Поиск по сайту:
Найти



Народные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
"Homo sovetikus"   Человек советский   Совок   СССР
5
Рейтинг
5


Голосов "за"
7

Голосов "против"
2

Юрий Левада. "Человек советский" – публичные лекции на "Полит.ру"

Никита | 9.11.2009 10:14
Каждый период имеет своего человека, который его определяет. "Homo sovetikus". "Человек советский" никуда от нас не делся. Или точнее: мы сами от него никуда не делись... (Юрий Левада о результатах 15-летнего социологического изучения человека как такового)
Комментарии
Стрілець   | 10.11.2009 12:19
Никита:
Стрілець:
Та просто кожна імсперія і кожна взагалі країна формує свій тип громадянина! Люди в чомусь однакові, в чомусь різні. Країни в чомусь подібні, а в чомусь дуже різні. Так само і громадяни цих країн!
А я хіба це заперечую? Та в жодній же мірі!
Це як кожна людина має свої індивідуальні риси.
Так кожен народ має свої індивідуальні риси.
Кожна мішанка народів має свій індивідуальний характер.
Але коли якийсь народ почне говорити, що я от – новий тип людей, вищий – це вже буде з іншої опери.
Стосовно Німеччини це все вже давно назвали точно.
Стосовно СССР – тепер почали називати.
Нацизм...
Стрілець   | 10.11.2009 12:25
Никита:
Стрілець:

Новая историческая, социальная и интернациональная общность людей, имеющих единую территорию, экономику, единую по социалистическому содержанию и многообразную по национальным особенностям культуру, федеративное государство и общую цель – построение коммунизма – Советский народ.
Вікіпедія.ру
Чудово!
З цитати якраз чудово видно, що жодної конкретики там нема, чисто пропагандне кліше.
Яке просто дуже часто повторювали, кожна людина в СССР не зможе й порахувати, скільки раз вона його чула.
Така масована обробка свідомості гарантовано дає результати.
Стрілець   | 10.11.2009 12:31
Імперії,стандартно хотілось мати один монолітний народ.
Вона цього добивалась.
Добивалася теж стандартним способом – уніфікуючи під імперську національність.
Тобто – асимілюючи.
Так само стандартно вона обставляла ту асиміляцію красивими словами.

Все було просто шалено стандартно, ні в чому жодної новизни.
Історія повторюється і повторюється.
Никита   | 10.11.2009 12:57
Стрілець:
Але коли якийсь народ почне говорити, що я от – новий тип людей, вищий – це вже буде з іншої опери.
Ну про "вищий" немає мови в принципі і бути не може.
А новий – звісно новий, в тому смислі, що це громадянин країни, якої раніше не було. СРСР – нова країна, не тотожна царській Росії, отже і громадянин СРСР – новий громадянин.
Стрілець   | 10.11.2009 13:15
Никита:
Стрілець:

Але коли якийсь народ почне говорити, що я от – новий тип людей, вищий – це вже буде з іншої опери.
Ну про "вищий" немає мови в принципі і бути не може.
А новий – звісно новий, в тому смислі, що це громадянин країни, якої раніше не було. СРСР – нова країна, не тотожна царській Росії, отже і громадянин СРСР – новий громадянин.
Ну тоді й про Францію можна говорити, що з кожною новою республікою – не тотожною ж попередній! – там з'являлись нові громадяни.
Природно, що в кожній країні після потрясінь-революцій є зміни.
Та чи треба в таких випадках говорити про нове громадянство?
Сумніваюсь.
Стрілець   | 10.11.2009 13:18
Рівно як сильно сумніваюся, що є смисл говорити про нову країну.
Змінена – звичайно ж!
Але ну ніяк не нова.
Стрілець   | 10.11.2009 13:25
Никита,
люди хочуть, щоб невлаштованість їхнього життя пояснювалась якимись великими зовнішніми причинами.
Так людям різко комфортніше, ніж визнати, що невлаштованість – із-за їхніх особистих якостей.
Тому люди з великою охотою говорять про "великий історичний експеримент", про зловісний комунізм і тому подібне.
Знаходять собі фатуми.
Ну нікому ж неохота признатися, що причина в тому, що він, як і більшість іншого народу, просто весь час плив за течією. Чи котився, куди вітер подує.
А найвищою мудрістю вважав "не сц* проти вітру"
Що так само поводились і його предки, від яких він і перейняв такі манери.
Никита   | 10.11.2009 18:48
Стрілець:
Ну тоді й про Францію можна говорити, що з кожною новою республікою – не тотожною ж попередній! – там з'являлись нові громадяни.
Думаю, що так і є.
Думаю, що саме Французька революція наприкінці вісімнадцятого сторіччя і породила взагалі громадянина (те, що ми й зараз називаєм "громадянин").
І цей дійсно новий громадянин принципово відрізнявся від француза, що жив у монархічній Франції, – так само, як і від сучасного француза.
Я повністю поділяю думку, що кожна країна і кожний період історії має свою людину, яка і визначає сутність цієї країни в даний історичний період.
Стрілець   | 10.11.2009 19:20
Никита:
Стрілець:
Я повністю поділяю думку, що кожна країна і кожний період історії має свою людину, яка і визначає сутність цієї країни в даний історичний період.
Та жодних же проблем – є така думка і можете її поділяти на здоров'я.
І я теж таку думку поділяю, а ви як думаєте?
Я оце ж не саму цю думку заперечував.
Я усього навсього розказував, що міра новизни цієї самої людини -
ну зовсім невелика, часто потрібен мікроскоп, щоб роздивитися хоч щось.
Як правило люди обмежуються новим одягом і новими словами.
Що якраз буває дуже помітним зовні. Створює враження.
Ну а суть тої людини якщо й міняється, то таки треба мікроскопа.
Никита   | 10.11.2009 20:06
Стрілець:
Та ми ж з цього і починали – людина по суті не змінилася від Адама і Єви.
А з іншого боку – щоб побачити різницю між совком, наприклад, і українським націоналістом – то, як на мене, мікроскопа й не потрібно...