Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

ТЕХНОЛОГІЇ домінують над ОСМИСЛЕНИМ ВИБОРОМ!?

Бунтар | 13.11.2010 22:27

3
Рейтинг
3


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
0

Нещодавні вибори дали чимало матеріалу для роздумів. Спробуємо проаналізувати особливості електорального процесу в сучасній Україні на прикладі одного із районів Івано-Франківщини.

Багато можна написати про особливості підготовки та проведення голосування: всупереч численним обіцянками влади міста та району про невикористання адмінресурсу, уникнути цього не вдалось.

На жаль, доводиться констатувати, що з боку райдержадміністрації, яка, як твердять, координувала виборчу кампанію Партії Регіонів на місцевому рівні, для агітації на повну використовувались "сходи селян", з цією ж метою організовувались зустрічі з працівниками бюджетних організацій, відкриття різноманітних об"єктів саме напередодні голосування; з використанням партій-сателітів провладній силі вдалось взяти майже під повний контроль більшість виборчих комісій району, практикувалось залучення до списків проурядових партій здебільшого посадових осіб райдержадміністрації та бюджетної сфери. "Проколом" штабістів "регіонів" слід вважати втрачений на користь "б"ютівців" перший номер у виборчому бюлетені, ширились чутки, що саме через це діючий голова РДА так і не балотувався до районної ради.

По-своєму зловживали адмінресурсом міські чиновники, які масово стали під прапори Української партії. Останніх передвиборчих тижнів їх "досвід" перейняли і районні кандидати від цієї політсили: цінні подарунки для закладів та установ, щедре додаткове стимулювання членів комісій від УП, поява тракторів і ескаваторів для імітації робіт на території мажоритарних округів від імені відповідних кандидатів, залучення до агітконцертів працівників державних закладів культури...

Заради справедливості, слід відзначити, що й деякі опоненти провладних партій не гребували не зовсім законними засобами переконання. Наприклад, загальновідомими є факти пожертв коштів, матеріалів для сільських церков (поза виборчим фондом), поширення наклепів для дискредитації опонентів, використовувались і такі технології як зняття небажаних кандидатів з реєстрації, перекручення особистих даних у бюлетенях, висування "двійників" тощо. Але, звичайно, опозиційні сили мали значно менше можливостей для якихось зловживань.

Важливим фактором стала повна відсутність інформації про кандидатів-мажоритарників на виборчих дільницях (відповідні плакати чомусь до місця призначення не дійшли: їх або не виготовляли взагалі, або, наприклад, з виборів до обласної ради, одним ДВК не видавали взагалі, іншим – дістався перелік кандидатів з інших округів). Таку форму ознайомлення виборців із претендентами в депутати та їх програмами, як зустрічі, організовані територіальними виборчими комісіями, цього разу взагалі забули. Тож діючі депутати, та ті кандидати, які мали достатній матеріальний ресурс для агітації "з розмахом", автоматично здобували перевагу й шанси для проходження альтернативних ідей були невеликі.

Сам процес волевиявлення 31 жовтня 2010 року не викликав якихось резонансних ексцесів. У основному, все відбулось у відповідності до Закону. Щоправда, значна кількість недійсних бюлетенів, практично на всіх дільницях, ще раз доводить, що виборча система в Україні вибудовується не задля усвідомленого вибору громадян, а для протягування "потрібних людей". Більшість виборців до останнього не могли зрозуміти, як саме вони мають проголосувати:плутались у численних бюлетенях, які їм видавали на дільниці. Врешті, багато хто ставив "галочку" навпроти тієї із знайомих партій, назву якої першою згадав і знайшов у бюлетні за наслідками активної телереклами та піар акцій напередодні, не зовсім розуміючи хто саме стоїть за цими розкрученими брендами на рівні Калущини. Особливо це стосується старшого покоління.

Отож, що маємо у підсумку. У місті Калуші вагому перемогу здобув діючий мер Ігор Насалик. Отримавши підтримку більш як 90 % тих, хто взяв участь у голосуванні за міського голову. Задіявши ідею "відкритих" списків Насалик змусив працювати на партію не тільки "мажоритарників", але і кандидатів за партійним списком. 12 депутатів від УП, які проходять у міську раду за списком, з"єднаються із 20 мажоритарниками. За партійними списками УП здобула більш як третину голосів. Також до міськради пройшли ВО "Батьківщина" (12%), ВО"Свобода" (9%), Фронт змін (6%),Народний рух України (6%), та "Наша Україна" (4,3%). Партія регіонів (4,2 %). Найближчими з інших партій підійшли до 3% бар"єру партія "За Україну" (2,3%). Тепер у раді не буде жодного представника КУНу, УНП та "Пори".

У Калуському районі ситуація в багатомандатному окрузі дещо схожа. На відміну від міста, села віддали перше місце ВО"Батьківщина" (17%), солідний відсотковий багаж і у в "Нашої України" (14%), УП (13%), ВО "Свобода" (12%), дещо менше прихильників знайшли списки "Фронту Змін" (7%), УНП (6%), та КУН (3,1%). Не дотягнули до прохідного бар"єру ("Партія Регіонів" (2,8%), НРУ (2,3%), партія "За Україну" (2,3 %).

По одномандатних мажоритарних округах у Калуському районі люди підтримали 10-ох кандидатів від Української партії, 6-х – від ВО "Батьківщина", 5-ох – "Нашої України", 2-ох – Української народної партії. Також по "мажоритарці" у райраду проходять по одному представнику від Партії регіонів, Конгресу українських націоналістів, Партії зелених України, ВО "Свобода" та Народної партії.

Отже, незважаючи на значні затрачені ресурси не потрапили в районну раду (як партія) регіонали. Якщо порівнювати із результатами останніх президентських виборів, чимало голосів калушан втратили такі лідери партій як Тігіпко ("Сильна Україна"), Гриценко ("Громадська позиція"), Литвин ("Народна правда").

Тепер уже очевидно, що великою помилкою була відмова представників таких районних партій як НРУ, РХП, КУНу, "За Україну" від скоординованої участі у виборах. На даний час: у місті не ввійшли в раду КУН і "За Україну", УНП, хоча сукупно набрали б більше 5%; в районі не здобули представництва НРУ, "За Україну", РХП, хоч, об"єднавши зусилля, могли заручитись підтримкою ще більшої кількості виборців й мати свою фракцію.

Завадили особисті амбіції окремих діячів. Може хоч ця поразка наших націонал-демократів чогось навчить?!


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua