Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Депутати хочуть позбавити студентів гарантій сталої ціни за освіту

Лебедь Михайло | 9.06.2008 18:24

1
Рейтинг
1


Голосів "за"
3

Голосів "проти"
2

Комітет Верховної Ради з питань науки і освіти лобіює у парламенті прийняття змін до законів "Про освіту" та "Про вищу освіту". Зміни полягають у позбавленні студентів-контрактників гарантій сталої ціни за навчання.

Депутати хочуть позбавити студентів гарантій сталої ціни за освіту
22 травня Комітет вчинив подання про розгляд Проекту Постанови про прийняття у першому читанні проекту Закону України про внесення змін та доповнень до статті 61 Закону "Про освіту" та до статті 64 Закону "Про вищу освіту". Комітет також вже прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти його за основу. У законопроекті пропонується зробити змінним розмір плати за весь строк навчання або за надання додаткових освітніх послуг, який встановлюється у договорі між ВНЗ та студентом або юридичною особою, що оплачує навчання. Розмір оплати, згідно документу, має коригуватися протягом строку навчання на коефіцієнт інфляції та коефіцієнт збільшення рівнів мінімальної заробітної плати та комунальних платежів за попередній рік.

Нагадуємо, що зараз стаття 61 Закону "Про освіту" і стаття 64 Закону "Про вищу освіту" гарантують, що оплата, вказана в договорі, не може змінюватися протягом усього строку навчання.

"За" і "проти"

"Виходячи з того, що плата за навчання або за надання додаткових освітніх послуг встановлюється вищими навчальними закладами з урахуванням змін вартості комунальних послуг, оплати праці, інфляції за попередній рік, то зростання останніх вимагає синхронного зростання платні за освітні послуги," – йдеться у пояснювальній записці ініціатора законопроекту народного депутата Віталія Курило (на фото). Депутат також стверджує, що прийняття проекту могло б покращити матеріально-технічну базу ВНЗ, посприяти "закріпленню" викладачів шляхом підвищення заробітної платні, а також покращити умови навчання студентів.

Проте варто підкреслити, що Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради у своєму висновку від 14 травня вважає, що за результатами розгляду в першому читанні законопроект доцільно відправити на доопрацювання. Причина – на думку управління, законопроект не повною мірою узгоджується із сутністю договірних відносин, оскільки договір вважається укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. А до істотних умов належить і ціна договору, яка має встановлюватися за домовленістю сторін.

"Законопроектом фактично створюються передумови для коригування в односторонньому порядку навчальним закладом розміру плати за навчання, з чим навряд чи можна погодитися, особливо у тих випадках, коли відповідна особа повністю сплатила вартість навчання," – йдеться у висновку науково-експертного управління. Йдеться у документі і про те, що коригування має здійснюватися за згодою сторін і за умови, якщо можливість такого коригування передбачена безпосередньо в тексті відповідного договору.

Також в управлінні вважають, що індекс інфляції вже враховує зміну цін, яка відбувається у сфері надання послуг з навчання та житлово-комунальних послуг. Тому при коригування розміру плати за навчання орієнтуватися одночасно на коефіцієнт інфляції та коефіцієнту збільшення рівня мінімальної заробітної плати та комунальних платежів за попередній рік не можна. Зазначене стосується також збільшення рівнів мінімальної заробітної плати, яке по своїй суті є реакцією на інфляційні процеси. Окрім цього, управління "ринагідно відзначає", що в частині п'ятій статті 61 Закону "Про освіту" та в частині шостій статті 64 Закону "Про вищу освіту" право встановлювати розмір плати за весь строк навчання з урахуванням офіційно визначеного рівня інфляції для навчальних закладів вже передбачене.

"Запропоновані зміни можуть призвести до звуження права громадян на освіту та принципу доступності освіти, що закріплені у статті 53 Конституції України," – наголошує Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради.

Звідки ноги ростуть

Останнім часом тенденція підвищення цін за навчання торкнулася багатьох ВНЗ країни, що часом призводило до студентських протестів різних форм прояву, іноді успішних. Ось деякі приклади нещодавніх підвищень і реакцій на них:

* Керівництво Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ), апелюючи до недійсного наказу Міністерства освіти і науки (МОН), намагалося змусити бакалаврів достроково розірвати договори та платити за навчання вчетверо більше (до 7700-8300 грн за рік). Під проханням "розібратися та допомогти" студенти організували збір підписів та направили його до Міністра освіти, голови Верховної Ради, Прем'єр-міністра України та Президента України. Зараз чекають на реакцію адресатів. Докладніше про це читайте у статті "Освіта грабує студентів. Контрактникам незаконно підіймають ціну".

* Така ж, як і у РДГУ, ситуація склалася й у Київському торговельно-економічний університеті. За словами одного зі студентів вишу, ще наприкінці 2007 року студентів-контрактників IV курсу повідомили, що плата за навчання в магістратурі зросте на 10000 грн. При цьому так само, як і у Рівному, угоду з ВНЗ вони підписували строком на п'ять років. Але якщо ціну в рівненських договорах намагалися змінити, посилаючись на наказ МОН, то у столиці студентам пропонували добровільно розірвати стару і підписати нову, більш дорогу, угоду. В разі відмови, стверджує один із них, контрактникам погрожують дискримінацією при вступі в магістратуру.

* Тим саме способом нещодавно намагався отримати додаткові гроші зі студентів і Сумський педагогічний універститет. Особливість ситуації тут полягає в тому, що студенти-контрактники, які також підписували договори на п'ять років, своє навчання профінансували повністю ще під час вступу. Не дивлячись на це, керівництво ВНЗ зобов'язує їх переукладати контракти на підготовку магістра й спеціаліста, і доплачувати за навчання в середньому по 4500 грн. При цьому "здачу" за п'ятий рік навчання відрахованим не повертають. За інформацією каналу НТН, проти ВНЗ вже відкрили кримінальну справу, встановивши, що його керівництво порушило права 116-ти студентів денного відділення.

* Дещо модифікований спосіб керівництва РДГУ використовувався у 2007 році у Рівненському економіко-гуманітарному та інженерному коледжі. За відмову передчасно переукласти договір і платити нову ціну студентів не допускали до сесії, а також змушували платити "штрафну" пеню. Про приклад успішного опору діям адміністрації ВНЗ читайте у статті "Один в полі – воїн. Студентка захистила свої права і заощадила гроші".

* Ситуація у рівненському Національному університеті водного господарства дещо інша. Контракти там підписувалися на чотири роки, але нові договори, на магістратуру, ВНЗ "укладає" з випускниками-бакалаврами без жодного підпису і печатки. Далі спудеям раптово повідомляють, що вони повинні будуть сплачувати більше, ніж було домовлено у цих договорах. Докладніше про це читайте у статтях "Рівненські студенти проти переплат за навчання" та "Рівненські студенти погрожують ВНЗ прокуратурою".

* У вересні минулого року студентів другого і третього курсів Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу повідомили, що вартість їх навчання збільшиться на 680 грн. Псевдоюридична причина – договір дозволяв збільшувати оплату у разі збільшення тарифів. Про те, як студенти дійшли цінового компромісу із керівництвом ВНЗ читайте у статтях у статтях "Навіщо платити більше? Рівненські студенти вимагають пояснень" та "Рівненські студенти відстояли свої права".

У більшості зазначених випадків "студентська оборона" грунтувалася на статті 61 Закону "Про освіту" і статті 64 Закону "Про вищу освіту", згідно яких встановлений у договорі розмір плати за весь строк навчання не може змінюватися протягом усього строку навчання.

Неофіційна газета продовжить слідкувати за долею Проекту Закону про позбавлення студентів цих гарантій.


© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua