Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
Павловський   ГМО   БЮТ   продукти харчування   захист споживачів

Продукти-мутанти стануть публічними

| 19.05.2009 15:13

-2
Рейтинг
-2


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
5

Уряд підтримав законодавчу ініціативу БЮТівця Андрія Павловського.

Продукти-мутанти стануть публічними
Продукти без обов'язкового маркування на етикетці щодо вмісту в них генетично модифікованих організмів (ГМО) не зможуть продаватися на території України. Так велить "Порядок етикетування харчових продуктів, які містять генетично модифіковані організми або вироблені з їх використанням та вводяться в обіг", затверджений постановою Кабінету Міністрів. Уряд підтримав ініціативу законодавців: у Верховній Раді зареєстровано аналогічний законопроект N4437 про внесення змін до статті 38 Закону України "Про безпечність і якість харчових продуктів".

- Нова постанова Кабміну є перемогою здорового глузду, - стверджує автор законопроекта, народний депутат Андрій Павловський (фракція БЮТ), - В Україні вирощуються генетично модифіковані культури сої та картоплі. Продуктами з вмістом ГМО до 30% завалюють прилавки магазинів, не повідомляючи покупцям про "особливості" товару. Тим часом весь світ сперечається про те, наскільки безпечно вживати змінені генетиками організми!

За словами нардепа, на етикетці харчових продуктів обов'язково повинен бути напис: "з ГМО" чи "без ГМО". Це робиться для того, щоб захистити права споживачів на повну інформацію про продукт харчування і те, як він вплине на їх здоров'я.

- Я не проти виробництва і споживання ГМО. Науковий прогрес – це чудово, але ми разом зі всіма цивілізованими країнами світу маємо захистити право на вибір та право на інформацію. Люди мають право знати про вміст ГМО у товарі й самостійно вирішувати, хочуть вони споживати такий продукт чи ні. Однак зараз виробники приховують інформацію від покупця. Навіть стосовно продуктів дитячого харчування, а це взагалі неприпустимо, - каже народний депутат.

На думку європейських експертів, ГМО, як і всі новинки, мають пройти випробування часом. Суспільство повинне виробити механізми контролю за використанням потужних технологій, аби звести до нуля можливі зловживання та небезпеки. В Європі ГМО не дозволялося виносити за поріг наукових лабораторій, поки держави не домовились щодо елементарних профілактичних заходів, підписавши Картахенський протокол про біобезпеку до Конвенції про біологічне різноманіття. В ньому сказано: держава має підтримувати і сприяти інформуванню і просвіті громадськості та її участі щодо забезпечення безпеки при передачі, обробці та використанні живих змінених організмів для збереження і сталого використання біологічного різноманіття, з урахуванням також ризиків для здоров'я людини. До цього міжнародного документу на словах приєдналася і Україна. Регламентом Європейського Союзу N1829/2003 "Про генетично модифіковані харчові продукти та корми" передбачено маркування харчових продуктів, виготовлених з використанням ГМО.

І начебто ж написано у ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів", що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Зокрема, інформація про продукцію повинна містити "позначку про наявність у її складі генетично модифікованих компонентів". Однак норми законодавства виробники ГМО ігнорують. У нас, на жаль, прийнято не виконувати закони, за порушення яких не встановлено чіткої і суворої відповідальності.

Законопроект N4437 може покласти цьому край. Продукти без обов'язкового маркування щодо вмісту ГМО стануть забороненими в Україні. А з недобросовісними виробниками та продавцями "прихованих мутантів", нарешті, змушені будуть розібратися правоохоронні органи.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua