Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации

Карл Теодор Ясперс про вину

Ігор Бурдяк | 9.04.2016 18:41

0
Рейтинг
0


Голосов "за"
0

Голосов "против"
0

Карл Теодор Ясперс – німецький філософ і психіатр, один з творців екзистенціалізму, доктор медицини, доктор психології, професор психології, професор філософії Гейдельберзького і Базельського університетів (працював у 1909-1961).
З 1937 до 1945 як антинацисту була заборонена робота в університетах.


Ясперс розрізняє чотири види вини – кримінальну, політичну, моральну і метафізичну. Кримінальна вина визначається судом. Політична вина – зокрема, вина за наслідки дій держави, громадянином якої особа є, відповідає разом з іншими співгромадянами за те, як ними правлять – це вина, яка визначається волею і владою переможців. Моральна вина визначається власною совістю людини, перед якою вона відповідає за свої дії – в тому числі політичні і військові. Метафізична вина виникає тоді, коли людина не діє в присутності безумовного зла – хоча реально вона і безсила що-небудь зробити. Інстанція, що визначає метафізичну вину – не суд, не воля переможців, і не совість, а хіба що Бог.Один знайомий заперечив:

"Щодо метафізичної відповідальності – якийсь абсурд: винен в бездіяльності, хоча реально і безсилий щось зробити. Це не Бог, а лише якийсь дебіл може вигадати подібну відповідальність за те, за що людина не відповідає".

Можливо, таку відповідальність допоможе зрозуміти Квінт Септимій Тертуліан (народ.155 р.):

"Син Божий прибитий до хреста; я не соромлюся цього, тому що цього треба соромитися. Син Божий і помер; це цілком ймовірно, тому що це абсурдно. Він був похований і воскрес; це достовірно, бо це неможливо". (Буквально латинською: "Et mortuus est dei filius; prorsus credibile est, quia ineptum est. Et sepultus resurrexit; certum est, quia impossibile").
© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua