Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Результати реалізації проекту в Луганській області

Олексій Бритюк | 7.12.2007 15:38

3
Рейтинг
3


Голосов "за"
3

Голосов "против"
0

Громадські організації "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" та "Луганська археологічна спілка" в рамках проекту "Гідна Україна" провели протягом серпня-листопада поточного року інформаційно-просвітницьку кампанію "Археологи поти корупції" ("Протидія корупції в галузі охорони пам'яток історії та культури в Луганській області").

Громадські організації "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" та "Луганська археологічна спілка" в рамках проекту "Гідна Україна" провели протягом серпня-листопада поточного року інформаційно-просвітницьку кампанію "Археологи поти корупції" ("Протидія корупції в галузі охорони пам'яток історії та культури в Луганській області").

В Луганській області зараз працює застаріла система відведення земельних ділянок під господарську діяльність (в оренду та приватну власність), яка створює сприятливі умови для розквіту корупції. Чинне законодавство передбачає, що будь-яким діям із землею мають передувати фахові дослідження ділянок спеціалістами-археологами з метою унеможливити руйнування скритих та наявних пам'яток історії і культури. Також Законом України "Про охорону культурної спадщини" передбачений громадський контроль шляхом залучення громадських фахівців, науковців для здійснення громадських експертиз відведення земельних ділянок.

Натомість, сьогодні відведення проходить в закритому режимі. Інформація про ділянки, які підлягають передачі у власність чи оренду, їх цільове призначення не оприлюднюються. Обмежене коло учасників процесу та відсутність незалежного контролю сприяє створенню підґрунтя для корупційних дій. Такі мають місце як в процесі землевідведення, так і в подальшій охороні об'єктів історико-культурного надбання.

В той самий час, як з'ясувалося в ході реалізації проекту, в області працюють неурядові об'єднання громадян та активісти-краєзнавці, які фіксують наслідки описаних порушень, але фізично не можуть протидіяти існуючому свавіллю. Намагання археологів та істориків впровадити законні процедури узгодження земельних відводів наштовхуються на протидію з боку представників відповідальних структур.

В рамках ІПК "Археологи проти корупції" ми вважали за необхідне привернути увагу мешканців області до поставленої проблеми. З цією метою було проведено:

- до свідомості луганчан була донесена інформація про сучасний жалюгідний стан історико-культурної спадщини в області. В цьому неоцінну допомогу нам надали ЗМІ – питання висвітлювалися на сторінках газет "Вечірній Луганськ", "Молодогвардієць", "Україна молода", обласного радіо, телеканалів ІРТА, ЛОТ, ЛКТ, 1+1. Загальна охоплена кількість аудиторії склала близько 300 тис. чоловік, а тема викликала суспільний резонанс;

- вибірковий моніторинг стану зафіксованих пам'яток археології в Луганській області;

- за результатами моніторингу сформовано низку запитів до обласних органів виконавчої влади, прокуратури та міністерства культури і туризму, щодо персональної відповідальності посадових осіб по наведеним фактам руйнації;

- фотовиставка "Зруйнована історія: слідами корупціонерів" в приміщенні обласній науковій бібліотеці ім. М.Горького, на якій представлено найбільш яскраві приклади руйнації давніх курганів та поселень. Виставку мали змогу побачити протягом місяця всі відвідувачі бібліотеки, таким чином, було донесено інформацію як мінімум до 10000 людей;

- тур для журналістів по руйнованих пам'ятках, в ході якого представники ЗМІ на власні очі побачили наслідки роботи існуючої пам'яткоохоронниї системи. Написані статті з проблематики видані у провідних газетах області і України загальним тиражем 140 000 екземплярів;

- вісім семінарів у найбільших містах області, до яких залучилися держслужбовці, працівники органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів, викладачі, студенти, краєзнавці. В ході семінарів ми залучили до співпраці більше 150 людей, налагодили співпрацю з чотирма неформальними групами громадських активістів;

- з урахуванням місцевої специфіки регіонів, підготовлено матеріали для видання брошури "Протидія корупції в сфері охорони історичної спадщини" по темі унеможливлення корупційних випадків в галузі охорони культурної спадщини.

Ми вважаємо, що головну мету проекту було досягнено – озвучена та донесена до небайдужих громадян тема протидії корупції, відповідальності луганчан за спільну історичну і культурну спадщину. Сформовано сталу громадську думку про необхідність впровадження докорінних змін у структуру, яка формувалася ще за радянських часів і зараз знаходиться у стані стагнації.

Здійснені у рамках проекту заходи дали нам можливість визначити, яким чином ми можемо змінити стару систему охорони пам'яток. Найбільш дієвим нам бачиться плідна взаємодія в галузі охорони культурної спадщини усіх суб'єктів, причетних до цього процесу: державних органів, органів місцевого самоврядування, фахових науковців, зацікавленої громадськості.

Таким чином, на підсумковому круглому столі, було запропоновано вийти до голови Луганської облдержадміністрації, Луганського міського голови з наступними пропозиціями:

- Неухильно дотримуватися законодавства в галузі охорони пам'яток історії і культури в Луганській області взагалі, та окремо в м. Луганську.

- Впровадити механізми узгодження відводів земельних ділянок з фаховими археологами, в тому числі представниками регіонального відділення Інституту археології Академії наук України.

- Звернути увагу на доцільність впровадження механізмів громадського контролю, який можуть здійснювати фахові громадські організації та окремі складові консультативно-дорадчих органів при ОДА та міській раді.

- Сформувати робочу групу з представників державних органів охорони культурної спадщини, землевпорядників, науковців, громадськості з вирішення питань охорони історико-культурної спадщини на рівні області та обласного центру.

Також ми вважаємо за доцільне оформити викладені пропозиції у вигляді місцевої ініціативи учасників даного круглого столу і передати на розгляд Луганської обласної та міської рад.

Олексій Бритюк


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua