Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

"В Закарпатті радість стала, радість стала..."

Тунік Євген | 16.12.2009 02:30

-3
Рейтинг
-3


Голосов "за"
2

Голосов "против"
5

Історія України наповнена моментами, які хоч і були короткочасними, та справили величезний вплив на розвиток держави. Одним із таких є існування Карпатської України у 1938-1939 рр.

''В Закарпатті радість стала, радість стала...''
Відголосок княжої династії

Мабуть, кожен із нас погодиться, що назва нашої держави пов'язана не тільки із безмежними природними багатствами та національними традиціями, що подають її нам як велику та затишну оселю для мільйонів українців. Назва "Україна" чомусь викликає у нашій свідомості і гіркий присмак минувшини, який важким тягарем висить на сучасній долі нашої країни. На думку відразу ж приходить надзвичайно довгий і болючий процес українського державотворення, який затягнувся на сотні років і як стара-престара скриня мав безліч відділів. Кожен із них мав більшу або меншу важливість, але в сукупності вони становили єдиний предмет, який у контексті розвитку України дуже нагадує модель її історії.

"В Закарпатті радість стала, радість стала, та гей.

Україна вже постала, вже постала, та гей.

Приказ: "Раз, два, струнко,

Глянь направо – там скачуть карі коні,

Там грають барабани, б'ють шаблями

Вправо-вліво, щоб серце не боліло, та гей".

Таку пісню співали повстанці Закарпаття у час радикальних державницьких перебудов, у час становлення нових держав та загибелі старих, у час "передвійни". Саме тоді, у 1938-1939 рр., Україна після краху нездійснених мрій 17-го та 18-го років XX століття знову відчула подих змін, подих незалежності. Саме на цей час припадає відродження Української держави на території Закарпаття та постання Карпатської України. Чомусь даний період в нашій історії постійно недооцінюють, натякаючи на його короткочасність на малозначність. Але насправді значущість та важливість українського питання втіленого в створенні спочатку автономної, а згодом і незалежної Карпато-Української держави є неоціненними. Карпатська Україна стала поводирем на довгому шляху самовизначення нашої держави.

Постання Карпатської України суперечило всьому: здоровому глузду, планам диктаторів, тенденціям тогочасного устрою країн. На політичній карті Європи з'явилася абсолютно нова організаційно-державницька структура, яка зламала вже майже встановлені канони європейського континенту. В той час, коли Гітлер поклав на свій стіл мапу із перекресленими кордонами світу, а Сталін мимоволі продумував маршрути нових комуністичних експансій, десь там, у Центральній Європі несподівано для всіх народжується відголосок княжої династії. Звісно, реакція великих лідерів світу на цю новину була досить критичною, оскільки нікому не була потрібна революційно налаштована буферна територія між двома імперіалістичними авторитарними режимами. Та й навіщо взагалі комусь незрозумілий союзник (а чи то противник), який до того ж і сам не вирішив доцільно, з ким йому бути. Але все ж факт залишається фактом, і Карпатська Україна невідривно пов'язалася із геополітичними процесами 30-х, хоча й була в деякій мірі білою вороною серед зграї однотипних тоталітарних настроїв.

Тернистий шлях власного права на існування

Автономію Закарпаття здобуло 8 травня 1919 року, коли Центральна Руська Народна Рада прийняла в Ужгороді рішення про приєднання його до Чехословаччини на правах автономії. Однак празький уряд постійно зволікав із виконанням своїх обіцянок – закарпатці, мовляв, ще не "дозріли" до самостійного життя. Перший етап автономії був реалізований тільки 8 жовтня 1938 р. У вимогах, які оголосив Е.Бачинський, передбачалося приєднання Пряшівщини до Підкарпатської Русі, надання фінансової допомоги верховинським округам і персональну заміну представників в урядових установах.

Перший автономний уряд Підкарпатської Русі було сформовано 11 жовтня 1938 р. Його головою став лідер русофілів А. Бродій. Міністрами були призначені Е. Бачинський і Ю. Ревай. Слідом за ними міністерську посаду зайняв С. Фенцик, а А. Волошин та І. П'єщак стали державними секретарями.

23 жовтня 1938 р. на третьому засіданні уряду прийняли рішення: "Область руських на півдні Карпат, відзначена мирними договорами як автономна одиниця, становить одне невіддільне ціле, частини якого міцно зв'язані як тисячолітньою історією, так і тисячолітніми економічними умовами і братерським співжиттям її корінного автохтонного населення... Цілість і невіддільність цієї області визнали також і великі союзні і співдружні держави в міжнародних та мирних договорах, змінити політичне становище і приналежність якої вважаємо можливим тільки в її цілості без відторгнення її південної частини від північної і навпаки, можна виключно тільки на основі права самовизначення всього корінного автохтонного населення по демократичних принципах: всенародним голосуванням". Ця постанова викликала незадоволення представників українського напряму, що в подальшому дало право звинувачувати прем'єра у сприянні антиукраїнським виступам. Очолюваний Андрієм Бродієм уряд хоч і відображав прагнення народу до рівності в складі Чехословаччини, але з кінця 30-х років займав чітку проугорську орієнтацію.

Новим прем'єр-міністром після арешту Бродія празький уряд призначив Волошина – лідера українського напряму, який в подальшому і відіграв вирішальну роль у становленні Карпатської України як незалежної держави. Уряд Волошина був сформований майже виключно з представників українського напряму.

Згідно з Конституційним законом N328 від 22 листопада 1938 р., що узаконював автономний статус краю, передбачалося проведення виборів і Сойму Карпатської України.

14 березня 1939 р. А.Волошин зважився проголосити самостійність Карпатської України, сповістивши про своє рішення МЗС Німеччини. Безперечно, на прийняття такого рішення вплинули важливі міжнародні події: проголошення самостійності Словаччиною і вторгнення угорських військ на територію Карпатської України, що вказувало на факт державного розпаду Чехо-Словацьої республіки. Президентом новоствореної Карпатської України, як і очікувалося, був обраний Августин Волошин. Також на одному із засідань Сойму були прийняти надзвичайно важливі документи, які набрали історичної ваги (про незалежність, державний устрій, назву, мову, прапор, герб і гімн Карпатської України).

Нажаль, рішучість створення нового державного утворення не обумовився тривалістю його існування. Угорська армія розпочала окупацію Карпатської України вже під час проведення Сойму, який визначав життєво важливі для держави засади.

Незважаючи на короткочасність існування, саме виникнення Карпатської України як держави ще раз продемонструвало усьому світові, що на Закарпатті живуть українці, які бажають мати свою державність разом зі своїми братами з Великої України. Автономна Підкарпатська Русь, а згодом самостійна Карпатська Україна, існувала протягом надзвичайно короткого відрізку часу: з жовтня 1938 р. до 15-18 березня 1939 р. Незважаючи на це, в краї відбувався такий бурхливий розвиток політичних подій, тому до Карпатської України була прикута увага всієї світової громадськості.

71 дзвін не пророкує щастя

14 березня 2010 року стане гучним та водночас мовчазним 71 дзвоном, проголошеним давньою дзвіницею становлення української незалежності. Дзвін сповіщатиме про річницю утворення держава на схилах Карпатських гір, яка стала праобразом Української держави 1991 р. Нажаль, сучасне розмежування нашої країни призвело до виникнення ї Заходу та Сходу не тільки в географічному, а й в політичному аспекті. І Карпатська Україна чомусь зараз тривожить не всю націю, а лише окрему її частину, хоча повинна поставати перед нами відкритою раною на тілі всього об'єднаного українського народу.

Не відомо, чи буде колись повністю відроджена та самобутня пам'ять західних українців, але пісня, яка в 30-тих стала закликом до самовизначення та самоутвердження українського народу, напевно, ще довго звучатиме над Карпатськими горами: "В Закарпатті радість стала, радість стала, та гей. Україна вже постала, вже постала, та гей..."

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua