруванням підручників з історії та припиненням доступу до архівів", – наголосив історик Володимир В'ятрович.

22 вересня Львівська облрада ухвалила відповідну заяву, в якій "розцінює затримання Службою безпеки України історика Руслана Забілого як намагання замести сліди злочинів московсько-большевицького режиму проти української нації, знищити доказову базу геноциду українського народу та військових злочинів проти учасників українського національно-визвольного руху XX століття, а також залякати тих працівників науки і громадськості, які докладають зусиль, до відновлення історичної справедливості та об'єктивного висвітленні української історії. Руслан Забілий очолює у Львові Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького", входить до нечисленної групи істориків, яка має доступ до архівів спецслужб, що містять широку доказову базу злочинів московсько-большевицького режиму. Невипадково, що один з перших ударів антиукраїнського режиму Януковича, спрямованих проти відновлення знищених сторінок Історії України, завданий саме дослідникові Голодомору та українського визвольного руху – подій, які Кремль і досі намагається замовчувати й спростовувати. Дії Служби безпеки України, що з приходом Януковича перетворилася на філію російського ФСБ, нагадують класичну поведінку маніяка-злочинця, котрий завжди повертається на місце злочину. Львівська обласна рада вважає неприпустимим брутальний наступ СБУ на конституційні права громадян, спроби знищити й затерти історичну пам'ять українців і вважає, що Президент України Віктор Янукович несе особисту відповідальність за дії своїх опричників".

Читачам цікаво: як розцінює своє затримання і те, що відбувається зараз в державі сам Руслан Забілий? Про це і не тільки він повідав мені нещодавно.

- Працівники СБУ, затримавши мене, протягом 14 годин з'ясовували сферу моїх історичних зацікавлень, досліджувану тематику і допитувалися, хто дав дозвіл займатись цими дослідженнями, – каже Руслан Забілий. – Багато питань стосувались моїх контактів з науковцями в Україні і за кордоном... Я все це оцінюю як тиск на істориків, які займаються дослідженням тематики, що, м'яко кажучи, не користується популярністю в сучасної української влади. Переконаний, коли історик позбавлений права відстоювати національну пам'ять, займатись вільно розкриттям певних тем, врешті безпосередньо займатися своєю професійною діяльністю – це говорить про те, що процеси демократії у нас починають згортатися. Чиниться тиск і проводиться нав'язування старих і чужих нам радянських стереотипів, викидання із підручників з історії цілих блоків, присвячених визвольному руху, відродження "Зарніц". Іде коригування історії і роздвоєння нашої національної пам'яті.

- Ми на шляху до авторитаризму?...

- Не обов'язково до нього, але очевидно – до ущемлення свобод. Народом з роздвоєною історичною пам'яттю легко маніпулювати. При цім історію можуть використовувати як заманеться і підлаштовувати її під власні меркантильні інтереси, вузькопартійні, ідеологічні стандарти.

- Вам погрожували під час допиту?

- Звучали натяки, щоби я подумав про кар'єру, сім'ю. І можливо, краще би пішов працювати до школи.

- Повторно не викликали?

- Ні. Після тієї "зустрічі" вже не викликали. Наступного дня після затримання я довідався із ЗМІ, що відкрита кримінальна справа. З постановою про її відкриття мене не ознайомлювали.

- Що то була за інформація, матеріали, які у Вас вилучили?

- Історичні документи, що збирав протягом десяти років у різних приватних колекціях, архівах, у тому числі – в галузевому державному архіві СБУ. З тими матеріалами працювало багато істориків. Дивно, що до документів про історію визвольного руху виникла така зацікавленість.

- Кому Ви мали передати згадані матеріали?

- Я їх зі собою завжди брав, коли збирався у довготривалі поїздки. Адже вечорами постійно над чимось працюю. Тому електронний архів ставав у пригоді. То досить великий і цінний масив матеріалу, який відновити буде складно, а в деяких випадках і неможливо. Мої особисті речі вилучили незаконно, без належних санкцій і процедур. Чому так? Тому що жодним українським законом не може бути передбачено процедури перешкоджання професійній діяльності історика. Те що відбулося – це тиск з метою залякати і припинити поширення історичних досліджень та архівних матеріалів.

- Чув, вилучили і дещо зі службових приміщень музею-в'язниці!?

- Так. Два ноутбуки і зовнішні носії. Там були матеріали з якими ми працювали над створенням нової експозиції присвяченої дисидентському руху, записи спогадів учасників українського збройного підпілля, здійснені протягом останніх двох років. Копій цих записів немає. Яку " державну таємницю" шукали в інтерв'ю людей, котрі перейшли тюрми, табори, є активними в громадському житті краю і держави – невідомо.

- Маєте певний рівень доступу до засекреченої інформації?

- Ніколи не працював із таємними документами. Не було такої потреби, оскільки вони стосуються виключно роботи СБУ. Працював з історичними документами, які не містять державної таємниці і за чинним Законом не можуть бути таємними.

- Знаємо реакцію громади щодо Вашого затримання. А куди Ви особисто звертались аби щось вияснити?

- Скерував голові СБУ заяву з проханням пояснити дії працівників СБУ і повернути відібрані у мене особисті речі. Написав скаргу у Генеральну Прокуратуру. Поки чекаю відповіді. Юристи із Харківської правозахисної групи і Української Гельсінської спілки допомагають мені.

- Музей-в'язниця "Тюрма на Лонцького", директором якого Ви є невдовзі з підпорядкування СБУ перейде до Інституту національної пам'яті, очолюваного комуністом Солдатенком. Можна очікувати змін у роботі музею?

- Меморіал "Тюрма на Лонцького" відкритий з ініціативи громадськості і розташовується у приміщенні, де діяли каральні органи трьох окупаційних влад: польської, німецької та радянської. Самі стіни в'язниці вже є пам'ятником. Тому її потрібно зберегти. Обов'язково тут має функціонувати музей, розповідаючи не тільки українцям, а й іноземцям в яких умовах український народ проживав і що таке тоталітаризм. У тоталітаризму було одне завдання – нищити тих, які не поділяють його ідеології – байдуже якими методами: чи у газовій камері, чи пострілом в потилицю у застінках НКВД. Злочини проти людства не мають строку давності. Друга світова війна в принципі стала боротьбою двох тоталітарних систем. Україна там всього лиш жертва.

Місія музею – для наступних поколінь засвідчити не лише пам'ять про трагедії, а й показати незламність визвольної боротьби українців. Жоден державний чиновник не перепише і не заховає нашої історії.

- Проте святкуємо ж помпезно перемогу у Великій Вітчизняній...

- Україна у Другій світовій війні не перемогла, а зазнала мільйонних жертв. Якщо ж говорити про визвольний рух, то УПА збройно програвши, ідеологічно абсолютно перемогла. Чин українських повстанців став згодом поштовхом до продовження такої боротьби в СРСР, але іншими методами – дисиденти, а згодом масовий національно-демократичний рух і здобуття Незалежності засвідчили перемогу ідей УПА. Від методів і тактики УПА багато чого запозичив Чегевара, афганське підпілля. Дуже детально українська партизанка вивчалася у штабах армії США.

- Німецький тоталітаризм був засуджений, дочекаємось коли на міжнародному рівні засудять московсько-большевицький?

- Європарламент це вже зробив. Питання: чи ми засуджуємо ту систему. На офіційному рівні – вже ні. Відкриття пам'ятника Сталіну у демократичній державі є блюзнірством. У країнах Східної Європи, що звільнились від панування радянського тоталітарного ярма, пройшли процеси з відновлення національної пам'яті і засудження злочинів комуністів. У нас подібне мало місце, одначе тепер, при новій владі, пріоритети у напрямку національної пам'яті змінюються. Відбувається зворотній процес – "забування", "викреслювання", що аж ніяк не сприяє консолідації суспільства. Якщо ми будуємо демократичну державу, яка орієнтується на європейські цінності, то трагізм і наслідки тоталітарного минулого зуміємо подолати тільки тоді, коли все це буде оцінено та засуджено. В іншому випадку теоретично у майбутньому минуле може повторитися. Цього не можна допустити. Необхідно розвивати високі цінності свободи, права, української державності...

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua