Народные блоги
http://narodna.pravda.com.ua/rus/local/4b581fd4471c6/

Елітний "самобуд"

kmportal | 21.01.2010 11:35

Кілька років влада м.Хмельницького веде паперову боротьбу з будівельною фірмою, яка з грубими порушеннями і самозахопленням землі зводить "елітні" будинки у центрі міста. Сума штрафів досягла 26 мільйонів гривень, але фітма сплачувати їх не збирається.

Елітний ''самобуд''
Вчорашній День депутата міськради був присвячений звіту про боротьбу з самочинним будівництвом у м.Хмельницькому. Заступник міського голови Іван Прокопець доповів присутнім про кілька десятків "самовільників", яким комісія із самочинного будівництва визначила певне фінансове покарання.

Але депутатів зацікавили не прибудовані без дозволу тамбури чи самовільні переобладнання квартир. Найпершим запитанням було "А що з "Октантом"? Малися на увазі два пафосних будинки у самому центрі міста, один з яких вже пару років як заселено, а інший ще тільки-то добудовується, при тому обидва із самозахопленням частини міської землі понад відведені ділянки та величезним відхиленням від проекту. Показати проект на 78 квартир, а звести на тій самій площі понад 120, тобто на кілька поверхів вище – це не іграшки.

За таке самоуправство вже є судове рішення за поданням прокуратури. За ним підприємство "Октант" має сплатити у бюджет понад 26 мільйонів гривень штрафу. "Це банкрутство підприємства, – каже Іван Прокопець, – але, враховуючи ті збитки, що "Октант" наніс місту, іншого виходу ми не бачимо". Ця історія тягнеться вже не один рік. За словами міського голови Сергія Мельника, директору "Октанта" Борису Сирчину пропонувалися компромісні варіанти, за якими він сплатив би усього 200 тисяч – але, покрутившись так і сяк, той претензій міста не визнав: мовляв, у мене все законно, і я доведу це судом. Тим часом, як кажуть, караван йде. Попри усі існуючі приписи на припинення будівництва та судовий розгляд, будинок зводиться повним ходом.

"Його логіка відома", – каже депутат Петро Перейма. – Побудує, а потім пришле людей: "місто проти". Мається на увазі історія з будинком на Проскурівській, який через численні порушення не приймали в експлуатацію, а розгнівані пайовики пікетували міськвиконком.

Втім, чи сплатить "Октант" (загалом далеко не бідне підприємство) той штраф, чи ні – це не міняє головного: будинки, які він будує, з самого початку несуть у собі приховану загрозу. якщо вірити словам самих же депутатів міськради. Отримуючи дозволи, забудовник показував одні проекти, а звів будинки у півтора рази більші. Секретар міськради Валерій Лесков наголосив: "Якщо балка у підвалі розрахована проектним інститутом на 5 тонн навантаження, а на неї навантажити 10 – це небезпечно". Вірно мислить! Тепер відповідальність прийняти ці споруди в експлуатацію не візьме жодна установа.

Щоправда, як кажуть, Борис Сирчин пообіцяв комісії, що принесе підписи від пайових власників того житла: мовляв, вони усю відповідальність беруть на себе. Нічого не скажеш, мудро: будівництво з порушеннями Державних будівельних норм вів "Октант", а відповідальність за наслідки, як він пропонує, повинні брати ті, кому він побудував ризиковану споруду, та ще й заробив на цьому.

Але, скількома десятками підписів про відповідальність перевантажену балку не підпирай – вона не стане тримати замість п'яти тонн десять. І якщо призначений судом штраф у 26 мільйонів гривень збільшити навіть удвічі – жодна балка чи несуча стіна не стане удвічі міцнішою. І якщо навіть пан Сирчин іншим судом, як обіцяє, доведе, що у нього все законно – міцність будівельних конструкцій не зростає у два рази за судовою ухвалою. Перевантажені споруди так і залишаться перевантаженими, піддаючи постійному ризикові тих, хто в середині і тих, хто навколо. І дай Бог, щоб все добре минулося...

Зрештою, депутати Іван Бухал та Володимир Богачук заявили, що відповідальність таки має понести директор "Октанту" Борис Сирчин – при тому кримінальну, за свідоме порушення будівельних норм. Звучить красиво і грізно, проте навряд чи дійде до діла: депутати вже кидали перед телекамерами громи і блискавки у "Октант" і "припиняли" будівництво. Який результат? Усе, що вони припиняли на стадії зведення стін, вже стоїть на повен зріст.

Скільки ще буде тривати оця лінива боротьба міськради із забудовником, якому море по коліно – невідомо. "Дуже важко це робити", – бідкається директор департаменту архітектури та містобудування Володимир Швець. Так. "Через задній прохід" – усе важко. А природнім було б, якби свого часу вони ж самі припиняли антинормативне будівництво не паперовими приписами, а поставивши бульдозер поперек заїзду на будівельний майданчик, як вчора говорили самі депутати. Ні – весь цей час панькалися: запрошували пана Сирчина то на комісію із самочинного будівництва, то на сесії міськради, балакали, шукали "компромісні варіанти" як би то так, щоб і покарати – але водночас не образити шановну будівельну фірму. Настільки шановну, що їй після першого скандалу з будинком на Проскурівській знову надали високовартісну ділянку у центрі міста, аби вся історія повторилася.

Висновки, шановні забудовники, робіть самі. В Америці кажуть: "Вкради пиріжок, і тебе посадять. Вкради залізницю, і тебе зроблять сенатором". А у нас – хто нахабніший, того і правда: власників самовільно прибудованих тамбурів та веранд каратимуть, а для тих, хто самовільно збудував дев'ятиповерхівку – шукатимуть "компромісні варіанти".


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua