Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

15 вересня – Міжнародний день демократії

Никита | 15.09.2009 02:35

9
Рейтинг
9


Голосов "за"
15

Голосов "против"
6

Вибір зроблений, і в мене, наприклад, немає сумніву: незалежність України стовідсотково пов"язана з її демократичним устроєм. Тобто в майбутньому Україна буде незалежною демократичною державою європейського зразку.
Альтернативи немає, нічого іншого не дано.


15 вересня – Міжнародний день демократії
Як відомо, найбільш демократичні країни світу є водночас країнами, найкращими для проживання. Більшість громадян тут почувається вільними і захищеними.

Це 30 країн – Швеція, Норвегія, Ісландія, Нідерланди, Данія, Фінляндія, Нова Зеландія, Швейцарія, Люксембург, Австралія, Канада, Ірландія, Германія, Австрія, Іспанія, Мальта, Японія, США, Чехія, Бельгія, Велика Британія, Греція, Уругвай, Франція, Португалія, Маврикий, Коста-Ріка, Південна Корея, Італія, Словенія (за даними дослідження Democracy Index, проведеного дослідницьким підрозділом The Economist Intelligence Unit, 2008 р.).

Треба бути сліпим і глухим, або надто вже заангажованим і упередженим, щоб не бачити прямого зв"язку між багатством країни – і її демократичним державним устроєм.

Хоча єдиного шаблону демократичної держави у світі немає, всі демократичні устрої сповідують загальні цінності.

У статті "Як розвиток веде до демократії" [How Development Leads to Democracy] (березень/квітень 2009) Рональд Інґлгарт і Крістіан Вельцель пропонують свою ціннісно-орієнтовану теорію. Вони документують чіткі відмінності між суспільствами з низьким і високим рівнями доходів. Відповідно, просування від "цінностей виживання" традиційних суспільств до індивідуалістичних "цінностей самовираження" заможніших суспільств. На підставі досвіду ХХ століття Інґлгарт і Вельцель стверджують, що така трансформація цінностей закладає основу для демократизації.

Інґлгарт і Вельцель зауважують: процес демократизації є не детерміністським, а імовірнісним. Попри це, вони залишають сильне враження, що час – це все, що необхідно, аби демократія зайняла своє місце. Безперечно, індустріальне капіталістичне суспільство та ліберальна демократія схильні до взаємопов'язаності, і ця схильність, значною мірою, відповідальна за поширення й успіх ліберально-демократичної моделі протягом двох минулих століть. Проте навіть сильна схильність – це лише схильність. Тріумфуватиме вона над схильностями-конкурентами чи ні, – залежить від обставин, рівноважних сил, непередбачуваних, випадкових подій і інших невизначеностей.

Названу статтю російською мовою можна прочитати тут.

У рейтинговому списку 167 країн за рівнем демократії Україна опинилася на 53 місці. Це навіть не по середині, а значно ближче до верхньої частини. То куди ж будемо рухатися?

Невже будемо тупцювати на місці (а отже – рухатись назад і вниз) або шукати примарний третій, якийсь особливий і невідомий шлях?

Заможні країни – це демократичні країни. Отже, багатство і демократія – ці двое йдуть поруч, вони не ходять одне без одного. Виникає питання: це демократія робить країну багатою, чи економічний розвиток веде до демократії?

Чи можна говорити про схильність нації до демократії? Очевидно,що в деяких суспільствах є сили і традиції, які заважають її встановленню. Але які саме? Наприклад, якщо мова йде про Японію чи Німеччину, які досягли прекрасних успіхів в розвитку демократії, але хто б пророкував їм це в 1945 р.?

А для України демократія означає не тільки заможність, але – насамперед! – незалежність.

В своєму найсвіжішому інтерв"ю (8 вересня 2009 року) Мирослав Попович зауважив:

"Основні цінності, з якими ми пов'язуємо поняття демократична Європа, можна визначити таким чином: по-перше, демократія; по-друге, ринкова економіка; по-третє, держави-нації - держава, яка спирається на певну етнічну базу.

Вибираємо ми таку модель? І тоді Україна, природно, буде самостійною, буде вибирати між різними моделями, але на ринкових засадах. Це буде в рамках європейського вибору. Росія хоче іншу систему цінностей.

Україна в цьому відношенні близька до європейської структури, хоча далека до ідеалу. Вибір, як на мене, зроблений".


Вибір зроблений, і в мене, наприклад, немає сумніву: незалежність України стовідсотково пов"язана з її демократичним устроєм. Тобто в майбутньому Україна буде незалежною демократичною державою європейського зразку.

Альтернативи немає, нічого іншого не дано.

Комментарии

© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua