Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
Богдан Хмельницький   нова держава

День Незалежності: велич Хмельницького

gayduchik | 21.07.2008 17:43

0
Рейтинг
0


Голосов "за"
3

Голосов "против"
3

Його поставили в один ряд з такими політичними постатями ХVІІ століття, як Олівер Кромвель в Англії та Валенштайн у Богемії. У суспільстві, позбавленому впевненості в собі й виразного відчуття самобутності, він відроджує почуття гордості й рішучості боронити себе і свою державу. У гущі народу, зрадженого і розтоптаного старою аристократією, він

Його поставили в один ряд з такими політичними постатями ХVІІ століття, як Олівер Кромвель в Англії та Валенштайн у Богемії. У суспільстві, позбавленому впевненості в собі й виразного відчуття самобутності, він відроджує почуття гордості й рішучості боронити себе і свою державу. У гущі народу, зрадженого і розтоптаного старою аристократією, він знаходить і згуртовує навколо себе нових ватажків, які на віки стали народними улюбленцями. Він вмів здобувати так багато, маючи так мало!

Богдан Хмельницький народився в 1595 році в родині українського шляхтича Михайла Хмельницького. Освіту отримав у Ярославській єзуїтській школі, добре оволодів латиною і польською мовою. Вперше на історичній арені з'являється в 1620 році в битві польських військ, в складі яких були реєстрові козаки, із турками під Цецорою. В цій битві загинув Михайло Хмельницький, а Богдан потрапив у полон. Через два роки Богдан повертається із полону в Суботів, записується в реєстрові козаки, одружується і займається господарством, уникаючи участі в антипольських повстаннях, що спалахували в 1625 та 1638 роках. Саме завдяки своїй лояльності до польської влади і міцним зв'язкам він отримує посаду писаря Війська Запорозького в 1638 році. В 1645 році Богдан стає сотником Чигиринського полку, а в 1646 році у складі козацького посольства вирушає у Варшаву до короля Владислава ІV.

Перетворенню Богдана Хмельницького із лояльного польській владі малопомітного козацького старшини в грізного керівника антипольської Національної революції і державотворця сприяли обставини, що склалися на той час в Україні: безмежна чванливість польської шляхти поставила всіх українців у ряд другосортного люду, поляки сповідували по відношенню до корінного населення "право сильного" і нехтували навіть своїми ж законами, польська адміністрація сприяла насильницькому "наверненню" православних українців у "лоно католицької церкви". Силу духу і розуму Богдан Хмельницький проявив уже на самому початку розвитку відомих в історії подій – він не скотився до примітивної помсти кривдникам, а почав підготовку до повстання, метою якого було відновлення могутньої держави "великих князів київських".

Основою успіху повстання Богдан вбачав організацію потужної військової розвідки і контррозвідки для вчасного отримання інформації про ворожі йому дії, аналізуючи яку, він проводив у життя всі свої плани. В цю структуру він добирав розумних і кмітливих людей зовсім не цікавлячись їх походженням, це і стало запорукою успіхів козацької розвідки, яка зуміла провести своїх людей в королівський двір Варшави і не тільки. Контррозвідка Хмельницького практично нейтралізувала всі дії польської розвідки, ефективно використовуючи іноді навіть польських агентів. В 1648 році козаки впіймали посланців московського царя, які вели переговори з поляками щодо спільної війни проти козацької України. З того часу Богдан не довіряв московитам і, аби контролювати їх наміри, дозволив Виговському "вступити в таємні зносини з московськими боярами і передавати їм важливі документи". Дізнавшись про таємні стосунки своєї дружини з польськими агентами, він наказав стратити її, ховаючи в собі від людського ока глибоку душевну рану.

На самому початку війни з поляками Хмельницький не тільки розсилав зі своїми емісарами листи із закликом до всенародного повстання, але й через них же створював величезну мережу інформаторів по всій Україні. Крім того, разом із листами він посилав довірених і підготовлених людей, які створювали військову адміністрацію на звільненій від поляків території і встановлювали владу нової держави.

Богдан Хмельницький чудово розумів, що не зможе виграти війни з поляками без регулярної армії, яку він і заходився створювати в 1648 році після походу до Замостя. Він активно впроваджува у життя нові військові реформи, зміцнив дисципліну і ввів у дію Військовий статут, який регулював всі внутрішні взаємовідносини в армії. Призначаючи на посади людей, він керувався не особистими стосунками, а компетенцією, розумом і лідерськими якостями цієї людини.

Богдан Хмельницький пройшов важкий шлях як людина і ще важчий, як державотворець. На цьому шляху були блискучі перемоги, були жахливі поразки, були союзники, які неодмінно хотіли панувати в цьому союзі. Він мріяв об'єднати всі землі в одну могутню державу, але за свого життя не встиг цього зробити. Створена Богданом нова держава пройшла крізь Руїну, була розірвана на шматки сусідами, але знову ж відродилась... І до сьогодні ще жоден політик не зумів бодай близько підійти до рівня Великого Богдана.

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua