Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Постать Петра Сагайдачного в історії України


3
Рейтинг
3


Голосов "за"
3

Голосов "против"
0

Петро Сагайдачний – приклад високого патріотизму та безкорисної любові до Батьківщини.

Постать Петра Сагайдачного в історії України
За словами Євгена Сверстюка "...минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві."

Минуле й справді не зникло і не залишилося лише словами в підручнику. Воно живе в наших серцях, відгукуючись глибокою пошаною по відношенню до тих людей, які будували нашу історію, воювали і помирали за її незалежність та безкінечно вірили в її майбутнє.

Одним із таких розумних, талановитих, рішучих української діячів був Петро Конашевич Сагайдачний. Які політичні питання життя XVII ст. ми б не порушували, вони якоюсь мірою будуть стосуватися саме цієї людини. Видатний гетьман реєстрових козаків, під проводом якого здійснено найбільше вдалих походів проти турків і татар; мудрий дипломат, далекоглядний державний стратег та висококультурний, освічений чоловік. П.К. Сагайдачний вирізнявся своїм справжнім, палким патріотизмом, аналітичним розумом, розумінням завдань і методів їх вирішення, систематичністю і непохитністю у досягненні поставленої мети та яскраво вираженим почуттям власної гідності.

Народився він у селі Кульчиці на Львівщині у шляхетській православній родині. Навчався – в Острозькій школі на Волині, заснованій у 70-х роках XVI, після закінчення якої вступає до лав Запорізького війська. Тут Сагайдачний відзначився своєю мужністю і, вирізняючись з-поміж інших політичним тактом та неабияким інтелектом, посів місце лідера серед запорожців.

Вперше його ім'я згадується 1605 року, коли козаки здобули турецьку фортецю Варну. Наступного року похід на Кафу закріпляє за ним славу хороброго ватажка, яка була підкріплена наступними успішним морськими походами. Важливим є те, що, крім військових виступів, Сагайдачний проводив активну дипломатичну роботу. Його дії були побудовані на компромісі по відношенню до однієї з найсильніших тоді держав – Речі Посполитої. З його появою на українському небосхилі, козацтво переросло в потужну політичну силу, завдяки гетьманові 1620 р. відбулося висвячення нових православних ієрархів, він розробив і вдосконалив козацьку тактику морського бою, що стало великим кроком вперед у розвиткові українського бойового мистецтва.

Петро Конашевич Сагайдачний брав активну участь в опозиційному русі українського міщанства, православного духовенства, частини української шляхти проти політики національно-релігійних утисків. З двадцятитисячним Військом Запорозьким він вступив до Київського братства, яке виступало проти політики шляхетської Польщі, відіграючи одночасно роль культурного та наукового центру України. Це рішення мало продемонструвати, що тепер запорожці стають на підтримку релігійних і культурних потреб України.

Видатний український гетьман значну увагу приділяв культурі: будував школи, поширював просвіту, захищав православ'я. У своєму заповіті він відписав усі свої кошти монастирям, школам та братствам.

Петро Сагайдачний – приклад високого патріотизму та безкорисної любові до Батьківщини. На честь його героїчних вчинків складені пісні, перекази, легенди, а це означає, що Україна не забуває гідних синів свого народу, а лише громадська думка може бути об'єктивним регулювальником суспільного механізму.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua