Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Народному Рухові України виповнилося б двадцять років!...


5
Рейтинг
5


Голосов "за"
8

Голосов "против"
3

У вересні місяці 2009 року ми будемо відзначати ювілейну дату в нашому житті – двадцятиріччя з дня народження Народного Руху України...

16 лютого 1989 року в "Літературній Україні" було надруковано Статут і Програму загальноукраїнської громадської організації "Народний Рух України", ініційованої переважно членами Спілки письменників України. З лютого по вересень 1989 року по всій Україні проходили регіональні й місцеві установчі конференції "рухівців". Тож де-факто НРУ оформився лише восени 1989 року й останню крапку в його становленні було поставлено на Установчому з'їзді 8-10 вересня 1989 р. З цих пір громадська організіція стала відома під назвою "Народний Рух України за перебудову".

На відміну від інших масових рухів, скажімо, польської "Солідарності" чи литовського "Саюдіса", де перебували здебільшого радикально налаштовані й антикомуністичні сили, український Рух був із самого початку надзвичайно строкатим – від ліберальних комуністів до прибічників інтегрального націоналізму. До керівництва Руху в різний період свого існування входили Іван Драч, Володимир Яворівський, Олександр Лавринович, Іван Заєць, Володимир Черняк, Генадій Удовенко, В'ячеслав Чорновіл, брати Горині, Павло Мовчан, Олег Чорногуз, Дмитро Павличко, Микола Поровський, Олександр Бураковський, Юрій Костенко, Лесь Танюк, Генріх Алтунян, Юрій Ключковський, Віктор Бурлаков, Михайло Бойчишин...

Не дивлячись на те, що НРУ проіснував порівняно недовго, під його проводом велася інтенсивна боротьба за державну незалежність, відродження української нації, відтворення історії українського народу і державності. Особливу увагу в пропагандистській роботі Рух приділяв вихованню історією. Найбільшими масовими акціями Руху став "Живий ланцюг" до дня Злуки ЗУНР та УНР (22 січня 1990 року), а також масовий виїзд на Нікопольщину та Запоріжжя до 500-ліття запорізького козацтва (7-12 вересня 1990). Були проведені також важливі заходи під Берестечком, Батурином, в Лубнах і Хотині, що реально сприяло відродженню забутих сторінок тривалої героїчної боротьби наших попередників. Рухівцям вдалося створити у Верховній Раді України свою фракцію "Народна рада" та забезпечити більшість в ряді місцевих рад Західної України. Робота рухівських депутатів в областях і Верховній Раді, масові заходи Руху, активна позиція Руху під час референдумів та інших політичних акцій мали вирішальний вплив на становлення незалежної української держави, що остаточно забезпечило перемогу незалежної ідеї на референдумі 1 грудня 1991 року.

Завдяки Рухові в Україні народилися перші демократичні партії – УРП, ДемПУ, ПДВУ...

Одначе в роботі Руху були й значні прорахунки, які врешті-решт і звели нанівець намагання відносно швидко закласти міцний фундамент під Українську Україну, про яку мріяли мільйони й мільйони українців упродовж свого поневолення різноманітними іноземними загарбниками.

В чому ж полягала причина тих прикрих невдач, від яких ми й нині значно потерпаємо та тупцюємо на місці ось уже вісімнадцятий рік поспіль, на відміну від наших сусідів у Центральній Європі, які вже встигли в своєму розвиткові значно випередити нас та інтегруватися в європейські цивілізовані структури? По-перше, надмірна строкатість у Русі так і не дозволила зміцнити його з середини. Занадто сильні відцентрові сили, й до того ж інспіровані засланими "козачками", розхитали й не дали йому розгорнути значно ширшу кампанію за нову Україну. Це призвело до відтоку значної частини людей, що розчарувалися в Русі. По-друге, компроміс із так званою групою "239" загальмував процес демократизації в країні та перекреслив проведення конче необхідної люстрації, без якої подальший радикальний рух до поглиблення демократичних перетворень став майже неможливий.

Одначе надії на краще не вмерли – і не згинуть ніколи!... Ми це побачили на Майдані-2004, ми це бачимо й сьогодні... Ми поступово привчаємо себе враховувати уроки минулого й робити з помилок правильні висновки.

ШАНУЙМОСЯ, УКРАЇНЦІ, БО МИ ТОГО ВАРТІ!...

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua