Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Схід і Захід, "ліві" і "праві", або великий міф

Pankiv | 1.10.2008 13:49

-9
Рейтинг
-9


Голосів "за"
2

Голосів "проти"
11

Стаття про номынально рызны, але за суттю схожі політичні сили...

Схід і Захід, ''ліві'' і ''праві'', або великий міф
Схід і Захід, "ліві" і "праві", або великий міф

для розколу України!


Громадяни України вже тривалий час, із подачі політичних експертів звикли ділити українські партії та політиків на "правих" і "лівих". Давно сформувалася традиція згідно, якої вотчина "лівих" – Східний та Південний регіон України, а правих – Західний та частково Центральний. І всі вважають, що між "правими" і "лівими" партіями, а відповідно і регіонами існує прірва у поглядах та переконаннях. В свою чергу цей міф є одним із тих, що розколює українське суспільство із середини. Для того, аби його спростувати і була написана дана стаття. У основі спростування лежатиме порівняння ідей, поглядів та гасел двох політичних партій, одна з яких представляє "правий" фланг української партійної системи, а інша – "лівий". Це будуть не українські "великі та владні" політичні сили. Це будуть молоді та амбіційні ВО "Свобода" і "Велика Україна". "Свобода" за правом вважається одним із лідерів українського "правого" табору, а "Велика Україна" міцно закріпилася на "лівому" фланзі. Здавалось би у цих політичних повинно бути мало спільного, але проведений аналіз показує зовсім інше. Насправді, між політичними доктринами цих політичних сил дуже багато спільного. Це можна виявити проаналізувавши документи, що найбільш повно розкривають увесь спектр поглядів обох партій та їх лідерів на основні сфери життєдіяльності української держави. Такими документами для "Великої України" є програмний маніфест, а для ВО "Свобода" – проект Національної Конституції України.

Порівнюючи програмні моменти обох політичних сил, в першу чергу потрібно почати із найрезонансніших питань. Перше із них, це вступ України в НАТО, або інші військово-політичні альянси. У програмному маніфесті "Великої України" чітко вказано, що партія: "рішуче виступає проти участі України у військових блоках, організаціях і альянсах у найближчі 10-15 (десять-п'ятнадцять) років". У свою чергу, проект Національної Конституції ВО "Свобода" говорить: "Україна може вступати у військові союзи та блоки лише у разі виникнення загрози її незалежності, територіальній цілісності та існуванню українців як нації". Тобто, на даний момент ні одна ні інша політична сила прямо не вказують на нагальну потребу вступу нашої держави у будь-які військові альянси. У одних така умова обмежується часовими рамками, а в інших конкретною ситуацією. Інший цікавий момент, що стосується військової сфери, це – повернення Україною статусу ядерної держави. Тут і "Велика Україна", і ВО "Свобода" займають одностайні позиції. Для наочності приведемо цитати із програмних документів спочатку "великоукраїнців", а потім "свободівців". "Ми бачимо одним з першочергових завдань держави відновлення повного ядерного циклу протягом найближчих 8-10 років", а тепер інша цитата: "Українська Держава зобов'язана забезпечувати реальний суверенітет Української нації через повернення ядерного статусу, досягнення повної енергетичної та інформаційної незалежності України". "Велика Україна" у свою чергу говорить, що наявність ядерної зброї в нашій державі: "змусить Україну утримувати розвивати більше 300 науково-дослідних інститутів і науково-випробувальних лабораторій, профільних вузів для кадрового забезпечення найважливішого завдання – відновлення повного ядерного циклу". Йдемо далі.

Є цікаві збіги у поглядах обох сил і на побудову та функціонування політичної системи. Насамперед, мова йде про виборчу систему. І "Велика Україна", і ВО "Свобода" пропонують її змінити. "Свобода" у своєму проекті Національної Конституції України стверджує, що: "Обрання депутатів Національної Ради України відбувається за пропорційною системою з відкритими виборчими списками". У програмному ж маніфесті "Великої України" вказано наступне: "повна і повсюдна відміна виборів за закритими партійними списками. Відновлення представницької влади, коли кожен депутат сільської, міської, обласної ради і Верховної Ради представляє інтереси українців, що проживають на певній території". Тобто, в даному випадку можна констатувати чітку орієнтацію "свободівців" на пропорційну систему виборів із "відкритими" списками, а "Велика Україна" у своєму програмному документі не конкретизує терміну "представницька влада". Це можуть бути, ті ж "відкриті списки", що і у ВО "Свобода", а може бути і мажоритарна система, яку Олег Тягнибок та його політична сила рішуче засуджує. Окремої уваги також заслуговує і питання незаконної міграції в Україну. Тут обидві сторона пропонують один рецепт, витримка із маніфесту "Великої України": "В односторонньому порядку офіційно припинити дію договору про реадмісії між Україною і Європейським союзом до ратифікації відповідних угод між Україною і всіма країнами, які межують з нашою державою по суші і морю". ВО "Свобода" у своєму проекті Національної Конституції пропонує наступне: "Держава зобов'язана укласти договори із сусідніми країнами про реадмісію іммігрантів". Тобто, у цьому питанні позиції "Великої України" та ВО "Свободи" ідентичні. Цікавим є також порівняння поглядів обох політичних сил на сільське господарство України. Політична партія "Велика Україна" у відповідному розділі своєї програми закликає до наступного: "Жорстко сповідуючи принцип, що земля сільськогосподарського призначення не може виступати товаром, ввести обмеження на всі форми земельних операцій, за винятком спадкоємства землі прямими родичами власника і викупу землі державою за її реальною вартістю". Схожі ідеї прослідковуються також у проекті Національної Конституції ВО "Свободи": "Забороняється торгівля землею сільськогосподарського призначення. Сільськогосподарські землі використовуються виключно за прямим призначенням, інше використання цих земель заборонено. Винні у порушенні зазначеної заборони притягуються до кримінальної відповідальності".

Іншим цікавим моментом є позитивне ставлення "Великої України" та ВО "Свободи" до скасування в Україні мораторію на смертну кару. "За злочини проти Української нації, Української держави та особливо тяжкі злочини проти людини і громадянина вводиться смертна кара", саме так звучить дана ідея в проекті Національної Конституції ВО "Свобода". У "Великої України" практично те ж саме: "керуючись тим принципом, що страта злочинця зберігає право на життя багатьом його потенційним жертвам, негайно вийти із загальноєвропейської угоди про відміну страти і відновити її відносно громадян, що скоїли особливо тяжкі злочини, включаючи державних чиновників і вищих посадових осіб держави"Окрім того, "великоукраїнці" у своєму програмному документі подають ще й перелік злочинів за скоєння яких може бути призначена смертна кара.

Вище було перераховано далеко неповний перелік схожих, або ідентичних поглядів обох політичних сил на проблеми розвитку держави. Легко помітити і те, що практично в кожній сфері у "Великої України" та ВО "Свобода" є точки дотику. Це і військова сфера, і сільське господарство, і політична система та інше. З цього можна зробити висновок, що різниця між поглядами "лівих" і "правих", а в данному випадку двох політичних сил є не такою суттєвою про яку звикли говорити політики з трибуни Верховної Ради. Тим партіям, які зараз при владі вигідно "законсервувати" ситуацію і продовжувати правити в Україні за своїми правилами. Саме політики, які вже не перший рік сидять у парламенті та партії, що вони представляють, хочуть нацькувати молоді та перспективні політичні сили одна на одну, а відповідно і їх виборців. Тому, робіть висновки і не вірте тим, хто "роздуває" великий міф для розколу України.

Володимир Паньків

Український незалежний центр політологічних досліджень.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua