Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Три перемоги Михайла Саакашвілі

Ант. | 12.08.2008 21:21

27
Рейтинг
27


Голосів "за"
30

Голосів "проти"
3

Спроба короткого аналізу ситуації навколо грузино-російського конфлікту.

Вибачте можливі помилки, було б трохи більше часу – написав би краще.


Три перемоги Михайла Саакашвілі
...

В кінці травня 2008 року на територію Абхазії були введені залізничні війська Російської Федерації. Ось кілька цитат:

Батальон восстановил 54 км железнодорожного полотна, поврежденного во время грузино-абхазской войны 1992-1993 годов, восстановлены восемь больших железнодорожных мостов на реках Кодор и Моква (некоторые из них построены еще в 1932-1935 годах), заменено около 10 тыс. шпал, восстановлены один тоннель, 44 малых и средних моста и эстакады, восемь водопроводных труб, около 50 опор, 14 км контактной подвески.

Российские власти заявляют, что восстановление железной дороги в непризнанной республике Абхазия с помощью российских железнодорожных войск полностью соответствует договоренностям России и Грузии.


І схоже, що відремонтували настільки добре, що по цій дорозі стало можливим перевозити зерно, машини і інші не менш важливі вантажі...

Зверніть увагу, ремонтували не автомобільні дороги і не водогони, ремонтували виключно залізну дорогу. Схоже, що цим фактом зацікавились також і окремі фахівці в Тбілісі. І не тільки зацікавились, але й намагались розібратись, для чого ж це Росії так знадобилась залізниця в Абхазії і які ще важливі вантажі, окрім зерна та "Боржомі" вона зможе перевозити. І не тільки поцікавились, але для задовільнення своєї цікавості навіть не пошкодували кілька безпілотників.

Щоправда, Росія та Абхазія чомусь не поділяли цікавості фахівців з Тбілісі і нещадно били грузинські безпілотники. В тому числі і з винищувачів.

Роботи по ремонту абхазьської залізниці планувалось завершити 6 серпня. А вже 8 серпня Грузія нанесла удар по Цхінвалі. Причому, ще до нанесення удару грузинська сторона не один раз заявляла, що:

... Россия усиливает военную инфраструктуру для осуществления интервенции в Абхазии.

І не тільки заявляла – питання перебування російських залізничних військ на території Абхазії не один раз підіймалось на найвищому рівні:

Генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер призвал Россию вывести железнодорожные войска из непризнанной республики. МИД РФ настаивал на законности пребывания российских военных железнодорожников в Абхазии. Грузия требовала вывода подразделений, а заодно и миротворцев. Вопрос о пребывании в Абхазии военных железнодорожников обсуждали в Санкт-Петербурге во время саммита СНГ в начале июня президенты Грузии и России.

Отже, події 8-12 серпня треба було б розглянути в контексті ситуації, яка склалася на російсько-грузинському кордоні і, особливо, в Абхазії. І склалася не без зусиль російської сторони.

Саакашвілі цілком вірно оцінив ситуацію і зробив неочікуваний, але єдино вірний хід – він не став чекати доки російська сторона скористається відремонтованою залізницею за передбаченим призначенням і наніс удар першим, причому наніс його не по Абхазії, в якій Росія відновила транспортну інфраструктуру і була готова нею скористатись, Саакашвілі наніс удар по Південній Осетії і цим змішав карти Кремля.

Після цього перед Кремлем постала дилема:

1. або терміново зкорегувати план операції в Абхазії і поступитись Південною Осетією;

2. або відійти від раніше розробленого плану в Абхазії і відстоювати Південну Осетію.

Діяти за першим сценарієм Кремль вже не міг з двох основних причин. По-перше, не лишалось часу на проведення операції з ідеологічного прикриття (наприклад, з симуляції "порушення грузинською стороною прав російських громадян в Абхазії"), окрім того, на фоні збройного протистояння з втратою контролю над Цхінвалі така симуляціє скоріше за все виявилась би марною. Друга причина полягає в тому, що "здавши" Цхінвалі та Південну Осетію, російська сторона тим самим визнала б право Грузії відновити конституційний порядок на своїй території – але при такому розкладі російська операція в Абхазії втрачала будь який сенс, бо тим самим Росія була б змушена виставити себе агресором. Обрати обидва варіанти Росія також була не взмозі в силу дії тих самих причин.

Для того, щоб оцінити запропонований Саакашвілі сценарій і знайти прийнятне рішення, Кремлю знадобилась більш ніж доба – і Кремль обрав варіант, до якого його підштовхував Саакашвілі: облишити плани вторгнення в в богату на курорти і корисну в світлі майбутньої Зимової Олімпіади Абхазію і відстоювати Цхінвалі. І хоча цей варіант і надавав Кремлю окремі козирі (в тому числі роль сторони, яка намагається зберегти статус-кво), але ці козирі виявились набагато дрібнішими, ніж Абхазія. Змусивши Кремль грати за запрпонованим сценарієм, Саакашвілі отримав першу серйозну перемогу.

Звичайно, Кремль прекрасно розумів, що сценарій війни, запропонований Саакашвілі, не передбачав перемоги Москви, і саме тому Кремль всіма силами намагався вийти з гри за програшним для себе сценарієм і нав'язати Саакашвілі власний, нашвидкоруч підправлений, за яким передбачалось введення російських військ в Абхазію. Для виписування цього сценарію Кремль витратив ще дві доби – саме такий термін знадобився для прийняття рішення про мобілізацію в Абхазії.

Неймовірно, але в цих складних умовах та під загрозою нанесення бомбових ударів по ключових державних установах Саакашвілі зумів не тільки не втратити контроль над ситуацією та результати першої перемоги, але й отримати ще одну! – Саакашвілі не піддався на провокацію і не дав себе втягнути в протистояння в Абхазії.

В результаті, Москва не тільки не отримала Абхазії, але, схоже, постала перед загрозою втратити й те, що контролювала – привернувши увагу світової спільноти до проблем Грузії, Саакашвілі отримав, можливо найважливішу, третю перемогу. Ця перемога стане очевидною, коли завершиться дія мандату ООН, виданому Росії на проведення миротворчих операцій на території Грузії: в Абхазії та Південні Осетії...

Таким чином, Саакашвілі не тільки зумів зберегти цілісність своєї держави, але й показав повну неготовність військової машини Російської Федерації до ведення війни в сучасних умовах швидкоплинних військових конфліктів, коли на прийняття рішення даються хвилини, а не доба-дві.

Браво, Мішіко! Браво, Грузія!!!

...

P.S. Можливо, що Москва втратить набагато більше ніж контролювала – під питання поставлено сам факт проведення Олімпіади в російському Сочі. І це не зважаючи на жагуче бажання Кремля "зрубати грошенят" ще й за рахунок курортів Абхазії. Як бачимо, "спорт – це мир" лозунг точно не російський...

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua