Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Іван Мазепа – мужня, мудра і благородна людина

Поліщук | 21.06.2008 22:57

28
Рейтинг
28


Голосів "за"
34

Голосів "проти"
6

По-різному ставляться до людини за життя, але дуже показовим є те, хто проводжає людину в останній путь.

Іван Мазепа – мужня, мудра і благородна людина
Іван Мазепа – мужня, мудра і благородна люди¬на

По-різному ставляться до людини за життя, але дуже показовим є те, хто проводжає людину в останній путь.

"Матиме волю Україна або нині, або ніколи, – поклавши руку на плече небожеві, казав того вечора Іван Мазепа, казав стиха, не стільки з боязні чужих вух, скільки остерігаючись видатися велемовним. – Один Бог знає, у що нам обійдеться те звитяжне діло супроти варварства, але я іду до кінця".

2 жовтня (за старим стилем) 1709 року о десятій вечора в Бендерах помер Гетьман Іван Мазепа.

Запрошую прочитати, як описує похорон Мазепи у своїй книзі "Гетьманич Орлик" письменник Іван Корсак:

"Такої похоронної процесії тутешня земля не знала ні до, ні після. Попереду їхав Карл Великий зі своїм генералітетом, за ним – уповноважені посли друж¬ніх держав, представництво турецького султана, мол¬давські й волоські зверхники. Шестеро коней везли домовину, прибрану оксамитом та золотом оправле¬ну, навпереміж тужливі мелодії грали шведські фан¬фари і козацькі сурми. Старшини несли гетьманську булаву, що виблискувала самоцвітами, гетьманський прапор і бунчук. У почесному караулі обіруч домови¬ни їхали козаки з оголеними шаблями. На чолі укра¬їнської делегації – Пилип Орлик та Андрій Войнаровський, з похиленими прапорами йшли шведські королівські драбанти, яничари всі у білому, завер¬шували процесію українські жінки, що голосили за прадавнім звичаєм. А ще в сумній колоні було бага¬то вірмен, татар, поляків, які віддавали шану пам'яті гетьманові.

Оскільки люд на похоронній процесії представляв багацько народів, Пилип Орлик прощальну надгроб¬ну промову виголосив латиною:

- Великий і славний муж, що залишився у сиві літа без нащадків і з величезним майном, він пожерт¬вував усім, щоб вибороти волю своїй Вітчизні. Іван Мазепа бачив для свого народу єдиний шлях – шлях свобідного розвою. Ані військо, ані людність не ма¬ють згубити на це надії. Справедливим є наше діло, а тому купно дбаймо, аби справедливість побілила! Купно спрямуймо козацькі кораблі до свободи!

Скромна, навіть бідненька церква ще не бачила, щоб до її стін одночасно підійшли православні, като¬лики, протестанти, мусульмани, люди інших конфе¬сій, аби пошанувати грізного гетьмана. Він воював проти турків і татар, німців і росіян, поляків і шведів, але вони всі прийшли на пошанування пам'яті – в знак поваги до мужньої, мудрої і благородної люди¬ни".

Ось такими були наші попередники.

Шануймо їхню пам'ять і пишаймося тим, що ми українці – гордий і незнищенний народ!

Слава Україні!

Слава героям!

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua