Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

ГЕОПОЛІТИЧНИЙ ФАКТОР У ЗОВНІШНІЙ ПОЛІТИЦІ США: ВІД "ДОКТРИНИ МОНРО" ДО СЬОГОДЕННЯ

noomi | 4.07.2010 13:50

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
1

Дню Незалежності Сполучених Штатів Америки присвячується...

Огляд геополітики Штатів.


Частина 1

"Як здається, більшість американців, віддадуть перевагу вести за собою, а не бути ведомим і скористатися нашою могутністю, щоб збудувати світ, в якому ми хотіли би жити, а не передавати будь-кому іншому відповідальність за створення світу". Ця фраза політолога Клівленда показує прямування США до збільшення впливу на світ. Встановлення економічною міці США відбувалося швидше ніж встановлення її політичної та військової визначальності. Зрозумілим завжди є той факт, що економічні інтерес і зараз є головними для Штатів. А це і є неоднозначнішим аспектом їхньої політики – підстроювання зовнішніх і внутрішніх відносин під "інтереси долара".

Для того, щоб зрозуміти сучасну політику Сполучених Штатів Америки, треба прослідкувати 2 вектора у зовнішній політиці Штатів: зміна геополітичних зон впливу Америки на світ та зміна самого політичного статусу США.

Першою сферою інтересів США були обидві Америки. В цьому регіоні американці досягли визначного успіху: багато територій було приєднано к Штатам, багато попали в зону впливу Америки протягом досить невеликого часу. Такими темпами, якими Штати захоплювали територію Мексики можуть "позаздрити" багато завойовників. Тогочасним переломним моментом у зовнішній політиці США стала "доктрина Монро" від 2 грудня 1823 року. У ній був висунут лозунг "Америка для американців". Це було результатом політики ізоляционізму у межах Західної півкулі. В ній було визначено довготривалі цілі зовнішньої політики США. Подібно до традиції президента Джеферсона, в цій доктрині було закріплено незалежність Американських Штатів від Європейських урядів (від "Старого світу"), було сформульвано існування двох політичних сфер (англ. two spheres), визначено принцип невтручання (англ. non-intervention) США в європейські конфлікти, запропоновано припининення всіх колоніальних кампаній в західній півкулі (англ. non-colonization). Тобто колонізаторами усієї західної півкулі мали стати тільки самі громадяни США, бо вони "американці". Бо справжніх, корінних американців у живих залишилося дуже мало.

Ставши на шлях економічного розвитку та своєрідної політику ізоляціонізму, Штати приступили до будівництва сучасного військово-морського флоту. Це були перші паростки експансіонізму у політиці американців. З точки зору автора "доктрини морської сили" адмірала Мехена, для Америки наступає такий критичний час, коли могутній флот повинен послужити возвеличуванням США серед інших країн світу.

Наслідки такої політики не примусили довго очікувати. Більшість дослідників називають іспано-американську війну (одним з приводів для якої стало будівництво Панамського каналу та боротьба за вплив над "іспанською спадщиною") однією з перших війн за "переділ світу".

Збігнев Бжезинський писав: "Іспано-американська війна відсунула зону панування Америки до рубежів Тихого океану.Уже наприкінці того століття військово-морський флот США кинув виклик гаслові "Британія – володарка морів".Претензії Сполучених Штатів на особливий статус єдиного охоронця безпеки в західній півкулі,проголошені в доктрині Монро і в подальшому виправдовувані "особливою долею" Америки, ще більше посилилися після побудови Панамського каналу, який полегшив її панування у обох океанах."

З такими успіхами Сполучені Штати Америки увійшли у 20-те сторіччя.

З цього приводу американский видавник Генрі Люс сказав:"Поміркуйте ж про 20-те століття. Воно наше не тільки в тому розумінні, що ми в ньому живемо, але й в тому, що це перше століття Америки, як пануючої сили у світі".

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua