Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Україна – НЕ смітник

Юлія Гудошник | 24.12.2009 10:51

2
Рейтинг
2


Голосов "за"
2

Голосов "против"
0

Обсяги сміття у світі неминуче збільшуються. Немає потреби знімати трилери чи фентезі про те, як невідомі монстри завойовують планету. У нас уже є такий монстр – на перший погляд невинні побутові відходи, які з часом можуть призвести до трагічних наслідків...

Сміттєзвалища впевнено й рішуче окуповують Землю. Складається таке враження, що зовсім скоро на ній уже не залишиться місця для людей. І так справді може бути, якщо ми продовжуватимемо в тому ж дусі активно експлуатувати й засмічувати наш дім, не задумуючись над тим, що буде з ним завтра. Екологи всього світу б'ють на сполох, і у багатьох розвинутих країнах до них прислухаються і намагаються знайти вихід із тієї кризової ситуації, яка склалася.

Є п'ять основних способів переробки сміття. Це компостування, спалювання, спалювання без доступу повітря (термоліз), складування й сортування з повторною переробкою. У світі по-різному підходять до вирішення цієї проблеми. В Америці активно використовуються компостні ями й інші біотехнології. Наприклад, система BioMax здатна перетворити сміття в електроенергію. У Шотландії в 2004 році було розроблено каталізатор, який очищає викиди при переробці відходів промислових пластмас. У Німеччині утилізація сміття приносить величезні прибутки – 70 млрд. євро щорічно. Не дивно, що ця справа перетворилася у вигідний бізнес, в якому виникло суперництво між різними компаніями.

В порівнянні із розвинутими країнами світу Україна пасе задніх. Щорічно жителі нашої держави виробляють 11 млн. кубометрів побутових відходів. Про жодну переробку чи сортування сміття навіть немає мови. У нас звикли підходити до проблеми утилізації дуже поверхнево – просто вивозити відходи за місто й створювати стихійні сміттєзвалища. На даний момент 130 тисяч гектарів зайнято такими сміттєзвалищами, на яких зберігається 35 мільярдів тон твердих відходів. Подібне зберігання надзвичайно небезпечне. Адже такі полігони для захоронення сміття знищують українські чорноземи, забруднюють підземні, грунтові води й повітря. Іще декілька років такої бездумної експлуатації природи принесе свій результат – усе перетвориться на суцільний смітник.

Який же найефективніший вихід? Безсумнівно, це переробка. Завдяки їй пластик, скло метал отримують своє друге життя. Вона економічно вигідна і відкриває можливості для експорту. Багато країн зацікавлені у постачанні переробленої вторинної сировини. У 25 країнах світу роздільне сортування сміття уже стало нормою. Для нас на даному етапі це якщо не дивина, то принаймні щось вкрай експериментальне. Пора задуматися над майбутнім й усвідомити, що воно починається з кожного з нас, з кожної домівки. Переробка не тільки необхідна для покращення екологічної ситуації, але й може мати багато інших плюсів. На жаль, у ряді проблем екологічні владна верхівка ставить у списку ледь не на останнє місце або й взагалі забуває про них. Але Україна – НЕ смітник. І ніколи не повинна ним стати...


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua