Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/politics/4b601f015f5a9/

Так де ж справжні нацисти?

Тимур Нагалевський | 27.01.2010 13:09

Справді, ОУН була не товариством садівників. Вона вбивала. Як писав сам Бандера, "діяла в мілітарний спосіб". Зрештою, смамих ОУНівців, а згодом і вояків УПА так само вбивали. Вбивали поляки, німці і совєти. Але ось доказів щодо участі ОУНівців у Голокості як раз в природі не існує.

Так де ж справжні нацисти?
Присвоєння звання Героя України провіднику ОУН Степанові Бандері викликало дискусію в Україні та за кордоном. Свої застереження і осуд висловили всі противники українських націоналістів – від комуністів до лібералів.

Наші найближчі сусіди – Польща і Росія – також позначили свої позиції. Поляки – фільмом "Степан Бандера. Правда, яка розділяє", а росіяни – традиційно заявами свого МЗС, в яких вкотре назвала ОУН пособниками нацистів. Різниця цих двох оцінок полягає в тому, що поляки більше стурбовані польсько-українською різаниною на Волині 1943 року. Водночас росіяни докладають усіх зусиль, аби поставити знак рівності між гітлерівською НСДАП і бандерівською ОУН, зокрема, щодо провадження Голокосту – винищення євреїв.

Буквально кілька днів тому, головний рабин Росії Берл Лазар у публічній розмові з Путіним, яку транслювало російське телебачення, заявив, що населення України та Прибалтики брало участь в ліквідації євреїв.

Ось дослівна цитата: "Те, кто помогали нацистам, были и в Прибалтике, и в Украине – местное население участвовало в ликвидации евреев... И мы должны рассказать то, что было в реальности. Потому что, к сожалению, то, что было в последние дни в Украине, – это страшно". Не важко здогадатися, що останнє речення про Україну – ніщо інше, як натяк на указ президента про присвоєння Бандері звання Героя України.

Справді, ОУН була не товариством садівників. Вона вбивала. Як писав сам Бандера, "діяла в мілітарний спосіб". Зрештою, смамих ОУНівців, а згодом і вояків УПА так само вбивали. Вбивали поляки, німці і совєти. Але ось доказів щодо участі ОУНівців у Голокості як раз в природі не існує. Ба навіть навпаки. В УПА, яка була створена з військових загонів ОУН Бандери, лікарями служило чимало євреїв.

Крім того, митрополит УГКЦ Андрей Шептицький, який підтримував зв'язки з підпіллям ОУН, врятував сотні євреїв, переховуючи їх в своїх митрополичих палатах. До речі, Єврейська громада України визнала його за це Праведником світу. Відомо, що предстоятель греко-католицької церкви неодноразово писав листи із засудженням гітлерівської політики, в тому числі і політики геноциду євреїв. Такі листи були адресовані Папі Пію ХІІ і навіть одному з нацистських ватажків Гімлеру. Зокрема в листі до Папи, даючи оцінку німецького нацизму він зазначив:

- Ця система брехні, обману, несправедливості, грабунку, спотворення всіх ідей цивілізації та порядку; ця система егоїзму, перебільшеного до абсурдної межі тотального божевільного націонал-шовінізму, ненависті до всього, що є красивим та добрим, ця система становить собою таке щось феноменальне, що найпершою реакцією при вигляді цього монстра є оніміле здивування. Куди заведе ця система нещасний німецький народ? Це може бути не що інше, як дегенерація людства, якої ще не було в історії.

Тепер щодо участі українців у винищенні євреїв під час Другої світової. Так, були такі. Але вони були і серед інших народів. В тому числі і росіян. Так само, як були пособники нацистів і серед українців, і серед білорусів, і серед росіян. Цього не викреслиш з історії, якщо ми шукаємо об'єктивну оцінку тим трагічним подіям. Але в сотні раз, в тому числі і серед українців, було більше тих, хто боровся з нацизмом на фронті і в підпіллі. Як в радянському, так і націоналістичному. Україна зазнала величезних втрат від німецької окупації. Спалені села, сотні тисяч вивезених на примусові роботи до Німеччини, сотні тисяч розстріляних і вмерлих від голоду і хвороб. Тисячі понівечених душ нелюдськими умовами життя в окупації. Все це живе в народній пам'яті, яку неможливо стерти. Тому зробити з українців таку собі націю фашистських пособників не вийде! Ми пролили чи не найбільше крові в Європі у боротьбі з цим злом.

А тепер про справи наші сьогоденні. Як відомо, після завершення Другої світової нацизм нікуди не дівся. Він продовжує існувати в тій чи іншій формі. За оцінками експертів, серед країн континенту найбільш тривожна ситуація з ксенофобією сьогодні саме в Росії, де діють десятки більших чи менших фашистських осередків. Якщо в Німеччині неонацисти – це маргінали, яких стороняться нормальні люди, то в сусідній Росії – це напіввійськові структури, які провадять етнічні чистки, вбиваючи вихідців з Африки, Азії та Кавказу. Мало того, відео-ролики зі своїми "подвигами" катувань і вбивств своїх невинних жертв вони розміщують в Інтернеті.

З цього огляду російській владі, яка має в розпорядженні спецслужби і правоохоронні органи, слід було б зайнятися домашнім завданням – боротьбою з нацизмом у власній країні. Втім, рівень ксенофобії в Росії зростає з року в рік. Все більше аналітиків сходяться на тому, що російські фашисти – це проект і таємна зброя Кремля, якою влада розправляються з неугодними інакодумцями.

Не виступаючи адвокатом Степана Бандери, а лише для об'єктивності хочу навести рядок з його публікації за січень 1951 року: "Диктатура, тоталітаризм, нетолерантність – це прикмети імперіалізмів, яким був і гітлеризм, і є в найвищому ступені большевизм".

Бандера виступав проти будь-якого імперіалізму. В цій же статті він зазначив: "Україна не мала, не має і мати не буде супроти своїх сусідів чи інших народів жодних імперіалістичних цілей".

Якщо ми хочемо винести справжній урок з історії Другої світової, то будь-яку брехню чи напівправду слід відкинути. Тільки таким чином можна дати об'єктивну оцінку тим трагічним подіям і зробити правильні висновки, аби стати сильнішими. Насамперед це необхідно зробити Росії, адже найбільше від нацизму сьогодні потерпає саме вона. Так само і українці повинні поглянути на власну історію без упереджень і міфів. Чи то комуністичних, чи то націоналістичних.

Чи заслуговує Степан Бандера на звання Героя України? Я вважаю, що так. Інші можуть вважати, що ні. Але остаточну відповідь на це питання може дати тільки час і ретельні науково-експертні дослідження того історичного періоду. Тим більше прецеденти є. Приміром, гетьмана Богдана Хмельницького поляки століттями вважали зрадником і бандитом, який розпалив "войну домову" – громадянську війну. Не секрет, що євреї до Другої світової саме Хмельницького вважали найбільшим своїм винищувачем і так само все за ту ж "національно-визвольну війну українського народу". Тепер про це навіть не згадується. Пізніше українських гайдамаків і росіяни, і поляки класифікували не інакше, як розбійників. Символічно, що Гонту стратили поляки, а Залізняка єдиновірні росіяни.

Є й інші приклади. Петро І чи Катерина ІІ для росіян герої. Хто вони для нас – найкраще написав Тарас Шевченко.

І на останок. Чи знає пан головний рабин Росії, що в Бабиному Яру, де нацисти масово розстрілювали євреїв, німецькі карателі розстріляли ще одну видатну українську поетесу і націоналістку, щоправда, з іншого крила ОУН – мельниківського – Олену Телігу? Чи знають в Росії бодай про один бій УПА супроти німецьких окупантів? Мені про такий бій розповідали його очевидці. Йдеться не про Галичину і Волинь, а про Житомирщину. Це селище Бараші Ємільчинського району. Там 17 жовтня 1943 року відділ УПА розгромив німецьку залогу в майже 400 гітлерівців.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua