Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Ян Рокіта: Декрет Схетини і українська пам'ять

jurko | 15.08.2009 21:49

8
Рейтинг
8


Голосов "за"
14

Голосов "против"
6

Бандера є і буде важливим елементом української пам'яті і цього не зможе змінити жодний декрет міністра Схетини. Не змінить цього ані наш осуд, ані хоч які прояви невдоволення. Невдовзі президент Ющенко напевно оголосить його героєм України – оцінює Ян Рокіта, коментатор Дзєнніка.

Ян Рокіта: Декрет Схетини і українська пам'ять
Вперше польська влада використала візи для настільки показової демонстрації невдоволення Україною. Міністр Схетина вирішив не впустити до Польщі малу групку українських підлітків на велосипедах, незважаючи на те, що вони мали чинні польські візи. Заступник Схетини публічно роз'яснив, що візи були нечинні, бо були "видурені". Невідомо для чого, але цією аргументацією керівництво МВС вирішило ще більше родмухати конфлікт.

У чому ж полягало це підступне "видурювання"? Українські організатори не попросили у службовців Схетини згоди на те, щоб патроном їх велосипедного пробігу був Степан Бандера. Для українців – національний герой, борець за вільну Україну, в'язень польського Берестя і німецького "Заксенхаузена", врешті вбитий з-за рогу агентом радянських спецслужб. Для нас – організатор замахів на Голувка, Бабія і Пєрацького, а також – хоч щоправда з віддаленого гітлерівського концтабору – патрон Української Повстанської Армії.

Яка польська політична аксіологія слідує з цього інциденту, і чи ми бодай впевнені, що саме таку політику щодо України повинна проводити польська держава? Польська влада присвоїла собі право на те, щоб давати або не давати дозволи на вибір патронів екскурсій і молодіжних мандрівок з сусідніх держав. Хотілося б запитати в Схетини, що він робитиме, якщо молоді німці захочуть проїхати до Крулевця шляхом Гогенцоллернів або – не дай Боже – молоді євреї до Берестя шляхом терориста і лауреата Нобелівської премії Менахема Бегіна?

Я вважаю, що варто невтомно повторювати: історична пам'ять є святою власністю народів. І не нам вирішувати зміст української пам'яті. А міністра я поспішаю поінформувати, що колись у Кремлі я вшанував пам'ять його завойовника, гетьмана Жулкєвського, але я навіть не подумав інформувати про це візовий відділ російського МВС.

Польща ввела шість років тому візи для українців, ніби сама того не бажаючи, вони суперечать польським інтересам, хоча є неухильною вимогою політики Євросоюзу. Ми неодноразово декларували прагнення до їх лібералізації, спрощення процедур, а наприкінці скасування. Це одна з цілей Східного Партнерства Євросоюзу. Однак всупереч цим деклараціям українці борюкаються з гіркою безпорадністю польських консульств на Сході і безглуздими обмеженнями польського ринку праці.

Не надто допомогло прийняття Києвом угоди з ЄС про спрощення візового режиму. Досі однак це все можна було виправдовувати бюрократією Євросоюзу, в гіршому разі – "польською господаркою". Однак демонстративне рішення Схетини показує, що візова політика Польщі є лицемірною: проголошуться наміри їх скасування, а водночас хочеться використовувати їх, як інструмент ідеологічних репресій.

Ну і наприкінці – найважливіше. Польща мала досить здорового глузду, щоб роками здобувати симпатію молодого покоління українців. Я пам'ятаю, як у дні помаранчевої революції польські і бандерівські прапори, в руках хлопців з Києва і Кракова майоріли поряд на Хрещатику. Закриття біло-червоного шлагбауму для групки таких же хлопців на велосипедах неминуче буде асоціюватися для молодих українців з абсурдною радянською практикою, про яку вони могли чути від своїх батьків.

Бандера є і буде важливим елементом української пам'яті і цього не зможе змінити жодний декрет міністра Схетини. Не змінить цього ані наш осуд, ані хоч які прояви невдоволення. Невдовзі президент Ющенко напевно оголосить його героєм України. Але категорично пропольська політика Ющенка нас останнім часом не цікавить. Перестало нас також цікавити те, що серед тисяч (якщо не мільйонів) українців, котрі шанують Бандеру, цим дрібним інцидентом ми знову пробудили антипольські настрої. І можна було би цим усім знехтувати, якби тільки не одне питання. Чи ми вже не вважаємо, що пропольська і вільна від впливів Кремля Україна – разом з її європейською інтеграцією – є найважливішою умовою польської національної безпеки?

Ян Рокіта

Переклад – jurko

Оригінал: http://www.dziennik.pl/opinie/article429353/Dekret_Schetyny_i_ukrainska_pamiec.html

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua