Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
Рух опору   партизани   рейкова війна   підпільні групи

Радянський рух опору

Ясюк Тетяна | 6.12.2009 15:59

-6
Рейтинг
-6


Голосов "за"
4

Голосов "против"
10

Одна із сторінок історію про воєнний період та важливу роль партизанських загонів, що діяли на Україні

Український народ пережив жахливий період Великої Вітчизняної війни: гітлерівська Німеччина напала на СРСР 22 червня 1941 року, а на серпень 1942 року вся територія України була окупована фашистами.

Фашисти встановили жорсткий режим, який дістав назву "новий порядок". За планами гітлерівців Україна мала бути перетворена в колоніальний придаток, населення повністю винищувалось.

З перших днів фашистської окупації український народ відчув весь жах цих планів, тому не корився новому режиму і почав боротьбу проти нього. Це суспільне явище дістало назву рух Опору- це боротьба поневолених народів проти фашистської окупації.

На Україні цей рух був виражений трьома течіями: радянською, націоналістичною, польською.

Найбільш поширеною течією руху Опору була радянська. Вона ставила собі за мету- визволення від загарбників та відновлення радянської влади. Організаційне оформлення відбулося на протязі 1941-1942 років. Рух був представлений діяльністю партизанських загонів, підпільними групами. Джерелами формування партизанських загонів було:

залишення в тилу ворога спеціально сформованих загонів; окремі солдати, підрозділи, що опинилися в оточені і не змогли прорватися для з'єднання з фронтовими частинами.

Державний Комітет Оборони прагнув налагодити централізоване керівництво партизанським рухом і 30 травня 1942 року було створено при Ставці Центральний штаб партизанського руху, начальником якого обрали Понамаренка, а в червні 1942 року почав діяти Український штаб партизанського руху на чолі з Строкачем.

Основними районами діяльності партизанських загонів було українське Полісся, Чернігівщина, Сіверщина. Найвідоміші партизанські загони: Сидорова Ковпака, Сабурова, Федорова, Бринського, Медведева. Діяльність партизанських загонів як правило підпорядковувалась і узгоджувалась з потребами фронту: диверсії на залізницях, удари по воєнних об'єктах, розвідка, збур інформації про дисклокацію ворога, допомога діючій армії в переправі через річки. Найбільш координовані операції партизанів дістали назву: "Рейкова війна" і "Концерт". Також проводились рейди великих партизанських з'єднань по тилах ворога. Найвідоміший рейд "із Путивля до Карпат"- це Карпатський рейд Сидора Ковпака, який відбувся з 12 червня- початок жовтня 1943 року.

Волинське Полісся, звідки я родом, прославилось як партизанський край. Саме на нашій території поліщуків діяли партизанські загони Олександра Федорова, Антона Бринського (штаб-Кухів Груд), Медведєва (штаб-Лопатень). Близько 200 моїх односельчан маневичан воювали в цих партизанських загонах, значна частина з них брала участь в партизанському рейді.

В цей час діяли також підпільні групи, основне завдання яких полягало в зборі інформації про воєнні операції. Найвідоміші групи "Молода гвардія". На Україні діяло 3 992 підпільні комітети, 558 комсомольсько-молодіжних організацій, в яких брало участь більш як 103 тис. підпільників. На Україні діяло 46 партизанських з'єднань, 1 993 партизанські загони чисельністю 517 тис. партизанів.

Архівні відомості та матеріали свідчать, що народні месники України знищили 465 тис. ворожих солдатів та офіцерів, знищено велику кількість автомобілів, літаків, залізничних полотен, об'єктів промислово-виробничого призначення.

Боротьба радянських партизанів та підпільників у тилу німецьких військ була важливим фактором, що забезпечував успішне просування Червоної Армії і розгром фашизму.

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua