Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Донбас: криза як метод криміналізації регіону

Віктор Геварін | 28.11.2008 19:48

2
Рейтинг
2


Голосів "за"
6

Голосів "проти"
4

Коли більшість українців відчула на собі наслідки економічної кризи у вигляді стрімкого підвищення цін то Донбас відчув його перш за все скороченням робочих міст, падінням виробництва і сплеском злочинності.

Що таке Донбас? Що б там не говорили а цей регіон був і залишиться мабуть ще надовго енергетичним серцем України. І коли більшість українців відчула на собі наслідки економічної кризи у вигляді стрімкого підвищення цін то Донбас відчув його перш за все скороченням робочих міст, падінням виробництва і сплеском злочинності. Так було й так буде при будь яких негараздах в економіці. Донбас може жити й процвітати в стабільній та розвинутій країні де не виникають день у день соціальні катаклізми. Та на жаль цей індустрійний край давно став розмінною монетою в руках політиканів. Як своєї власної, тобто донецької випічки так і прийшлих, в основному з київських та дніпропетровських круч. Багатьох донеччан перш за все турбують не надумані політичні преферанси а невиплата заробітної платні і відправка в неоплачувані відпустки. А ще скорочення на роботі, небезпека втратити роботу. І це не все. Турбує доля "Прмінвестбаку," бо ж в двох мільйонів там зберігаються вклади а також невидача банківських кредитів і проблеми з отриманням грошей по внесках і депозитах в усіх інших банках... Соціологи констатують: упевненість українця в сьогоднішньому дні помітно похитнулась. Як це не парадоксально, але люди за чотири п'ять років майже забули ті страшні дев'яності, коли здавалось немає просвітку і виявились неготові до кризи ще більш ніж товсті від хотдогів американці чи зарозумілі європейці.

За даними управління статистики Донецької області, у вересні зниження об'ємів виробленої металургійної продукції в порівнянні з аналогічним місяцем 2007 року в цілому по Україні склало 17%, а в жовтні – вже 35,6%, в Донецькій області – відповідно 18,5% і 35%. Приріст загального об'єму промислового виробництва по країні знизився з 5,1% за січень-вересень в порівнянні з відповідним періодом минулого року до 2,2% за січень-жовтень, а в Донецькій області вперше з початку нинішнього року намітився спад. В порівнянні з січнем-жовтнем 2007 року він склав в цілому по промисловості 1,3%, зокрема за останній місяць проти торішнього жовтня виробництво скоротилося майже на чверть. Все це спричинило за собою масові скорочення робітників, зниження рівня оплати праці, зменшення відрахувань до бюджетів всіх рівнів на металургійних підприємствах, які залежні від зовнішніх ринків збуту. Їх прибуток в серпні був в 1,6 рази менше середньомісячного його об'єму за січень-липень, а за вересень, коли знизилися і ціни реалізації металу, місячний фінансовий результат тут вперше став негативним. Хоча за січень-вересень перевищення прибутку над збитками залишається значним – 5,8 мільярди. Це офіційна статистика оприлюднена багатьма ЗМІ області. Але ж не все ввійшло до тої статистики.

Схоже на те, що буремні дев'яності знову повертаються на донецьку землю. В якій же країні проживає простий дончанин? І взагалі що таке Донбас? Будь хто в першу чергу згадає вугілля. Це правильно. А от те про що намагаються замовчати, говорячи наприклад про "престижність шахтарської праці". Чи знає велика Україна про те, що для того щоб стати директором державної шахти в Донецькій області потрібно дати хабарів на $ 5 млн. "з кожної тонни здобутого вугілля в Донецькій області до Києва йде близько 30% (за рік здобувається всього на 8 млрд. грн.), плюс "заробіток" від 750 до 850 млн. гривень на поставках шахтного устаткування. Чималі гроші приносить і реструктуризація шахт. У цій справі задіяно більше 400 організацій, головною задачею яких є відмити і принести 50% відкоту "кураторам" і керівникам вугільної галузі. По суті роботи по реструктуризації не проводяться, всі вони закриваються липовими актами. \інтернет-видання "Полеміка"\

"Звідкіль же такі суми?", запитає допитливий читач. Голова Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко ще влітку забив тривогу, стверджуючи, що ситуацію у вугільній промисловості України узяв під контроль кримінал, а на житті деяких незговірливих вугільних "генералів" готуються замахи. Врешті якраз це й не дивно. "Коридорами міністерства вояжують сумнівні особи, перехоплюють на входах в приймальні гендиректорів вугільних об'єднань і настійно їм рекомендують "поміняти напрям менеджменту". У разі "нерозуміння", вугільним "генералам" відверто натякають, що не все вічно в цьому світі". "Чорні мітки" від криміналу одержали генеральні директори ДП "Макєєвуголь", ДП "Селідовуголь" і деяких інших державних вугільних об'єднань. І ці загрози – не порожні слова, стверджує профспілковий лідер. Дотепер не з'ясовані обставини того, хто допоміг в червні минулого року "покінчити життя самогубством" керівнику селідівського об'єднання Івану Пожитько". http://novosti.dn.ua/

Врешті, кримінал на вугіллі стосується не лише державних шахт. Чималий зиск мають тіньові ділки й з нелегального видобутку вугілля. По озвучених даних СБУ лише в Шахтарському районі тіньовими від вугілля витрачають до 6 мільйонів гривень на хабарі чиновникам різних рангів. Не дивно, що в районі за чотири року кількість нелегальних "копанок" виросла з 24 до 360. Загибель на нелегальних шахтах людей або їх травмування не новина для області. От лише в статистику вони як правило не потрапляють. Виключенням стала шахта "Західна" (місто Вахрушево Луганської області) де за твердженням очевидців відбулося умисне вбивство шахтарів з обтяжливими обставинами. В усякому раз так вважає голова Незалежної профспілки гірників шахти ім. Баракова Дмитро Калітвенцев. Він стверджує, що, тут вівся офіційний видобуток вугілля, всі керівники міськвиконкому були обізнані про об'єми видобутку вугілля і кількість зайнятих на цій здобичі людей. Як вияснилось, на тій шахті не могла йти робота по видобутку вугілля. Його добували нелегально. "Якщо працювали лебідки і компресора, то це була промислова здобич, – говорить Д.Калітвенцев. – Була підведена електроенергія і працювала дорога. Вугільних караванів, що їдуть з шахти, власті не могли не помітити влади, а тим більше правоохоронні органи. Всі водії автомобілів знають, що немає дороги, яка не контролюється ДАІ. Я переконаний, що ці роботи велися під патронатом влади і правоохоронних органів". http://ostro.org/ Д.Калітвенцев приводить аргументи: заступник міського голови викликав ВГСЧ, після чого приїхали відразу 4 відділення; міська влада спочатку точно знала, скільки людей застигнула аварія. "Вибух був не в 8,09 ранку, а набагато раніше і зважаючи на його розвиток, його приховати вже було неможливо, – відзначає Д.Каплітвенцев. – А шахту спеціально так "закрили" що б потім нелегально добувати вугілля. Хто закривав шахту, повинен нести таку ж кримінальну відповідальність, як і ті, хто ухвалив рішення убити 5 чоловік. Крім того, ті, хто шахту закрив, видно, одержали кошти під її закриття. На папері (у звітах) стволи, які поспішно засипали разом з людьми, були рекультівіровані ліквідаторами шахти. І на цьому місці згідно звіту росте молодий гай і розбитий парк".

Втім майже ніхто не має сумніву, що й ця кримінальна справа не дійде до суду. А відношення політиків із кабміну до шахтарських проблем прокоментував лідер "Нашої України" Вячеслав Кириленко. Він вважає, що закон про престижність шахтарської праці не виконуватиметься навіть після того, як набуде чинності. За його словами, цей закон приймався дуже поспішно і має багато недоробок. "БЮТ і Партія регіонів швиденько, за п'ять хвилин влаштували шоу і зробили вигляд, ніби всі почали раптом думати про престижність шахтарської праці. Ми тоді говорили, що не можна перетворювати важку шахтарську працю в шоу. І ось результат: прийнятий закон про престижність шахтарської праці не виконується", – відзначив Кириленко ще в жовтні повідомляв сайт "Ура-інформ".

Зрозуміло, що в цих умовах іти на ризик проведення дострокових виборів ніхто не рискне. Нещодавно "Газета 24" повідомила, що "рейтинги найбільших політсил – ПР і БЮТ – за місяць (жовтень В.Г.) сповзли на 3% – до 16 і 18% відповідно. Та ж тенденція простежується і на особистих рейтингах Януковича і Тимошенко: рівень популярності обох лідерів падає. Проте більше за всіх впав особистий рейтинг президента Віктора Ющенко – за нього сьогодні готові голосувати всього 3% громадян. Якщо вірити даним соціологів "ФОМ", дії глави держави не схвалює більше 80% населення, тоді як ще в квітні таких було 65%. Крім того, 37% українців вважають, що саме президент винуватий у виникненні кризи в Україні. У тому, що це вина прем'єр-міністра, не дивлячись на всі зусилля президентського секретаріату, упевнені лише близько 9% респондентів.

Та це дані по Україні. Що до Донецька, то вони ще більш вражаючі. Рейтинг Партії Регіонів та її лідера стрімко падає мало не щодня. Втім цю інформацію широкому загалу не повідомляють. Чому? Фактично губернатор області Володимир Логвиненко відповів на те питання на колегії ОДА. "До кінця року заборгованість по зарплаті перед шахтарями державних вугільних підприємств досягне мільярда гривень. За жовтень гірникам вже недоплатили 392 млн. грн.". Ну які ж тут рейтинги?

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua