Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Пензель і різець як зброя у боротьбі за Україну.

Ігор Бурдяк | 15.11.2014 13:44

0
Рейтинг
0


Голосів "за"
0

Голосів "проти"
0

Мистецтво зв'язує і ріднить різні покоління у різних регіонах України. Особливо у екстремальних умовах.

Пензель і різець як зброя у боротьбі за Україну.
НІЛ ХАСЕВИЧ. ЛЮДИНА, ЯКА СТВОРИЛА ВІЗУАЛЬНИЙ ОБРАЗ УПА – творчість у 1940/50

Бей, Зот, Левко, Рибалка, 333, Старий, Джміль – це Ніл Хасевич, воїн і митець

13 чи 24 листопада минає 109 років від дня народження людини-легенди Ніла Хасевича.

1918 року, повертаючись із Рівного, на дережнянському залізничному переїзді вони з матір'ю потрапили під потяг – мати загинула, а він втратив ногу. Оскільки Ніл міг вирізати з дерева різні вироби, то сам собі змайстрував протез.

Здавалося б, саме Провидіння сказало тоді: Ти, Ніле, маєш таланти мистецькі, музиканта і художника. Розвивай їх, і будеш мати великий успіх. А "діла ратні" – не твоя справа.

Та сталося інакше.

В 1931 році Ніл Хасевич був відзначений Почесною нагородою "Ватикан" за картину "Прання", а в 1932 – Почесним дипломом Варшавської Академії мистецтв за портрет "Мазепа".Протягом 1931-1944 років Ніл був учасником 35 художніх виставок, зокрема:

1931-1932 – виставки у Львові, Празі, Берліні.

1932-1933 – виставки у Чикаго і Лос-Анджелесі.

В 1948 році УГВР нагородила Хасевича Срібним Хрестом Заслуги та медаллю "За боротьбу в особливо важких умовах".

Дещо із творчого доробку художника Ніла Хасевича.

Із альбому воїна-художника:Улюблені дітища Н. Хасевича – сатиричні часописи "Український перець" і "Хрін", що друкувалися нелегально.

"Я не можу битися зброєю, але б'юся різцем і долотом. Я, каліка, б'юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива... Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б'ються", – написав художник Ніл Хасевич за рік до своєї загибелі.

Для розшуку митця було створено міжобласну оперативну групу, яку очолив капітан держбезпеки Борис Стекляр. До неї ввійшли також капітани Маркелов та Кудрицький. На слід "Зота" чекісти виходили кілька разів. Одного разу у Львові через громадянина М., який переховував у себе особистий архів Ніла Хасевича (заховав їх у скляну банку і закопав у садку), "органи" спробували виманити підпільника й захопити його, та безуспішно. Згодом в одному із захоплених бункерів знайшли зашифровані документи. Коли їх розшифрували, то прочитали: "Заготували для Вас 5 кілограмів паперу, вишневе дерево" (з якого робилися друкарські кліше для виготовлення листівок та гравюр). Шифровка вказувала і адресу: бункер на хуторі біля с. Сухівці, що за 12 км від Клевані Рівненської області. Хутір оточили.

Криївку було обладнано на селянському дворі. Прихований вхід до підземелля знаходився у клуні під дровами. Сам бункер, порівняно просторий, мав три приміщення. Тут і відбувся останній бій Хасевича і двох бойовиків, які його охороняли, з гебістами. Із книги Теодора Гладкова "Со щитом и мечом", яка 1988 року вийшла у львівському видавництві "Каменяр", ми знаємо подробиці смерті художника й воїна.

"Виходьте! Інакше закидаємо гранатами!" – крикнув Стекляр. Відповіддю було мовчання. Отже, переговори не відбулися. Чекіст витягнув із сумки гранату РГД і шепнув командиру відділення... Сержант точно, на півметра, не вище, підняв важку затичку... Цього вистачило, щоб метнути в лаз гранату. Глухо прогримів під ногами вибух... Почекавши трохи, капітан дав сигнал солдатам підняти затичку і знову вигукнув: "Хто живий – виходьте! Інакше пустимо гранати в хід!" Ніхто не вийшов... Живих у бункері не виявилося. При світлі акумуляторного ліхтаря Стекляр побачив три трупи. В одного відсутня нога – це був "Зот". У руці... стискав автомат."

Фільм Графіка в бункерах УПА. Ніл Хасевич. Волинь

ХУДОЖНИК СЕРГІЙ ЗАХАРОВ Його творчість у 2014 – Протест проти захоплення Донецька терористами.

Перша акція відбулася 11 липня, коли художники розмістили вирізану з фанери фігуру у формі "ДНР", яка нагадувала персонажа фільму "Собаче серце" за Михайлом Булгаковим.

Терористи вислідили, і заарештували його 6 серпня.

Вперше повідомив про зникнення Захарова Сергій Мазуркевич:

"Друзья, вчера вооруженные люди в форме ДНР арестовали Сергея Захарова – он же Арт-группа Мурзилки. Увезен в неизвестном направлении. Связи с ним нет. Если у кого есть какие идеи по возможному освобождению, просьба писать мне в личку."Більше тут.

Арештований за карикатури на терористів. 18.09.2014 Донецкий художник Сергей Захаров известный также, как Арт группа myrzilka уже на свободе

ТСН про те, як він зображує своє перебування у полоні:

https://www.youtube.com/watch?v=1d9utKlFm9Y

Більше тут

Із інтер'вю з Сергієм Захаровим:

"Меня отпустили на десятые сутки, причем неожиданно абсолютно. Мы попросили хотя бы умыться: грязные, вонючие. Нам принесли ведро с водой, открыли ворота. На территории Пролетарского военкомата кроме нас содержались люди, которые были просто рабами: те же алкаши, которых патруль задержал. Их поднимали в 8 утра, загоняли в 10 вечера. На площадку сгонялись автомобили, такие простые – "Жигули", "Лянча", и тупо резалось все это на металл. Продать машину невозможно, а так у них живая копейка. Машины резались на металл и вывозились практически каждый день в огромных масштабах. Я смотрел и поражался, как можно было хорошие машины резать. И эти люди там каждый день работали, а нас содержали в одном гаражном боксе, в один момент их вывели на работу, а мы попросили умыться, нам принесли ведро с водой, а в это время одна из "Газелей" раскрашивалась в камуфляж. И мне кто-то говорит: "Художник, а ты сможешь ее покрасить в камуфляж?" Я говорю -легко. Рад любой возможности, лишь бы не быть в наручниках. Я начал красить эту машину. Кто-то обронил: "Это сделаешь и пойдешь домой". Сначала вроде как не поверил. Но действительно отпустили" – повністю тут.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua