Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Конституція   вибори   кандидати   олігархи   передвиборчі гасла

Конституційний переворот


0
Рейтинг
0


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
4

Фактично у країні відбувся конституційний переворот: владу узурпували кілька партій, які змінили конституційний лад – замість демократії утвердили олігархію. Тобто форму правління державою, при якій влада зосереджена в руках вузького кола осіб – олігархів – і відповідає їх особистим інтересам, а не загальному благу.

У кінці листопада у місті Ровеньки Луганської області 18 депутатів міської ради вийшли з фракції Партії регіонів. Один із них, генеральний директор "Ровенькиантрацит" Юрій Зюков сказав, що жодну з тих обіцянок, якими партія "годувала" своїх виборців, так і не було виконано.

Нині усі кандидати у президенти теж годують українців обіцянками. Але наперед можна сказати, що їх не виконуватимуть. І не тому, що майбутній президент цього не захоче, а тому, що нема механізму контролю з боку виборців за їх виконаннями. У розвинених країнах таким механізмом є демократія, а суб'єктом контролю – громадянське суспільство. Якщо політики відступають від своїх передвиборчих обіцянок, люди виходять на вулиці і мирним протестом повертають їх "на круги своя".

У Радянському Союзі демократії не було, хоч вибори проходили регулярно. Але громадяни обирали тих, кого їм підсовували парткоми. Конституція проголошувала керівну і спрямовуючу роль Комуністичної партії.

Під час перебудови цю статтю з Основного Закону вилучили. У країні почався "розгул демократії". Трудові колективи обирали не тільки бригадирів, а й директорів заводів, начальників автопідприємств, керівників вузів. Люди часто обпікалися, бо обирали не фахівців, а популістів. Це було профанацією ідей народовладдя, але народ хоч таким чином здобував досвід демократичного управління.

Усі демократичні процеси в Україні були згорнуті за правління Леоніда Кучми. Саме йому маємо завдячувати за остаточне утвердження панівної ролі олігархічних кланів і відділення народу від влади. Головним чинником цього стало скасування мажоритарної системи виборів і введення пропорційної. Тепер виборці голосують не за кандидатів, а за партійні бренди. А відкликати депутата навіть районної чи міської ради вони не в змозі – це можуть зробити лише партійні боси.

Відбулося цинічне і нахабне порушення ст.5 Конституції: "Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування". Чи є це зараз? Питання без відповіді. І далі: "Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу".

Фактично у країні відбувся конституційний переворот: владу узурпували кілька партій, які змінили конституційний лад – замість демократії утвердили олігархію. Тобто форму правління державою, при якій влада зосереджена в руках вузького кола осіб – олігархів – і відповідає їх особистим інтересам, а не загальному благу. Причому зробили це без шуму і пилу, залпів "Аврори" і громадянської війна – лише простим натисканням кнопок для голосування.

Що ж обіцяють нинішні кандидати? У передвиборчій програмі Віктора Януковича – тільки загальні фрази: "Місцеве самоврядування повинно стати надійним та міцним фундаментом народовладдя. Принципово важливе розширення повноважень місцевих рад, максимальне усунення бюрократичного апарату від вирішення питань розвитку територіальних громад".

Так само і у Віктора Ющенка: "Для подальших перетворень Україні потрібна міцна правова основа держави, чітка система державного управління".

Юлія Тимошенко, Арсеній Яценюк і Сергій Тігіпко обіцяють, що депутати всіх рівнів обиратимуться за відкритими списками.

Володимир Литвин вважає за потрібне: "Прийняття Виборчого кодексу; запровадження виборів до Верховної Ради за відкритими списками, місцевих органів влади – за мажоритарною виборчою системою".

Це вже ближче до повернення конституційного ладу. Але Володимир Михайлович обіцяв це ще на минулих позачергових парламентських виборах. До того ж потрібний простий і дієвий механізм відкликання будь-якого депутата. Щоб вони відчували, що їх наймає народ, а не партійні лідери.

Але чи погодяться олігархи на таке? Поки що механізму відповідальності політиків чи партій за виконання передвиборчих обіцянок нема. А без цього вони залишатимуться гаслами.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua