Народні блоги
http://narodna.pravda.com.ua/politics/48baf2c973a39/

Український націоналіст москальського походження

Консерватор | 31.08.2008 22:36

Спроба пояснення власної еволюції у поглядах на своє місце на цій землі, в цій країні...
З книжки "Доцільне та парадоксальне" (поезія + публіцистика) – "Терен", Луцьк, 2007.
Якщо хто з киян зацікавиться – є в книгарні "Сяйво" на Великій Васильківській.


Український націоналіст москальського походження
Кирило Булкін

Український націоналіст москальського походження.

Це словосполучення вперше для мене пролунало під час однієї з останніх зустрічей з Сергієм Набокою. Мабуть, це було літо 2002-го. Ми періодично контактували на Радіо Свобода, де я на засадах позаштатного кореспондента писав матеріли для його програми "Права людини – українська реальність"; та цього разу – перетнулися випадково на зупинці автобусу біля метро "Лівобережна". Сергій тримав у руках пляшку "Джин-тоніка", був подібний до зведеної пружини й сприйняв зустріч зі знайомою людиною (хоч я й не належав до кола його близьких друзів) як можливість виплеснути наболіле. Причому було відчутно: це – справді наболіле, без лапок. "Булкін, скажи, – атакував він мене запитанням, – ти український націоналіст?"

Я дещо зніяковів: на той час до такої само ідентифікації був, сказати б, не зовсім готовий. Віджартувався, точніше, думав, що віджартувався: – "Загалом так, але ж – москальського походження..." Але Набока відмахнувся: "Та при чому тут це? Я питаю, ти український націоналіст чи ні?" Тоді вже я, на той момент явно видаючи собі величезний аванс, сказав: "Ну, так..." Сергія прорвало. Він став темпераментно розповідати про продавщиць у магазині, які на його ввічливе українське звернення щоразу відповідали російською, і про те, як він їх "виховував": "Я розумію: це даність історії, що ви – такі – тут зараз є. Я розумію, що колись вас тут не стане. Але чому ви не виконуєте свій професійний обов'язок: відповідати мені державною мовою??! Вдома спілкуйтеся собі якою хочете, це ваша справа, але ж тут ви зобов'язані!..."

Фінал монологу містив підстави для оптимізму: останній раз Набоку в магазині вже впізнали й відповіли йому, можливо, вперше за історію торговельного закладу, українською. Ми роз'їхалися кожен на своєму автобусі, а нині, по чотирьох роках після Сергієвої смерти, я часто згадую ту нашу бесіду, відчуваючи таке саме обурення в аналогічних магазинних ситуаціях (такий звичний діялог: "С вас дєсять рублєй! – Рублів не маю, лише гривні! І взагалі, коли ви нарешті навчитесь говорити українською?!" -далі обмін гострими репліками, що часто закінчується демонстративною відмовою від покупки; от тільки питання, кому від того гірше?)

Згадую – і шкодую, що тоді моє "так" не було настільки упевненим, як було б сьогодні. Що ж, тоді я тільки-но перейшов на українську в побуті, а з поезій українською мав тільки "пробу пера" – цикл пісень 1995-96 років "Дивний театр". Нині ж спілкуюся українською з усіма, окрім іноземців, котрі її не розуміють. Та інколи думаю: чи можливе все-таки "у чистому вигляді" таке явище, як "український націоналіст москальського походження"? У пошуках відповіді звертаюся до викладача Києво-Могилянської академії Ігоря Лосєва, офіцера Євгена Лупакова, нашої недавньої втрати – барда Станіслава Щербатих (Тризубого Стаса)...

Гадаю, що світогляд їхній (і мій) не міг викристалізуватися за рахунок самих тільки ментальних вправлянь. Напевне, спрацювала якась краплина української крови, яка своєю якістю переважила кількість инших краплин...

А нещодавно дізнався: моя бабуся (їй нині 97 років) пам'ятає з дитинства портрет когось із предків – у козацькому вбранні, з оселедцем і шаблею... Виявилося, прізвище предків по тій лінії було – Данильченко.

Далі буде: "Чому я більше не пишу російською?"


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua