Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
податки   кодекс   протести   спрощена система   майбутнє

Спрощена система оподаткування і майбутнє України

jurko | 1.12.2010 09:28

0
Рейтинг
0


Голосов "за"
1

Голосов "против"
1

У зв'язку з розробкою та прийняттям Податкового кодексу Україною прокотилася хвиля протестів приватних підприємців. Чому редакція Податкового кодексу у виконанні уряду Азарова викликала таке різке несприйняття? Як наслідки матиме прийняття і введення у дію Податкового кодексу?

Спрощена система оподаткування і майбутнє України
У зв'язку з розробкою та прийняттям Податкового кодексу Україною прокотилася хвиля протестів приватних підприємців. Чому редакція Податкового кодексу у виконанні уряду Азарова викликала таке різке несприйняття? Як наслідки матиме прийняття і введення у дію Податкового кодексу?

Спочатку необхідно розглянути, чому в Україні була введена спрощена система оподаткування та яку соціальну функцію на цю систему було покладено.

Економічна криза кінця 90-х років поставила Україну у надзвичайно складну ситуацію. Виробництво не забезпечувало потреб країни, доходи населення одні з найнижчих у Європі, виконувати соціальні зобов'язання держава була не в змозі.

Президент Леонід Кучма наважився видати указ про введення спрощеної системи оподаткування. Ця система передбачала сплату фіксованої суми податку, мінімальний документообіг та невтручання податківців у діяльність суб'єктів підприємницької діяльності, які вибрали цю систему оподаткування.

Цей указ дав можливість великій кількості людей не шукати роботи у роботодавців, а самим знайти собі заняття та дати роботу значній частині безробітних. Тим самим держава отримала вигоду: зняла соціальну напруженість у зв'язку із зниженням рівня безробіття, позбулася необхідності витрат на допомогу по безробіттю та інших соціальних витрат для людей, які працюють у приватних підприємців.

Також спрощена система оподаткування виконує дуже важливу функцію стартової площадки для розгортання підприємницької діяльності малозабезпеченими верствами населення. Адже для того, щоб заснувати підприємство і розгорнути його діяльність, потрібні значні кошти. В той же час для початку діяльності приватним підприємцем потрібні кошти, які доступні пересічному українцеві. Поступово нарощуючи свою діяльність, приватний підприємець з часом має можливість заснувати підприємство і вийти на новий рівень ведення своєї діяльності. Хто не зміг наростити об'єми своєї діяльності, щоб заснувати підприємство, має можливість далі працювати як підприємець і забезпечувати своїй родині прожиття.

Для молоді спрощена система оподаткування є чи не єдиною можливістю почати свою справу і мати перспективу у житті.

Таким чином спрощена система оподаткування дає можливість малозабезпеченим верствам населення та молоді включитися в активну економічну діяльність, досягнути фінансової незалежності і впевненіше дивитися у майбутнє. Для багатьох – це можливість виживання у складних економічних умовах сьогодення.

Варто також зауважити, що заняття підприємницькою діяльністю формує значний прошарок людей з незалежницьким, патріотичним мисленням. Це і зрозуміло, адже малий і середній підприємець, на відміну від великого бізнесу, прив'язаний до місця проживання і ведення діяльності.

Таким чином, наявність у економічній моделі спрощеної системи оподаткування виступає чинником демократизації суспільства, формуванню інститутів громадянського суспільства.

Необхідно також згадати про активну участь малих і середніх підприємців у Помаранчевій революції 2004 року (і фінансово, і особистою участю). Їх активна участь у подіях була зумовлена діяльністю тодішнього керівника податкової служби і нинішнього керівника уряду Миколи Азарова.

Наступ чинної влади на малий і середній бізнес був прогнозованим. По-перше: Янукович і його команда навряд чи забули активну позицію підприємців у подіях осені 2004 року. По-друге: середовище дрібних і середніх підприємців має інші, ніж олігархи, моральні цінності. Існування значної кількості незалежних людей є перешкодою кланово-олігархічній владі у пограбуванні народу і проведенні політики в інтересах невеликої купки надбагатих родин та становить пряму загрозу існуванню цієї системи.

Відкрито говорити про конфлікт моральних цінностей олігархів та значної частини народу влада не наважується. Тому дрібний і середній бізнес звинувачується у багатьох гріхах: використання різних схем мінімізації податків, відсутність платежів у Пенсійний фонд і бюджет тощо. Також влада мотивує наступ на дрібний і середній бізнес необхідністю наповнення державної скарбниці, потребою наповнення Пенсійного та інших соціальних фондів.

Чи не лукавить Азаров та іже з ним?

За більш ніж десять років застосування спрощеної системи оподаткування накопичились проблеми, які вимагають нормативного регулювання. Також приватні підприємці не проводять відрахувань у соціальні фонди і обмежено – у Пенсійний фонд. Але спрощенці і не вимагають соціальних гарантій для себе та членів своїх родин, і ще не відомо що переважує – відсутність надходжень чи самозабезпечення значної кількості людей. Також самозабезпечення дозволяє зменшувати бюрократичний апарат, який коштує не дешево.

Так, приватні підприємці сплачують у бюджет невеликі платежі. Але треба розрізняти оборот коштів і дохід. Витрати підприємців на матеріали, оренду та різноманітні платежі складають значну частку обороту, а власне дохід у основної маси підприємців не такий уже і великий. Якщо сюди додати корупційне навантаження з боку контролюючих і фіскальних органів, то картина дуже відрізняється від тої, яку малює Азаров та його підлеглі.

Твердження урядовців та парламентарів, що платити податки повинні всі, суттєво розходяться з їхніми практичними діями. Великий бізнес уникає сплати податків шляхом реєстрації своїх підприємств у офшорах. Податковий кодекс зберіг цю можливість для олігархів. Дозволю собі задати просте питання – на якій роботі Азаров заробив свої немалі статки? Чи можна стверджувати, що просумувавши його статки і офіційні заробітки за часів Незалежності ми отримаємо приблизно рівні суми? Чи офіційні доходи Януковича дозволяють йому купити і утримувати величезний маєток Межигір'я? Чому підприємство, яке належить Бродському, не сплачує з 2008 року внесків у Пенсійний фонд, а сам Бродський досі не відповів за це?

Чому в Україні комфортно живеться невеликій купці багатіїв неукраїнського походження, а в той же час основна маса людей, які створювали і створюють національне багатство ледве зводять кінці з кінцями?

Можна задавати ще багато подібних запитань, але це буде марна справа. Від запитань треба переходити до відповідей.

По-перше: інтереси дрібного і середнього підприємництва може захистити лише політична сила, сформована самими підприємцями і фінансована ними. Діючі в Україні політичні партії не виробили ідеології для дрібного і середнього підприємництва, а тому не здатні представляти інтереси дрібного і середнього бізнесу. Життя вимагає створення нової політичної сили.

По-друге: необхідно уяснити, що без унормованої спрощеної системи оподаткування неможливий розвиток демократії в Україні та і самої держави взагалі (у Європі, куди так рветься чинна влада в Україні, доля дрібного і середнього бізнесу у ВВП складає до 60%, а в Україні всього лиш трохи більше 5%).

По-третє: без спрощеної системи оподаткування неможливо вирішити соціальні питання та підвищити рівень добробуту населення.

По-четверте: владі необхідно відійти від совкового мислення совєтських часів і припинити спроби формувати систему тотального контролю за кожним кроком громадян. Цього досягнути неможливо. Вільне суспільство за продуктивністю значно переважає кадебістську модель держави і не залишає їй шансів у змаганні.

По-п'яте: необхідно раз і назавжди визначитись, що Україна – національна держава українського народу, в якій комфортно живеться всім її громадянам.

Борис Корпан,УС


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua