Пошук на сайті:
ЗнайтиНародні блоги

Додати стрічку статей сайту до свого iGoogle
Останні публікації

Степан Бандера стане символом Українства?!

Бунтар | 17.04.2008 22:50

10
Рейтинг
10


Голосів "за"
14

Голосів "проти"
4

Триває голосування проекту "Великі Українці". Провідник ОУН серед лідерів. Чи буде визнаний Бандера – Великим Українцем?

Лідерство Бандери в опитуванні є для багатьох несподіванкою. Якщо взяти до уваги багатолітнє оббріхування Провідника ОУН комуно-більшовицькою пропагандою, безапеляційні заяви сучасних послідовників Леніна-Сталіна про нібито всенародний осуд цієї історичної постаті, то навіть присутність Степана Бандери в десятці свідчить про певний прорив у свідомості українських громадян. Чи має шанс лідер українського націоналістичного руху на перемогу в проекті телеканалу "Інтер"? На мою думку, має і то досить реальні.

Які ж мотиви можуть спонукати пересічних громадян України віддати свої голоси за Бандеру?

З поміж інших кандидатів на переважні симпатії жителів Західної України (досить електорально активних і в цьому випадку, очевидно, винятку не буде) може претендувати хіба що Іван Франко, та за масштабами громадсько-політичної діяльності, а, головне, за резонансом у сучасних умовах, він, ймовірно, все ж поступається С.Бандері. Живими залишаються ще чимало учасників національно-визвольного руху ОУН-УПА, званого традиційно "бандерівським". Багато хто вважатиме, що віддає шану всім загиблим за Україну, підтримуючи Бандеру.

Мета проекту- визначити таку історичну фігуру, яка може стати репрезентантом у к р а ї н с т в а у світі, своєрідний український ідеал, або того, хто до нього найбільше наблизився. Проглядаючи "десятку", бачимо таких, безперечно, заслужених людей як Леся Українка (поетеса), Сковорода (філософ), Амосов (лікар), Лобановський (футбольний тренер), які, однак, навряд чи можуть вважатися "універсальними" особистостями – самодостатніми символами нації, кожен зокрема, хоча разом, взаємнодоповнюючи один одного, виявляють кращі сторони українців як великої спільноти.

Щодо інших діячів, то Чорновіл жив порівняно недавно і його політичні прорахунки (які бувають у кожного політика) ще не встигли забутись багатьма поінформованими громадянами. Переяславську договір не зможе вибачити Хмельницькому національно свідома (самостійницька) частина суспільства. Ярослав Мудрий – визначний державний діяч, якому всеж можна закинути два моменти: прихід до влади через кровопролиття близьких родичів, а з іншого боку, занадто давно все це було і якщо він переможе, вийде, що все краще в українців уже минуло, та й досі на історичну спадщину Київської Русі претендують ті ж росіяни. Тож великий князь був би якимось не "повноцінним" Українцем.

Дуже вагомими є шанси на перемогу в проекті Великого Кобзаря, з якого фактично і почалась сучасна Україна. Чи зашкодять Т.Шевченкові такі незначні деталі як "Щоденник" російською, певна зневага до української провідної верстви (на противагу возвеличеного селянства, яке, щоправда, й врятувало Україну від небуття), а головне менша контроверсійність цієї постаті?... Здавалось би, що навпаки Тараса сприймають виключно позитивно і на Сході і на Заході України, та чомусь виглядає, що активне засудження одними і намагання захистити, вшанувати іншими дасть деякі фори саме Степанові Бандері.

Тепер невеличкий рейтинг аргументів за Бандеру:

1. С.Бандера – це дійсно несплямлений прапор українського визвольного руху. Він усе життя сповідував ідеї Українського націоналізму і, що особливо важливо, діяв керуючись своїми переконаннями все життя аж до самої смерті.

2. С.Бандера асоціюється з самостійницькими прагненнями українців. Це свого роду лакмусовий папірець, хто визнає право України на самостійне буття, майже автоматично вважає Провідника ОУН – Героєм. Не випадково найбільш лютою ненавистю ненавидять Бандеру польські й російсько-більшовицькі (в тім числі і модернового розливу) шовіністи, які взагалі заперечують окремішність українського народу, існування української мови, історії...

3. Що б не говорили про Бандеру, добре чи погано, але про нього багато говорять і його ім"я всеж таки досить відоме у світі (в першу чергу на теренах колишнього Союзу РСР, в Польщі, Німеччині, Франції та й у Європі взагалі) і ототожнюється з українським патріотизмом.

4. С.Бандера виступав за соборність України, ніде й ніколи не протиставляв Західну Україну – Східній і навпаки, іншим регіонам Держави, приклади: Крайовий Провідник ОУН на ЗУЗ С.Бандера активно боровся проти комунізму як ідеології та приктики і в першу чергу через те, що комуна морила голодом українців Сходу; перший розкол ОУН почався із допомоги бандерівців у боротьбі Закарпаття проти угорської окупації; замах на польського міністра, за організацію якого Степана поляки засудили на смерть був відплатою за "пацифікацію" – окупаційну політику Польщі, що особливо агресивною була на Волині, де згодом й постала УПА; повстанці всіма силами захищали українців на Закерзонні (найзахідніші українські землі), Похідні групи ОУН 1941р. йшли на схід...

5. ОУН (Бандери), особливо в 30-их роках, дійсно використовувала у своїй практиці терор, але, по-перше, він був спрямований проти тих, хто перед тим нищив українців фізично: більшовиків та польської окупаційної влади, а по-друге, можемо констатувати чи не єдиний в історії приклад, коли терористична діяльність, що починалась у майже безнадійних умовах, виявилась дуже ефективною – хоч і через тривалий час, розбурхане колись оунівцями українське суспільство міцніло й самоорганізовувалось і досягло кінцевої мети – постала Незалежна України.

6. Мало хто знає, що Бандера практично ніколи не воював зі зброєю в руках, хоча завжди був, і він і його рідні, ніби на передовій (більшовики замордували його батька, знищили сестру Марту, майже все життя протримали в Сибірських таборах двох інших сестер, німці ліквідували в концтаборі братів Василя та Олександра, гестапо розстріляло на Миколаївщині Богдана, самого Провідника ОУН вбив агент КДБ).

Водночас С.Бандера залишив нам вагому публіцистичну спадщину, яка, здебільшого, актуальна досі: орієнтація на власні сили, подвійні стандарти Заходу тощо.

Коротенькі дві цитати:

"Большевицька школа формування партійних кадрів підготовляє такий елемент, який завжди і всякими засобами буде намагатися захопити і втримати в своїх руках владу, а народ і все його життя – в неволі".

"Наша пропаганда звернена передусім проти режиму, виказуючи брак політичної свободи, економічний та соціальний гніт, переслідування релігії, шкідливість імперіалізму, облуду інтернаціоналізму, забріханість цілого режиму та панування кремлівської кліки над партією, партії й її прихвоснів над мільйонами громадян.

Московська нація, навіжена бісами імперіалізму, жадобою бути все більшою, могутнішою, багатшою, але не власним ростом, а коштом поневолення інших народів, їх пограбуванням і всмоктуванням у себе".

7. Дехто називає Бандеру зрадником. Та він ніколи не присягав ні полякам, ні Сталіну, які його десятиліттями згодом таврували. Просто він у своїй діяльності виходив виключно з інтересів українців, які, на жаль, дуже часто не співпадають з імперськими зазіханнями обох держав- сусідів, які не проти поживитись за рахунок України. Обираючи Степана Бандеру українці самостверджуються, доводять світові і собі, що можуть самостійно, виходячи зі своїх міркувань обирати собі героїв.

8. "Великий Українець" – це своєрідний ідеал, вимріяний нами. У моєму розумінні – це ніби віртуальні вибори Президента України, яким ми хотіли б його бачити. Якщо б наші президенти дійсно так вірили в свій народ, готові були для нього віддати все, навіть життя, як Бандера, а не тільки закликали до самопожертви пересічних громадян, то й жили б ми інакше?

Україна потребує такого лідера нації, який,звичайно, в сучасних умовах має діяти зовсім іншими засобами, але так само щиро і рішуче!

(Т. Федорів "Хай-Вей")

Коментарі

© 2007 - 2020, Народна правда
© 2007, УРА-Інтернет – дизайн і програмування

Передрук матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на "Народну правду" та зазначення автора. Використання фотоматеріалів із розділу "Фото" – тільки за згодою автора.
"Народна правда" не несе відповідальності за зміст матеріалів, опублікованих авторами.

Технічна підтримка: techsupport@pravda.com.ua