Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Європа і Україна

Антон Дмитрієв | 25.08.2008 15:47

-10
Рейтинг
-10


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
13

Після подій у Південній Осетіх певна частина українського політикуму згадала про євроатлантичні прагнення України і активно заходилася їх проштовхувати до мізків українців.

Європа і Україна
Європа і Україна

Події на Кавказі довели, що Путін таки вирішив змінити світ і зробити його не одно полярним, про що він казав раніше, натякаючи на гегемоністичні прагнення США, а біполярним, увівши другим полюсом Російську Федерацію. А тепер виявилося, що Сполучені Штати не такі вже і упевнені у собі: по-перше, не усі європейські держави підтримали позицію Буша і Райс, по-друге, американський варіант резолюції Ради Безпеки ООН теж провалився. Обережні висловлювання Буша на адресу Росії тільки підкреслили страх США перед широкою російською душею. Адже тільки сенатор Маккейн рішуче виступив проти дій російських військових на території Грузії. Решта американських і європейських чільників чемно вказувала на неприпустимість, висловлювала різні заклики та протести, грала поганенькими м'язами, намагаючись отримати політичні дивіденди з трагедії. Це підкреслюється тим, що жодних реальних дій жодна країна не зробила проти Росії у зв'язку із війною у Південній Осетії. Світ, виявляється, таки боїться не лише Америку, а й Росію, що було доведено мовчанкою і нерішучими кроками більшості держав.

У контексті європейських прагнень України треба по-новому подивитися на системи ЄС та НАТО. Вочевидь, і це не є секретом ні для кого, Російська Федерація є найголовнішим опонентом вступу України до цих структур. Проте, зауважу, що російська думка, до речі, дуже змінилася з часів правління Єльцина. Адже якщо тоді Росія заперечувала проти інтеграції України до взагалі будь-яких європейських структур, в тому числі й ЄС, то наразі мова йде лише про вступ нашої держави до НАТО, тоді як питання Європейського Союзу східним сусідом вже і не згадується. Тому, можливо, треба просто мовчазно зачекати і провокації антинатовських кіл просто самі відійдуть у небуття?

Нажаль, це оптимістичний варіант. Реально Україні треба шукати грамотних менеджерів у сфері зовнішньої політики, аби не зашкодити національним інтересам. Подивімося відверто, без амбіцій та "рожевих окулярів" на перспективи України у НАТО та ЄС. Ті ж Польща, Чехія чи Естонія набагато менше, ніж Україна, відчули на собі радянський тягар і довгий час жили у власних державах, мали європейський досвід і відповідну ментальність. Натомість Україна, у якої державність забрали ще у ХVIIІ сторіччі, а повернулася вона тільки у 1917-1920 роках та після 1991 року, досі зберігає не менш ревно, ніж Росія, радянське минуле і надзвичайно важко із ним розлучається. А стосовно ментальності – досить подивитися на нещодавні виступи проросійських сил у Криму і все стане зрозуміло.

Питання: чи потрібна Європейському Союзові Україна? Ні. Використовувати Україну як сировинну базу і провінцію зручно, але пускати українців у своє розмірене життя – навряд чи. Співпраця на щоденному рівні із Європою необхідна і Україні, і європейським державам, проте приймати у свою сім'ю нашу державу ніхто не хоче. Якщо чесно, то в європейських державах із високим рівнем життя до України ставляться як до глухої, забитої та старої совдепівської держави. Спитати у європейця у Франції, Греції чи Фінляндії, що він знає про Україну, і він назве три-чотири події та декількох відомих особистостей. І більш нічого. Якщо ж запитати у пересічного українця, що він знає про ті ж держави, то він зможе розказати про кожну не менше, ніж на годину. Це є свідченням відкритості українців та їхнього бажання знати світ. Однак, чи хоче світ знати українців?...

Україні не слід лізти у найменшу шпаринку, аби потрапити на очі генсекові НАТО панові Схефферу чи президенту Франції, яка головує нині в ЄС. Все одно, як показує геополітичний пасьянс, Україну ні в НАТО, ні в ЄС найближчим часом не візьмуть. Якщо досі, незважаючи на всі російські випади, Грузії так і не надали жодних реальних перспектив та строків – Україні годі і сподіватися на можливість стати повноправною європейкою у найближчі 10-15 років. Нашій державі насамперед треба стати європейською за суттю, а не отримати пустий статус. До НАТО можна прийняти не лише Україну, а й усі держави Африки, але який сенс? Невже у всіх одразу зміниться свідомість та ментальність і всі одразу почнуть позитивно ставитися до Альянсу. А "кокетування" очільників НАТО з Україною є нічим іншим, як бажання роздражнити Росію. Панство у Брюсселі часто нагадує просто кукловодів, які смикають за ниточки українських політиків, які щиро (для електорату) вірять у те, що їм кажуть у Парижі, Брюсселі, Берліні, Варшаві. А насправді, якщо тільки Російська Федерація пригрозить євроатлантичним інституціям або просто на них прикрикне – всі перемовини і допомога завершуються. Так було у 2003 році, коли виник конфлікт на Тузлі, так було із перекриттям газу Україні, коли жоден європейський лідер не підтримав Україну.

Проблема тут полягає саме в Україні. Якщо Україна стане не лише на папері і словах бути європейською державою, а й сформує відповідні стандарти життя, підніме соціальний рівень та змусить населення забути про радянське минуле, яке згадується із теплотою через те, що громадяни не турбувалися про майбутнє, проводитиме грамотну, толерантну і обережну підготовку ментальності і свідомості українців – тоді можливе нормальне ставлення до євроатлантичних прагнень України у всіх реґіонах політичних партіях, а радянське минуле стане дійсно історією. Якщо не Україна буде усякими способами, як партизан, прориватися до НАТО і ЄС, а ці структури, коли прийде момент, самі запросять Україну до себе – ось тоді ніхто, включно із Російською Федерацією, не зможе ні в чому обвинуватити Україну і створити їй якісь перешкоди.

Висновок: замість політичних чвар та перетягування владних повноважень українським політикам потрібно об'єднатися заради людей, заради підвищення їх рівня життя, стабільності і забезпечення їх майбутнього. Якщо українці не відчувають себе упевненими у завтрашньому дні, то уся полеміка з приводу НАТО і ЄС їм дуже далека. Треба усвідомити, що не статус дає краще життя, а з точністю до навпаки – краще життя дає статус. Це і є першочергова задача.

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua