Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
історія   Україна. Вишневеччина

В Лубнах Червоні Казарми "пали" під тиском князів Вишневецьких

Erik Bloodaxe | 13.07.2009 12:15

4
Рейтинг
4


Голосов "за"
6

Голосов "против"
2

Вулиця князів Вишневецьких

В місті Лубни колишня вулиця Червоних Казарм тепер носить ім'я князів Вишневецьких. Про це повідомила директор Лубенського краєзнавчого музею, депутат Лубенської міськради Тамара Дяченко. Вона стала однією з ініціаторів зміни назви вулиці.

З Лубнами пов'язані четверо князів Вишневецьких. Усі вони належать до так званої "королівської" лінії цього роду. Серед них – Олександр Вишневецький, який відбудував Лубни в XVI столітті на місці зруйнованого монголо-татарами містечка. Його син Михайло – перший офіційно затверджений гетьман України, який отримав булаву і клейноди. Багато воював з татарами, увічнений у поемі-панегірику "Епіседіон". Похований у Києво-Печерській лаврі (поховання не збереглося).

Син Михайла Вишневецького, теж Михайло, розбудував місто, заснував Густинський і Ладинський монастирі. За його правління Лубни стали містом, де почалося вербування військ для походу на Москву Лжедмитрія І. Князь Михайло розширив свої володіння за рахунок Московського царства, відбивши у нього Путивль, Прилуки, Сенчу, Ромни, Лохвицю. Підримував на молдавському троні брата своєї дружини Олександра Могилу. Отруєний у Молдавії православним ченцем під час причастя. Похований у родовому маєтку в місті Вишневці.

Його син Єремія Вишневецький – відомий військовий і політичний діяч Речі Посполитої. Розбудував і розширив свої задніпровські володіння. Заохочував ремесла, торгівлю. Сприяв релігійній толерантності, протидіяв утискам православних монастирів, надавав їм привілеї. Воював проти Москви і татар.

Завдяки перемозі, яку одержали під керівництвом князя Єремії об'єднані сили Речі Посполитої і українських козаків під Охматовим (січень 1644 р.), Польсько-Литовсько-Руська держава перестала сплачувати щорічні "упоминки" кримському хану. Деякі літописи стверджують, що в цій битві також брав участь Богдан Хмельницький.

Єремія придушував козацькі заворушення 1637-1638 років. За деякими даними, вони були інспіровані промосковськи налаштованим кліром з числа противників Петра Могили. Воював проти українсько-татарського війська під час Війни за незалежність України під проводом Богдана Хмельницького. Відзначився під час оборони Збаража і в битві під Берестечком. Помер у Паволочі 20 серпня 1651 року за нез'ясованих до кінця обставин. Похований у крипті Олесницьких в абатстві Святого Хреста в Новій Слупі (Польща).

Син Єремії – король Речі Посполитої Міхал Томаш Вишневецький. Надав Києво-Могилянському колегіуму статус академії.


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua