Поиск по сайту:
НайтиНародные блоги

Добавить ленту статей сайта в свой iGoogle
Последние публикации
Мазепинці   малороси   хохли: українці в етнічній ієрархії Російської імперії

Мазепинці, малороси, хохли: українці в етнічній ієрархії Російської імперії

fudziyama | 26.06.2009 03:13

-3
Рейтинг
-3


Голосов "за"
2

Голосов "против"
5

Історики часто схильні розглядати історію власної нації як поодинокий випадок. Нечасто вони вдаються до порівнянь або належним чином враховують широкий контекст поліетнічної імперії. Це можна сказати і про дослідження з історії українців у російській і радянській державі. У цій статті я спробую визначити загальні принципи і структури Російської імп

Мазепинці, малороси, хохли: українці в етнічній ієрархії Російської імперії
Матеріал взято з сайту http://etnografija.narod.ru/Андреас Каппелер

Мазепинці, малороси, хохли: українці в етнічній ієрархії Російської імперії

Історики часто схильні розглядати історію власної нації як поодинокий випадок. Нечасто вони вдаються до порівнянь або належним чином враховують широкий контекст поліетнічної імперії. Це можна сказати і про дослідження з історії українців у російській і радянській державі. У цій статті я спробую визначити загальні принципи і структури Російської імперії і з'ясувати місце українців у рамках "етнічної анархії".


У Російській імперії, як і в інших багатонаціональних державах, до новітньої епохи такі етнічні чинники, як мова, культура і, як правило, навіть релігія відігравали підрядну роль (1). Найважливішими елементами легітимації й ор-ганізації були государ і династії, становий порядок суспільства та імперська ідея. Лояльність щодо государя й імперії і станова приналежність мали більше значен-ня, ніж приналежність до етнічної або конфесійної групи.


Проте з погляду імперського центру більше сотні етнічних груп царської імперії, зафіксованих переписом 1897 року, не мали рівних прав. Вони були ви-будовані за ієрархією, що відігравала велику роль у царській політиці.


Я розрізняю три ієрархії. Критерієм однієї є політична лояльність, другої – станово-соціальні чинники, третя вибудовувалася за культурними критеріями, такими як релігія, життєвий устрій та мова. Всі три ієрархії впливали одна на од-ну. Вони не були
статичні і змінювалися протягом сторіч. Змінювалося як стано-вище окремих етнічних груп у цих ієрархіях, так і реальне значення самих ієрархічних структур. Ця модель трьох ієрархій не дає конкретної, певної карти-ни, а має ідеально-типовий характер. Мабуть, її можна було б застосувати для вивчення інших багатонаціональних держав, наприклад, імперії Габсбургів або Османської імперії.

Продовження статті на сайті http://etnografija.narod.ru/


© 2007 - 2020, Народная правда
© 2007, УРА-Интернет – дизайн и программирование

Перепечатка материалов разрешена только со ссылкой на "Народную правду" и указанием автора. Использование фотоматериалов раздела "Фото" — только по согласованию с автором.
"Народная правда" не несет ответственности за содержание материалов, опубликованых авторами.

Техническая поддержка: techsupport@pravda.com.ua