Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

У Львові презентували альбом видатного графіка, героя ОУН-УПА Ніла Хасевича

jurko | 6.02.2011 12:35

4
Рейтинг
4


Голосов "за"
5

Голосов "против"
1

4 лютого у Львові презентували видання "Альбом. Ніл Хасевич (1905-1952) ", яке впорядкував Богуслав Любів, що опікується Львівською галереєю українського військового однострою.

У Львові презентували альбом видатного графіка, героя ОУН-УПА Ніла Хасевича
За словами мистецтвознавця Наталі Космолінської Ніл Хасевич, попри те, що був надзвичайною особистістю, видатним художником, знаним у світі графіком, у своїх творах відтворив реалії боротьби революційного підпілля ОУН і УПА проти німецьких та московських загарбників.

Богуслав Любів віддавна займається вивченням творчості Ніла Хасевича. У жовтні 2010 року у Львівській галереї українського військового однострою до 68-й річниці Української повстанської армії він організував виставку Ніла Хасевича "Бей-Зота".Богуслав Любів на презентації розповів, як він у 2007 році здійснив подорож по Волині, по місцях, пов'язаних із життям та боротьбою Ніла Хасевича.

Зі словом про художника виступив проректор Академії мистецтв Роман Яців, краєзнавець Юрій Охріменко.

Особливо зворушливим був виступ львів'янки з розповіддю про про свою родичку, героїню підпілля Руту, портрет якої зобразив Ніл Хасевич.

Нагадаємо, Ніл Хасевич – український художник-графік, активний громадський і політичний діяч, член Організації Українських Націоналістів і Української Головної Визвольної Ради. Був одним із засновників Товариства українських митців "Спокій" у Варшаві. З 1931 по 1943 рік роботи українського художника експонувалися на 35-ти виставках, зокрема у Празі, Берліні, Чикаго, Лос-Анджелесі, де були відзначені дипломами та іншими престижними нагородами.

Одночасно з творчістю Ніл Хасевич займався громадською і політичною діяльністю: входив до Волинського українського об'єднання, а згодом вступив до ОУН. З квітня 1943 року, коли масово формувалися загони УПА, художник долучився до підпільної роботи. Його було обрано до центрального і крайового проводів ОУН. Як член крайової референтури пропаганди працював у редакції журналу "До Зброї", готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА "Український перець" та "Хрін", оформляв летючки, листівки, підпільні видання, випустив альбом карикатур. Митець розробляв також проекти прапорів, печаток, бланків для повстанців. У 1948-49 р. Хасевич виконав знаменитий цикл графічних робіт "Волинь у боротьбі", присвячений героїчній боротьбі УПА. За особливий внесок у розгортанні національно-визвольної боротьби його було нагороджено "Срібним Хрестом Заслуги" та медаллю "За боротьбу в особливо важких умовах". У 1951 році графічні твори Н. Хасевича потрапили до делегатів Генеральної Асамблеї ООН та іноземних дипломатів, а згодом були надруковані в альбомі "Графіка в бункрах УПА". Діяльність Хасевича викликала шалене обурення радянського керівництва з Москви, тож було розпочато масштабну операцію по розшуку та знищенню митця. 4 березня 1952 року, під час штурму криївки, аби не потрапити до полону, Ніл Хасевич застрелився. Місце його поховання досі не встановлене.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua