Поиск по сайту:
Найти



Народные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Віктор ПИНЗЕНИК: Передача в управління Росії газотранспортної системи – це безоплатна її приватизація

Алена Перепечатка | 16.02.2007 16:16

1
Рейтинг
1


Голосов "за"
2

Голосов "против"
1

Україні потрібна диверсифікація каналів постачання газу – альтернативний газопровід – та перехід на електрозабезпечення. Обмін активів між Україною і Росією на право видобутку газу позбавляє Україну ключового аргументу – впливати ціною транзиту на ціну газу для України, віддаючи в управління Росії свою газотранспортну систему.

Віктор ПИНЗЕНИК: Передача в управління Росії газотранспортної системи – це безоплатна її приватизація
Про це сказав лідер ПРП, екс-міністр фінансів України Віктор ПИНЗЕНИК в ефірі телеканалу "Інтер", коментуючи нещодавню заяву Президента Росії Володимира ПУТІНА про пропозицію "українських друзів" взяти участь у розробках газу в Росії, надаючи Росії право управляти газопроводом України.

1. Віктор ПИНЗЕНИК наголосив, що необхідним і актуальним запобіжником такої ситуації став прийнятий парламентом закон про заборону будь-яких операцій з газотранспортною системою України, що був підготовлений БЮТ.

Адже існуючий до того закон про газотранспортну систему не забороняв передачу її в управління. "Передача в управління – це безоплатна приватизація", – наголосив екс-міністр фінансів.

На запитання ведучого телепрограми, хто міг бути цими "українськими друзями" Віктор ПИНЗЕНИК зауважив, що господарські питання належать до відання Кабінету Міністрів України. Деякі високопосадовці нинішнього уряду вже підтримали таку ідею щодо обміну активів.

"Я не припускаю, що Володимир ПУТІН міг говорити про ініціативи, не маючи для цього вагомих підстав", – зауважив екс-міністр фінансів.

2. Віктор ПИНЗЕНИК наголосив, що обмін активів у цій ситуації зовсім не є обміном з якимось вигодами для України, а, навпаки, позбавляє Україну навіть тих інструментів впливу на ціну російського газу, що є на сьогодні. "Ми чуємо, що ніби-то мова йде про обмін активів на право видобутку газу, – сказав Голова ПРП. – Насправді ж слово "взамін" у цій ситуації повністю некоректне – нема "взамін", є лише "віддати повністю все з боку України".

Екс-міністр пояснив, що "якщо для України сьогодні ціна на російський газ складає 130$, то зараз ми маємо можливість встановлювати плату за транзит, а через плату впливати на ціну газу, бо володіємо газопроводом.

Пропонуючи і погоджуючись на участь у видобутку газу в Росії, Україна все одно будете платити ціну, яку назве Росія – 130$, як зараз, чи більше. Але за те, що платитимемо таку ж ціну, ми ще й змушені будемо вкласти чималі кошти у видобуток газу в Росії (адже не вклавши гроші добувати не можна), віддати в управління газопровід, а тоді Росія ще й сама встановлюватиме ціни на транзит Україною!"

Віктор ПИНЗЕНИК назвав "абсурдним такий "обмін", коли без гарантії на ціну газу треба буде ще й здати свою газотранспортну систему і надати право комусь встановлювати тарифи на транзит".

Така ситуація негативно відіб'ється на кишені кожного громадянина України, наголосив екс-міністр фінансів.

3. "Зменшення ціни газу для України ці домовленості жодним чином не можуть
забезпечити", – підкреслив Віктор ПИНЗЕНИК.

Він зазначив, що "хто б не видобував газ в Росії – чи за українські гроші, чи російські – на ціну це не впливає, бо в Росії є таке поняття як експортне мито. І його в російський бюджет сплачують усі, незалежно від того, хто вкладає кошти у видобуток".

Як підтвердження цьому, Віктор ПИНЗЕНИК навів слова голови комітету Держдуми Росії по енергетиці Валерія ЯЗЄВА: "Я не поділяю ейфорії української сторони. Зрозуміло, що якщо вони будуть допущені до розробки, то будуть працювати у складі російської компанії. Безпідставно вважати, що газ для України буде дешевшим. Ми все одно будемо поставляти газ через єдиний експортний канал, а компанія буде платити податки в російський бюджет і виконувати російське законодавство".

4. Віктор ПИНЗЕНИК підкреслив, що зараз недооцінюється геополітична роль України як власника газотранспортної системи.

Адже "система – це не лише труба, а й унікальні газосховища на заході України, які дозволяють безперебійно і в достатніх обсягах перекачувати газ територією України та в Європу".

"Російський газ нікому не потрібен без газотранспортної системи України, бо умовно відрами газ неможливо транспортувати. Обійти Україну Росія ніяк не зможе", – наголосив Віктор ПИНЗЕНИК. – І це є основою для паритетних взаємовигідних стосунків. Росія зацікавлена в максимальній ціні газу, Україна – в максимальній ціні транзиту. Якщо ці дві позиції опиняються в одних руках – тоді можна встановлювати будь-яку ціну".

"Умови для паритету зараз є, проти вони чомусь не використовуються, а навпаки, здійснються спроби віддати важливі національні інструменти в чужі руки, – відзначив Віктор ПИНЗЕНИК.

5. Він також наголосив на необхідності укладення прямих угод між видобувником російського газу і власником українського газопроводу, тобто між РАО "Газпром" та НАК "Нафтогаз".

"Українська сторона має зараз стосунки із швейцарської компанією, з "кооперативом" – "Росукренерго". "Росукренерго" не добуває газ. І якщо ми хочемо мати нормальні стосунки, то тут не має бути посередника", – зауважив екс-міністр фінансів.

Віктор ПИНЗЕНИК зазначив, що компанія "Росукренерго" виникла у 2004 році, і теперішній уряд продовжує започатковану ним політику нехтування національними інтересами держави.

"Перед виборами цей уряд обіцяв порядок на газовому ринку. Натомість ми отримали сумнівний успіх – 130 $ за російський газ, а зараз почались розмови про передачу в управління Росії української газотранспортної системи".

"Ми мусимо виходити на прямі довготермінові контакти між Україною і Росією щодо поставок та транзиту газу, які б враховували інтереси як одної та і другої сторони, – наголосив Віктор ПИНЗЕНИК. – Україна готова бути надійним транзитером, але Україна хоче мати гарантії по ціні, адже ми сьогодні не знаємо, яка нас ціна чекає через півроку, рік, тощо".

6. Екс-міністр відзначив, що "Україна здатна захистити себе і забезпечити адаптаційний період до нових світових цін на газ, що зростають, якщо вона твердо буде захищати власні інтереси і інтереси громадян – ставку на транзит. Це не дозволить різко піднімати ціни".

Віктор ПИНЗЕНИК зауважив, що амортизатори для цього є, і вони були викладені ним раніше у відповідих розрахунках під час роботи в уряді.

7. Колишній керівник головного фінансового відомства держави також відзначив, що Україні потрібна диверсифікація поставок та, головно, диверсифікація каналів постачання газу.

"Все суспільство відчуло, наскільки ризикованим є залежність від одного джерела поставки газу. Країна мусить зменшити цей ризик. Для цього необхідно забезпечувати існування декількох каналів постачання газу. І тут Україна має природніх союзників – європейські країни. Мова йде про побудову альтернативного газопроводу".

8. Для зменшення залежності від постачання газу Віктор ПИНЗЕНИК закликає розглядати енергетику не лише через призму газу.

"Енергетика включає десяток взаємозамінних ресурсів, – відзначив екс-міністр фінансів. – Вугілля у нас більше, ніж газу, вони взаємозамінні. Україна має власний ресурс. Один з напрямів, який стає очевидним – розвиток власної електроенергетики – електрозабезпечення опалення, приготування їжі тощо".

"Розглядати проблему енергозбереження лише як проблему використання газу – це тупикова політика. Якщо ми говоримо про енергозалежність країни, ми повинні зменшити потреби від споживання газу. І один з напрямів – це нові підходи до вугільної промисловості. Ми можемо перейти на електрозабезпечення, маючи ядерні блоки, теплові станції, які можуть працювати на вугіллі та інших видах палива. Тоді ефективність вугільного сектору різко зростає. Ця сфера стає інвестиційно привабливою, куди будуть вкладатися приватні кошти".










© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua