Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
фінансова криза   лібералізм   третій шлях   Велика депресія   США   Fannie Mae   Freddie Mac   ФРС   либерализм   финансовый кризис   великая депрессия   третий путь

Криза як крах "третього шляху" і його перемога

Бодя | 7.10.2008 01:00

6
Рейтинг
6


Голосів "за"
7

Голосів "проти"
1

"Традиційно теорія стабілізації розглядала капіталістичну економіку, засновану на приватній власності, як механізм, який створює коливання... Зараз нема сумнівів у тому, що головним джерелом нестабільності є уряди."
Otto Eckstein, Instability in the Private and Public Sector, Swedish Journal of Economics, 75/1, 1973
Ф.-А. ф.Хайєк, Приватні гроші


Криза як крах ''третього шляху'' і його перемога
Ще рік тому більшість експертів запевняли, що фінансова криза завершиться до кінця 2008р, натомість, як свідчать останні події, вона в кращому випадку лише досягла свого піку. Але тепер, коли Сенат США схвалив виділення $700млрд на скуповування знецінених облігацій, запевняють нас, криза мине. Мовляв, повільна демократія США (як стверджують російські урядовці) нарешті заворушилась і це має дати результат. Але апологети державного втручання вперто ігнорують причини кризи і історію попередніх потрясінь.

Велика депресія в США не тільки не була ознакою нестабільності, притаманної системі приватного підприємництва: вона продемонструвала, яку шкоду здатні нести помилки, зроблені групкою людей, наділених широкою владою над кредитно-грошовою системою всієї країни.

М.Фрідман, "Капіталізм і свобода"


Наймасштабніша економічна криза всіх часів – "Велика депресія" 30рр. Вона стала кінцем вільного капіталізму і спричинила утвердження політики "нового курсу" Рузвельта чи т.зв. "третього шляху", за пізнішим визначенням де Голля. Науковим підґрунтям змін стала нова концепція Кейнса, який вважав хибними погляди і Сміта і Маркса, виступаючи за загалом ринкову економіку, проте із значною роллю чужорідного елемента – держави, яка покликана боротись, в першу чергу, із циклічністю економіки. Насправді, поглиблюючи роль держави, політики і економісти були засліплені вірою в апріорну правильність її дій, за будь-яких умов. Вже пізніше Нобелівський лауреат Мілтон Фрідман переконливо обґрунтував, що винуватцем краху 30-х років була Федеральна резервна система (ЦБ США), наділена державою безпрецедентними повноваженнями, хоча формально й незалежна. Саме непослідовне і несвоєчасне регулювання грошової маси ФРС спричинило переростання кризи в катастрофу.

Не можна погодитись з тим, що переваги крупномасштабного виробництва обумовлюють зникнення конкуренції. Більше того, монополії найчастіше виникають під дією зовсім інших факторів, ніж низькі ціни і великі розміри виробництва. Вони утворюються в результаті таємних змов і заохочуються політикою держави.

С. Competition and Monopoly in American Industry. – "Temporary National Economic Committee", Monograph, No. 21, 1940.

Ф.-А. ф.Хайєк, "Дорога до рабства"


Загальновизнаним початком сьогоднішньої кризи є проблеми іпотечних агентств Fannie Mae і Freddie Mac. Обидві установи були створені державою. Спочатку у 1938 в рамках вже згадуваного "нового курсу" Рузвельта виникла Федеральна національна іпотечна асоціація (Fannie Mae), яка скуповувала за бюджетні кошти іпотечні зобов'язання, перетворюючи їх в цінні папери для подальшої реалізації. В 1968р. Fannie Mae з метою покриття дефіциту бюджету було продано, проте залишено під державним контролем. Згодом як конкурента Fannie Mae у 1970р. було утворено Федеральну корпорацію житлового іпотечного кредитування Freddie Mac. Таким чином, не лише за сприяння держави, а безпосередньо її руками, ринок було поставлено в залежність від двох мегаорганізацій.

Установи були повністю приватизованими в 1996р., проте, зважаючи на "антимонопольну" роль сучасної держави, вони й надалі підлягали державному втручанню і користувались кредитними і податковими пільгами.

Тобто фінансова криза виникла не в конкурентному банківському секторі, а там, де провідну роль відігравав державний елемент економічних відносин. Знову, як і в 30-х, державне регулювання стало істинною причиною кризи. І знову це вважається приводом для його посилення. Зокрема, Стівен Ярисловські, голова і засновник канадської інвестиційної компанії заявляє: "Якщо влада не вживе заходів, капіталізм, яким ми його знаємо, буде цілковито знищено". Ось невеликий список заходів переходу економіки переходить під контроль держав:

- уряд США націоналізував іпотечні компанії Fannie Mae і Freddie Mac;

- ФРС США надала $85 млрд страховику AIG в обмін на 79,9% акціїй;

- уряди Франції, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу і Ісландії витратили EUR18,2млрд на викуп акцій банківсько-страхової групи Fortis, фінансової компанії Dexia і банку Giltnir, що перебувають на межі банкрутства

- ФРС США спрямувала $441млрд на спеціальні кредити банкам, аналогічні дії проводять Європейський центральний банк, ЦБ Японії та Австралії.

Найсумніше те, що більшість з нас вже так звикла до цього підневільного стану, що сприймає це як належне. Саме таке уповання на державу стало причиною рекордного падіння індексів Dow Jones і Nasdaq після відмови Конгресу США виділити $700млрд на підтримку фінансових компаній.

P.S. Противники лібералізму і децентралізації часто закидають, що криза виникла саме в США, як одній з найбільш капіталістичних держав. Отже, винна таки природна недосконалість вільного ринку. Насправді це груба маніпуляція. В США виникла криза, якій за масштабами далеко до криз, що розгортаються щорічно по всьому світу. Проте нестабільність українського чи китайського фондових ринків або рекордна інфляція Зімбабве не відіграють жодної вагомої ролі в світі, в той час як стан економіки США і курс долара – ключові фактори світової стабільності/нестабільності.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua