Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Рік роботи Єжеля: чого не знає Президент?

Максим Шацких | 16.03.2011 17:48

-2
Рейтинг
-2


Голосів "за"
0

Голосів "проти"
2

Нещодавно уряд Миколи Азарова підбивав підсумки своєї роботи. Підлеглим Миколи Яновича також варто ознайомити суспільство з тим, що вони зробили за рік. У цій статті ми детально розглянемо діяльність стратегічного відомства – Міністерства оборони та його керманичів. Що вони зробили за цей рік?

Нещодавно уряд Миколи Азарова підбивав підсумки своєї роботи. Підлеглим Миколи Яновича також варто ознайомити суспільство з тим, що вони зробили за рік. У цій статті ми детально розглянемо діяльність стратегічного відомства – Міністерства оборони та його керманичів. Що вони зробили за цей рік?

Під час виступу 12 березня 2011 року Міністр оборони Михайло Єжель запевнив, що у Збройних Силах стабілізовано ситуацію та зупинено негативні процеси. До заслуг своєї команди Міністр відніс покращення законодавства, стабілізацію фінансування армії, поліпшення показників у будівництві житла для військовослужбовців. Особливо Міністр пишається тим, що Уряд нарешті схвалив законопроект про чисельність Збройних Сил.

Цю промову можна вважати концентрованим звітом за рік керівництва пана Єжеля оборонним відомством. Основною тезою керівника оборонного відомства є те, що він стабілізував ситуацію в армії.

Водночас М.Єжель акцентував увагу на тому, що це лише початок. Люди мають повірити, що у найближчі 2-3 роки ситуація у Збройних Силах докорінно зміниться. Як насправді живе військо, ті, хто небайдужий до військової сфери, прекрасно знають.

Але чи знають про це інші громадяни? Чи дійсно вибраний паном Єжелем вектор руху покращить ситуацію у Збройних Силах? Чи це покращення торкнеться лише тих осіб, які опинилися біля керма Міноборони?

Отже, давайте проаналізуємо, чи реальна картина настільки приваблива, якою її малює Міністр. Варто зауважити, що Міністр оборони має працювати і як політичний керівник (розробка стратегії розвитку армії), і як господарник (забезпечення життєдіяльності Збройних Сил).

Міністр-політик

Якщо вважати успіхом те, що Міністерству оборони великої європейської держави в сучасному високотехнологічному світі вдалося порахувати своїх підлеглих та донести цю інформацію до Уряду майже за рік, тоді дійсно досягнення керівництва Міноборони гідні поваги.

Насправді ж з виконанням конкретних доручень Президента щодо розробки концептуальних документів розвитку Збройних Сил стан справ незрозумілий.

Так, команда пана Єжеля виявилась нездатною більш ніж за півроку виконати доручення Верховного Головнокомандувача і не відпрацювала концепцію подальшого реформування Збройних Сил. Перспективний обрис армії на найближчі роки Президент досі не отримав. Ті шляхи реформування, які пропонує "екіпаж Єжеля", у фахівців як Міноборони, так і Генерального штабу викликають, м'яко кажучи, сумний подив.

Не краще справи і з розробкою інших стратегічних та програмних документів. Ще у грудні своїм Указом Президент Янукович доручив Міноборони розробити Воєнну доктрину та інші документи, які визначать напрями розвитку Збройних Сил (Державна комплексна програма реформування і розвитку Збройних Сил України на 2011 – 2015 роки, Державна програма розвитку озброєння та військової техніки Збройних Сил України на 2011 – 2015 роки). Тримісячний термін минув, а документів Президент так і не бачив.

Крім того, Міноборони ніяк не розробить і не подасть Кабінету Міністрів пропозиції щодо надлишкового армійського майна. Справа в тому, що Президент вважає, що продавати майно Збройних Сил – функція, невластива Міністерству. Однак, пан Єжель не пропонує шляхів передачі цих функцій.

Може, у керівництві Збройних Сил бракує спеціалістів, які могли б розробити такі документи? Справді, вільні посади декількох заступників командувачів видів Збройних Сил, низки керівників структурних провідних управлінь Генеральному штабі. З незрозумілих причин Міністр не виявляє особливого бажання ці місця заповнювати. Не краща ситуація і з іншими управлінськими органами.

Причина низької активності Міністра щодо виконання президентських доручень, швидше за все, полягає в тому, що робота над документами не приносить великого зиску. На відміну від господарської діяльності.

Міністр-господарник

Господарство починається з кухні. Михайло Єжель на посаді Міністра прославився низкою скандалів навколо армійського харчування. Коротко кажучи, пан Міністр доклав всіх зусиль, щоб фірми, які протягом п'яти років годували солдат, витіснити з ринку та завести нові, нікому невідомі структури. Під час цих корпоративних воєн солдати харчувалися сухими пайками і були змушені за свої гроші докуповувати хліб та інші продукти. Останнім часом Міністр почав лякати громадськість поверненням старої схеми харчування, коли солдати самі готували для себе. А все для того, щоб перерозподілити ринок на власний розсуд.

Завдання Президента побудувати минулого року не менше як 2000 квартир для військовослужбовців та їх сімей, за словами Міністра Єжеля, було виконано. Однак, насправді, за бюджетні кошти було побудовано чи придбано менше тисячі квартир. Значна кількість інших, для гарної статистики, була переведена з фонду службового житла у постійне. Та навіть ті, які Міноборони купило чи побудувало, викликають підозру. По-перше, навіщо будувати сотні квартир в Криму, якщо найбільші черги у Києві, Львові, Одесі, Харкові? По-друге, у нових кримських будинках неможливо жити – про це писали майже всі українські ЗМІ. А Генпрокуратура розслідує, чому так сталося.

І ще один важливе "досягнення" Міністра Єжеля у армійському господарстві. Нещодавно українські лейтенанти почали купувати камуфляж за власні гроші, бо вже два з половиною роки військову форму їм не видають. На цей факт оперативно відреагували китайські промисловці – тепер на наших ринках можна купити камуфляж, схожий на український, щоправда, китайського виробництва.

Загалом деякі експерти оцінюють забезпечення життєдіяльності військових частин на рівні 5% від їхніх реальних потреб.

Це лише деякі аспекти діяльності Міністерства за останній рік. І картина виглядає зовсім не такою оптимістичною, як її подає Міністр Єжель. Замість описаної ним стабілізації у багатьох напрямках життя армії – справжній занепад.

Міністр-воїн. З ким війна?

Головне призначення армії – вміти воювати. Міністр оборони Єжель любить з'являтися на військових навчаннях та розповідати, що рівень бойової підготовки за його керівництва значно зріс. Але насправді це відбувається не завдяки його зусиллям. Це – заслуга Генерального штабу, який і опікується бойовою готовністю Збройних Сил.

Але така структура як Генштаб, за великим рахунком, заважає Єжелю. У Генеральному штабі знають, який насправді стан справ у армії і куди варто спрямовувати ресурси. На підтримку боєздатності. Але це не співпадає з планами Міністра, який би із задоволенням розподіляв гроші по-своєму.

І адмірал Єжель вирішив: якщо ворог не здається, він має бути знищений. Перші перемоги він вже здобув – прибрав таблички з надписами "Велика зала Генерального штабу Збройних Сил України", "Мала зала Генерального штабу Збройних Сил України". Важливий, на думку Міністра, крок на нелегкому шляху воїна.

Подальші його "перемоги" у цій війні лише руйнуватимуть Збройні Сили.

Отже, здобутки міністра і як політика, і як господарника, дуже сумнівні. Він ігнорує завдання Президента та веде якісь тільки йому потрібні і зрозумілі війни.

Зупинити цю самодіяльність може лише особа, яка, за Конституцією, відповідальна за безпеку держави, – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил Президент України. Лише він може захистити людей у погонах від такого Міністра оборони.

Проаналізувавши рік роботи пана Єжеля, Президент Янукович має відповісти на питання, чи, власне, йому потрібен такий Міністр оборони?!


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua