Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації
національний прогрес   прогресивний український націоналізм

"Модернізация плюс архаїзація" – формула національного відродження

Olexandr | 1.08.2008 12:36

2
Рейтинг
2


Голосів "за"
4

Голосів "проти"
2

Національний прогрес неможливий, якщо обмежуватися культивуванням української старовини без модернізації усіх сфер супільного життя, зокрема соціальної культури українців. Це – основа для ідеології прогресивного українського націоналізму

"Модернізация плюс архаїзація" – формула національного відродження

Сьогодні є достатньо ознак, що свідчать про кризу української нації. Ця криза має бути подолана. І рухи в цьому напрямі є. Але для подолання кризи нації мало просто рухатися, як "вершник без голови", ще треба це робити правильно. Чи правильним є наразі цей рух в Україні? По його плодам судячи – Ні! І ось чому!

Націю можна порівняти з живим деревом. Дерево – це крона плюс коріння. Крона не життєздатна без коріння, але й коріння без крони не утворює дерева. Подібний закон природи існує і для нації: для її нормального існування треба, щоб мала місце єдність двох складників – 1) "нове, що є "кроною" для старого" плюс 2) "старе, що є "корінням" для нового".

З цієї метафори ясно, що відродження нації слід визначати як діяльність, спрямовану на розвиток "крони" нації і "коріння" нації.

Розвиток "крони" нації – це її модернізація, а розвиток "коріння" нації – це її архаїзація.

Під модернізацією як складником відродження нації розуміється прогрес у пристосуванні національного життя до природних законів соціального життя людей, тобто до природних законів політики, економіки, права, моралі і т.п. Пристосованість людей до цих законів соціальної природи називається "соціальною культурою людей". Чим вища соціальна культура людей – тим прогресивнішою є нація.

Під архаїзацією як складником відродження нації слід розуміти віднайдення архетипів української нації, придатних для живлення прогресу у пристосуванні національного життя до законів соціальної природи, тобто розчищення національних "коренів", необхідних для модернізації національного життя.

При порушенні "діалектики" модернізації і архаїзації нації діяльність по її відродженню нічого, крім невдач не приносить.

Саме це ми при найближчому розгляді і спостерігаємо сьогодні в Україні! Те, що робиться наразі щодо розвитку української нації можна описати наступним чином: "архаїзація без модернізації" (замість формули "модернізація плюс архаїзація").

Національний добробут можливий лише на шляху соціального, тобто політичного, економічного, правового, морального, наукового, технічного прогресу, який забезпечується по формулі "модернізація плюс архаїзація".

Отже, національне відродження в Україні шляхом "архаїзації без модернізації" є неможливим. Тому сьогодні вирішальним для України є модернізація політики, економіки, права, моралі, науки, техніки, усіх складових суспільного життя. Лише тоді стануть для нас животворними і українські національні архетипи, тобто надбання нації, які є своєрідними "національними генами". В іншому разі все буде зводитися до феномену пустої архаїзації, який називають "шароварщиною". Без модернізації усіх складових суспільного життя "національні гени" залишаються безплідними. Тільки модернізація, тобто прогрес соціальної (політичної, економічної, правової, моральної, релігійної, трудової, технічної, мистецької і т.п.) культури українців, яка полягає у пристосуванні їх волі і свідомості до природних законів суспільного життя, може зробити національні архетипи життєздатними. Саме це має стати основою прогресивного українського націоналізму, як ідеології природного розвитку нації. Інше тлумачення ідеології українського націоналізму, зокрема заснованого на формулі "архаїзація без модернізації", є протиприродним і тому безперспективним.

Олександр Костенко, експерт з ідеології

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua